Ülkemizde boy veren, serpilen, gelişen geek işlerine yer verdiğimiz serimiz Yerli Geek İşleri’nin bu bölümünde Alper Canıgüz’ü tanıtalım kitaplarından bahsedelim dedim.

Takipçilerimiz hatırlayacaktır ilk yazımızda Murat Menteş’i ikinci yazımızda Onur Ünlü’yü konu edinmiştik. Bu iki ismin takipçileri afilifilintalar.com isimli internet sitesini biliyordur muhakkak. Birkaç sene öncesine kadar bu ülkede genç ve popüler edebiyat namına ne varsa Afili Filintalar’dan çıkıyordu neredeyse. Site eskisine nazaran biraz atıl kalsa da Türk Edebiyatı’nın ihityaç duyduğu dinamizmi ve yeniliği sağlaması bakımından asla hakkı yenmeyecek bir mecra.

Alper Canıgüz de Afili Filintaların bir parçası. 1969 doğumlu yazar bugüne kadar birbirinden tuhaf dört roman yazdı,2013 yılında Almanya’da üç ayda bir yayınlanan muhakkak okunması gerekilen yabancı romanlar listesinde yer aldı,
yeni kitabını sabırsızlıkla bekletiyor.

alper-caniguz

Yazarımız kendi hayatını kendi kelimeleriyle şöyle anlatıyor:

“1969´da istanbul´da doğdum. çocukluğum Acıbadem´in çeşitli mahallelerinde, uydurduğum hikayeleri arkadaşlarıma anlatarak geçti. Kalan zamanlarımda da mahalle savaşlarına katılıyordum. Zannediyorum yalancı ve kötü huylu oluşum bundan ileri gelmektedir. 1980´de Dârüşşafaka´ya girdim. Orada, fazla konuşmak zayıf biri olduğunuzu düşündürebileceğinden hikayelerimi anlatmayı bırakıp yazmaya başladım. bir ara Franz Kafka isimli şahsiyetin benim kadar iyi uydurabildiğini fark edip küçük bir hayal kırıklığı yaşadım ama çabuk toparlandım. Ne de olsa ben daha gençtim ve o ölmüştü. Boğaziçi Üniversitesi´ndeki psikoloji eğitimim bana japon bıldırcınlarından pek de akıllı sayılamayacağızı öğretti. Otuz yaşına geldiğimde, başladığım bir romanı nasıl olduysa bitirebildim: “Tatlı Rüyalar, Psiko-Absürd Romantik Komedi.” bugünlerde 11 aylık kızım Ada´yla birlikte yeni romanım üzerinde çalışıyoruz. Jules Verne, Michel Zevaco, Dostoyevski, Calvino, Nabokov ve Fowles hayatımın farklı dönemlerinde beni etkilemiş, büyük uydurukçulardır.”

 

Büyük uydurukçulardan etkilenen bu büyük uydurukçu aldığı psikoloji eğitiminin de etkisiyle enfes romanlar kaleme almıştır. Kendisi şu sıralar bir çocuk yetiştirmekte, boş zamanlarında da reklamcılık yapıp kitap yazmaktadır.

Kendisinin dört tuhaf kitabını ise şu şekilde inceleyebiliriz.

Tatlı Rüyalar

af712ae3d1be074d8f43dd42ba5b58fb

“Senin iraden güçlü değil hayatım, sadece tutkuların zayıf.”

İlk romanlar çoğu zaman birtakım kusurları görmezden gelinebilir işlerdir hatta iyi bir okuyucu ilk romandan yazarın edebi gelişimini çok isabetli bir şekilde tahmin edebilir. Yazar kendini hangi noktalarda geliştirmeli, nasıl tekamüle ermeli ilk roman ile anlaşılır. Tatlı Rüyalar ise bu tanımlara bu tespitlere pek uymayan bir roman. Yakın arkadaşı Murat Menteş gibi Alper Canıgüz de ilk romanında yapabileceği her şeyi layıkıyla yapmış sağolsun. “Arkadaşlar merhaba, ben böyle uçuk kaçık, tuhaf tuhaf öyküler anlatacağım bundan sonra müsaitseniz haberiniz olsun” der gibi geliyor kitap.
Hayatının geri kalanını yaşayabilmek için bir kısmını satan insanlar, rüya içinde rüyalar, romanında içinden zekice çıkan psikoloji referansları falan derken yüzyılların klişesi hem eğlenip hem öğrenmek deyimi can buluyor Canıgüz’ün kitabında.
Kitap İnception’ın vizyona girmesinden seneler önce yazıldı ve İnception’a çok benziyor arkadaşlar. Haberiniz olsun

Oğullar ve Rencide Ruhlar

ogullar-ve-rencide-ruhlar

“Beş yaş insanın en olgun çağıdır, sonra çürüme başlar”

Oğullar ve Rencide Ruhlar zannediyorum ki Canıgüz’ün en tanınan en bilinen kitabı. Beş yaşında bir dahi olan, büyümüş de küçülmüşlüğün kitabını yazmış, dünya tatlısı dünya ürküncü yavrucağımız Alper Kamu’nun gizemli bir cinayetin peşinde hayatın anlamını arayışını okuyoruz kitap boyunca. “Zaten insanlığa dair kavrayışımızı biraz daha ileri götürmeyecekse, bir cinayeti çözmek neye yarar ki?” Bu tuhaf polisiyenin hem anlatıcısı, hem dedektifi olan beş yaşındaki Alper Kamu son yıllarda Türk edebiyatında yazılmış en ilginç karakterler arasında yerini alıyor. South Park mizahını sevenlerin kitaba bayılacağını düşünüyorum. Aşmanız gereken tek engel “Beş yaşında bir çocuk nasıl böyle şeyler düşünüp söyleyebilir?” şeklindeki ön yargınız. Bunu aştığınızda çok eğleneceksiniz.

Gizliajans

010

“-aşka inanmıyor musun sanem?
-sadece aptallar aşka inanır.
-emin misin?
-tabi ki eminim.
-sadece aptallar emin olur. “

Yanlış anımsamıyorsam tam da bu kitabın başlığında bir sözlük yazarı “Alper Canıgüz kitapları kendi içerisinde tutarlı geri kalan her şeyler tutarsızdır” diyordu. İşte tam da böyle bir kitap Gizliajans. Canıgüz külliyatının şimdilik en absürt parçası. Allah’ın bir lütfu, edebiyatın hem eğlenceli hem romantik hem de yoğun olabileceğinin kanıtı. Lise öğrencisine de, 50 yaşındaki Dostoyevski okuruna da okutulabilecek bir kitap, adeta “bana göre süt onlara göre çikolata” reklamında bahsi geçen gıda maddesinin edebiyata dökülmüş hali.

“bak mesela pencerenin önüne bir kuş konar ben seni severim, bir tren yolculuğunda pencereden dışarı bakarken derme çatma bir ev gözüme çarpar ben seni severim, burnuma eskilerden, hangi uzak hatıraya ait olduğunu çıkaramadığım bir koku çarpar ben seni severim, kafama kuş sıçar ben yine seni severim… anlıyor musun beni?” diyebilecek kadar romantik bir o kadar da boşboğaz bir kitap.

Alper Kamu; Cehennem Çiçeği

0000000445824-1

“Birinin yıkıntıların nöbetini tutması gerekir; işte o yüzden, biri hariç, bütün çocuklar büyür.”

Alper Kamu çok tutulunca devamı çekilen tüm filmlerle kafa bulmaya geliyormuş gibi bir isme sahip olan bu kitap Kamu efsanesini layıkıyla devam ettiriyor. Eser yine bir polisiye hikayeyi arka plana alarak tonla mevzuya girişiyor, evlilik, aile, aşk gibi kavramlar arasından şık slalomlarla sıyrılıp varacağı noktaya çok isabetli atışlar gerçekleştiriyor. Yazarın diğer kitaplarından daha sert, daha karanlık bu kitap bir taraftan sürüm sürüm sürüklerken öbür taraftan okuru çılgınca bir duygu karmaşası içerisinde bırakıyor.

Alper Canıgüz’ün eserleri şimdilik bu kadar. Kendisinin Kan ve Gül isminde bir kitap yazdığı kulağımıza çalınan dedikodular arasında. Çıksa da okuyup incelemesini yapsak.

Söz sizde sevgili okur. Daha önce Alper Canıgüz okuyan varsa yorumlarını bekliyor, “Yerli Geek İşler bölümünde şunu da işleseniz çok hoş olur bak” dediğiniz şeyler varsa tavsiye etmenizi umut ediyoruz.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER