Takipçilerimiz hatırlayacaktır Türkiye’den çıkan geek işleri tanıttığım bu yazı dizisine bir hafta kadar önce Murat Menteş kitaplarından bahis açarak başlamıştım. Serimize Menteş’in de yakın arkadaşı olan ve Türk sinemasının en tuhaf adamlarından biri olarak anılan Onur Ünlü’nün filmleriyle devam edelim dedim.

Onur Ünlü gerçekten tuhaf bir adam. Para kazanmak, biraz da sektörde isim yapmak için Türk Televizyonlarının gayet leş işlerinden birkaçında bir müddet çalışmak zorunda kalıyor. Şu an ismini duyunca güldüğümüz birtakım yapımlara senaryo yazıyor. İlk filmi Polis ile o dönem yükselmekte olan “Türk Sanat Filmleri” trendine ucundan yetişip kendine sağlam bir izleyici kitlesi yaratıyor. Tam kendisinden uzun süre haber alınamamışken birden Burak Aksak ile Leyla ile Mecnun’u yapmaya başlıyor ve Türk televizyon yayıncılığı tarihine geçecek bir işi bizlerle buluşturuyor.

Tüm bunları yaparken bir de Ah Muhsin Ünlü kod adı ile şiirler yazıyor sevgili Ünlü. İlk baskılarını kendi imkanlarıyla yapıp daha sonra evinin balkonunda çürümeye terkettiği şiir kitabı Gidiyorum Bu* ilk başlarda şiir çevreleri tarafından anlaşılmaz bulunsa da sonradan kıymete biniyor, başarılı bulunuyor. Ah Muhsin Ünlü’nün şiirleri o kadar başarılı oluyor ki sosyal medya ikinci bir Can Yücel vakası ile karşılaşıyor adeta. İnsanlar gördükleri her güzel sözün altına Ah Muhsin Ünlü yazıp paylaşmaya başlıyor.

Ben bu yazıda Onur Ünlü’nün yazıp yönettiği birtakım yapımları tanıtmaya çalışacağım fakat bunu yaparken normal film yorumundan farklı bir teknik izlemem gerekiyor zira Ünlü’nün eserlerinde skala dur durak bilmeyecek ölçüde geniş. Çok Kitsch tv işlerinden tutun “Sanat Filmi” tabir edilen bol metaforlu filmlere kadar birçok şey var kendisinin kartelasında. Bu yüzden filmleri tanıttıktan sonra altına 3 kategorili bir notlama sistemi ile değerlendirme yapacağım. İlk kategori filmin genel değerlendirmesi, ikinci kategori filmin ne derece Geek unsurlar barındırdığının tespiti, üçüncü kategori sıradan izleyici için filmin anlaşılırlık oranı üzerine olacak. O zaman buyrun başlayalım efenim.

493

Polis ;

Haluk Bilginer ve Özgü Namal’ın başrollerini paylaştığı bu film Onur Ünlü sinemasının en saf örneklerinden biri. Film Türk sineması için gayet deneysel bir iş olmakla birlikte yapıldığı dönem yükselişte olan uzakdoğu sinemasına çok şey borçlu. Senelerdir bir mafya babası ile dalaşmakta olan cinayet masası komiseri Musa Rami’nin kanser olduğunu öğrendikten sonra hesaplarını kapatmak üzere hareketlenişi filmin temelini oluşturuyor. Hiç ummadığınız yerde çok sağlam diyaloglarla, çok acayip fakat çok da estetik kamera açılarıyla karşılaşabileceğiniz bu film özellikle Old Boy sevenlere tavsiyemizdir.

Film Nasıl: 7/10 diyebiliriz filme. Ünlü’nün ilk yönetmenlik deneyimi elbette acemilikler var fakat filmi kötü olarak tanımlamaya yetmez.
Ne Kadar Geek: 7/10 film adından da anlaşılacağı üzere polisiye merkezinden hareket ediyor. Geek altkültürüne ilgi duyan izleyicinin hoşuna gidecek pek çok şey var.
Ortalama Film İzleyicisi Ne Der: Polis yer yer metaforlara, yer yer tuhaf çekimlere tuhaf sekanslara kaçsa da genel olarak ortalama seyirciye “Ne olur burada” dedirtecek bir film değil.

Çocuk ;
Çocuklukları doksanların sonunda 2000’lerin başında geçmiş olanlar hatırlayacaktır TRT’nin öğle kuşağında yayınladığı aile filmlerini. Hani bir grup çocuk büyülü bir nesne, antik bir tılsım, değişik güçlere sahip bir hayvan falan bulur ne bileyim başka dünyalara gidip maceralar yaşardı. İşte Çocuk filmi buna benzer bir matematiğin rezil bir şekilde uygulanmaya çalışılmış hali. Filmde Hayko Cepkin var ve Hayko Cepkin verimli bir kötü adam rolü sunamıyor. Onur Ünlü’nün kariyerindeki en net fiyasko olabilir.

Film Nasıl: Yarım saattir ne anlatıyorum ben?
Ne Kadar Geek: Valla geek kültürüne hitap edecek şey var ama film gözleri yakacak kadar kötü.
Ortalama Film İzleyicisi Ne Der: Ortalama izleyicimiz sekiz yaşının altındaysa sevebilir.

2451

Güneşin Oğlu ;

Onur Ünlü’nün en eğlenceli sinema filmi. Bir ay kadar kısa bir süre içinde senaryosu yazılan çekimleri yapılan bu film Haluk Bilginer, Bülent Emin Yarar, Özgü Namal, Serkan Keskin, Köksal Engür, Görkem Yeltan, Ahmet Kural, Hümeyra gibi isimleri kadrosunda barındırıyor. Yönetmen tarafından “fantastik mavra” olarak adlandırılan film çok eğlenceli vakit vaat ediyor.

Film Nasıl: 8/10
Ne Kadar Geek: 9/10 Ölüp başka bedenlerde dirilen adamlar, antik Mısır inançları, güneş tutulması anında ortaya çıkan kozmik güçler falan diyorum.
Ortalama İzleyici Ne Der: Valla ortalama izleyici de çok güzel gülüp eğlenir filmde zira filmde de söylendiği gibi “yapılan saçmalığın büyüklüğü izleyici sayısıyla doğru orantılıdır”

12011

Beş Şehir ;

Size Onur Ünlü’nün film kartelası çok geniştir demiştik. Kendisinin en neşeli, en eğlenceli filminden sonra en dram, en üzücü filmini tanıtmak gerekiyor tam da bu çeşitlilik yüzünden. Beş Şehir aslında söylem olarak Güneşin Oğlu’ndan çok farklı bir şey söylemiyor. Her ikisi de ölüm teması etrafında dönüp duran filmler fakat Beş Şehir bunu temanın ağırlığına yaraşır bir ciddiyetle yapıyor. İzleyeni üzüp boğazlara düğüm üzerine düğüm atıyor.

Film Nasıl: 10/10
Ne Kadar Geek: Aslına bakarsanız pek değil.
Ortalama İzleyici Ne Der: Hikayenin oradan oraya zıplaması klasik olay örgüsüne alışmış izleyiciye biraz zor gelebilir fakat anlatılan öyküler arasındaki bağlar anlaşıldıkça zevkli bir seyir yaşayacaktır izleyici

27387

Leyla ile Mecnun/Ben de Özledim ;

Zannediyorum çok açıklama yapmaya gerek yok. Leyla ile Mecnun Türkiye’de televizyon yayıncılığı değiştirdi kolay kolay aşılamayacak bir çıta oldu. Devamında gelen Ben de Özledim o efsaneyi aşmamış olsa da 13 bölüm boyunca o efsanenin anısını çok güzel yaşattı.

Dizi Nasıl: 10/10
Ne Kadar Geek: Kireçburnu Çakalları zannediyorum dünyayı MCU’daki Avengers’tan daha fazla kurtarmıştır. Yüzüklerin Efendisi’nden tut Gta Vice City’e kadar sektörün her alanına gönderme yaptıklarını da hesaba katarsak dizi baya geek.
Ortalama İzleyici Ne Der: Çok güler, çok ağlar…

Şubat ;

Leyla ile Mecnun sayesinde kazandığı maddi ve manevi birikimi tekrar deneysel işlerde kullanan Ünlü, Şubat ile bu ülkede pek görünmeyen bir şey yaptı. İzlememişler için söyleyeyim Şubat bir süper kahraman orijin hikayesi ve bu orijin hikayesinin içinde İstanbul’un yer altında yaşayan insanlar var. Dizide Musa Uzunlar, Sermet Yeşil, Nadir Sarıbacak, Özkan Uğur her bölüm tabiri caizse birbirlerine oyunculuk fırlatıyorlar. Mest olmamak elde değil. Şu sıralar Gotham’da sevilesi kalabilen tek şey olan karanlık, tekinsiz şehir atmosferi Şubat’ta zirvelere çıkmış durumda.

Dizi Nasıl: 9/10
Ne Kadar Geek: Süper kahraman orijin hikayesi dedim daha ne diyeyim.
Ortalama İzleyici Ne Der: “Gotham’dan, Supernatural’dan iyi dizi yapabiliyormuşuz madem neden hala bize Yaprak Dökümü izletiyorlar” der bence.

Beşinci Boyut (şaka değil)

Yukarıda da demiştik Onur Ünlü meslek hayatının başında pek gurur duymayacağı bazı işlere bulaşıyor. Bu işlerin başında 5. Boyut ekibinde senarist olarak yer alması geliyordur sanırım. internet üzerinde bu bilgi pek yer almasa da zamanında kendisi de bu gerçeği kabul etmişti. Kesin bilgi yani yayabiliriz.

Dizi Nasıl: Fantastik (valla dizinin başında öyle diyordu hatırlayan hatırlar)
Ne Kadar Geek: Hacı fantastik diyorum. Melek var şeytan var. CW yapınca tamam güzel STV yapınca Auuvv ?!
Ortalama İzleyici Ne Der: “Sorgu meleğimi mi lan o? Holly Şirk!”

Celal Tan Ve Ailesinin Aşırı Acıklı Hikayesi 

Onur Ünlü yapımları içerisinde Beşinci Boyut ve Çocuk’tan sonra açık ara en kötü eser. Yönetmenlik gayet iyi, oyuncular tanıdığımız bildiğimiz sevdiğimiz isimler, senaryo hiç fena değil ama filmde bir olmamışlık var. Senelerdir çözemedim gitti

Film Nasıl: 6/10 (kusura bakmayın Onur Ünlü’nün en kötü sinema filmi bile Türkiye’deki bir çok popüler filmden iyi)
Ne Kadar Geek: Pek değil.
Ortalama İzleyici Ne Der: Bu bakımdan da film ne İsa’ya yaranabiliyor ne Musa’ya “sanat filmi” isteyen de çok keyif almıyor seyirlik film isteyen de.

64958

Sen Aydınlatırsın Geceyi ;

Onur Ünlü filmografisinin en farklı filmi Onur Ünlü sinemasının olgunluk dönemi eseri. Süper kahramanlarla dolu bir Ege köyünde geçen varoluşsal mevzulara dokunan bir film. Ali Atay, Ahmet Mümtaz Taylan, Demet Evgar, Nadir Sarıbacak, Serkan Keskin gibi her biri kendini ispatlamış oyuncularla dolu film. Üzerine fazla bir şey söylemek yersiz.

Film Nasıl: 10/10
Ne Kadar Geek: Yukarıda da bahsettiğim gibi film süperkahramanlarla dolu bir köyde geçiyor. Duvarlardan geçebilen adamlar, ölmeyen insanlar falan.
Ortalama İzleyici Ne Der: Açık konuşayım Sen Aydınlatırsın Geceyi zor bir film. Ben filmin başına oturayım film bana hiç metafon falan kasmadan hikaye anlatsın diyenler için pek uygun değil.

İtirazım var ;

Nefis bir film. Onur Ünlü zamanında katıldığı Afrika Dahil isimli programda “Lisede aklıma bir fikir gelmişti. Boş zamanlarında dedektiflik yapan bir imam. Sonra gördüm ki benden önce Chesterton akıl edip Peder Brown’ın Maceraları’nı yazmış” demişti. O zamanlar kendisinin katıldığı her programı, verdiği her ropörtajı sıkı sıkıya takip eden biri olarak çok net hatırlıyorum. Bu programdan seneler sonra İtirazım Var filmini yapması ise keyifli keyifli gülümsetti. Çocukluk hayallerini unutmayan insanlar güzeldir. Film Onur Ünlü’nün en ticari filmi olabilir. Diğer filmlerine nazaran baya büyük prodüksiyonlarla işe kalkışılmış fakat Onur Ünlü yine filme kendi imzasını atmayı becermiş

Film Nasıl: 9/10
Ne Kadar Geek: Müthiş bir polisiye macera filmi. Sherlock esintileri Had safhada
Sıradan İzleyici Ne Der: Ünlü’nün diğer filmlerinin aksine hiç teklemeden keyifle seyreder.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER