1973 yılında usta yazar Michael Crichton tarafından senaryosu yazılan ve yönetilen western, bilim-kurgu, gerilim türündeki filmden uyarlanan dizi, günümüzde dizi mi, film mi olduğu karar verilemeyen yapımlarla gözümüzü şenlendiren HBO tarafından bu akşam 21:00’de ekranlardaki yerini alıyor.

westworld-3Game Of Thrones’un yavaş yavaş sona yaklaştığı bu zamanlarda, medya tarafından HBO’nun yeni Game Of Thrones’u olarak lansedilen yapım, Anthony Hopkins’in başını çektiği spekteküler bir kadroyla ilgi çekiyor. Bay Hopkins’e Ed Harris gibi bir başka emektar oyuncunun eşlik etmesinin yanı sıra kadroda güzeller güzeli Evan Rachel Wood, Cyclops olarak tanıdığımız James Marsden, daha sonra Thandie Newton, Jeffrey Wright ve Thor: Ragnarok’ta Valkyrie olarak karşımıza çıkacak olan Tessa Thompson yer alıyor.

la-ca-st-fall-preview-westworld-20160827-snap

Ancak bu etkileyici kadro, dizinin arkasındaki asıl kişilerin gölgesinde kalabilir. Dizi, Christopher Nolan’ın kardeşi olarak tanıdığımız Jonathan Nolan tarafından televizyona uyarlanıyor ve ilk bölümün yönetmeni de bizzat kendisi. Person Of Interest’ten sonra tv dünyasına iyice ısınan Küçük Nolan, bu sefer de arkasına, televizyona –şimdi saysak buradan Westworld’e yol olacak– büyük yapımlar kazandırmış J.J. Abrams ve neredeyse bütün işlerinde Abrams’a kankalık yapan Bryan Burke’ü de almış durumda.

Yakın bir gelecekte, yüksek teknoloji ile yetişkinler için oldukça gerçekçi bir eğlence dünyası yaratan Dr. Robert Ford, bu dünyada müşterilerine “Westworld”ün yanı sıra “Antik Roma” ve “Ortaçağ” seçeneklerini sunuyor. Oldukça sahici bir biçimde yaratılan dünyada var olan her canlının robotlardan oluştuğu bu eğlence parkına konuk olan iki adam, kovboyculuk oynamak için Westworld’ü seçiyor. Tehlikeli bir android, silahşör tarafından takip edildiklerinden habersiz bu ilgi çekici sanal dünyanın tadını çıkaran ikili daha sonra kendilerini amansız bir kovalamacanın içinde buluyorlar. Asıl tehlike ise Dr. Ford’un kontrolünde olan merkezi bilgisayar sisteminin çökmesiyken, kendilerinin robot olduklarının dahi farkında olmayan bu androidler tıpkı insanlar gibi iyi ya da kötülerden oluşur, böylece kahramanlarımızın başına iyi ve de kötü şeyler gelecektir.

ed-harris-westworld

Konusuyla Total Recall ve Terminator gibi filmlere esin kaynağı olmuş Westworld, bu yeni yapımıyla yapay bilincin ortaya çıkışını ve bu sayede suçun şimdiki halinden daha tehlikeli olan gelecekteki yerini şaşırtıcı hikayesi ve olağanüstü sinematografisi ile anlatmayı amaçlıyor.

HBO + Küçük Nolan + Abrams + Hopkins + Harris + Wood diye sıralayınca, ufukta akıllara durgunluk verecek, yepyeni bir dizimiz olması kaçınılmaz gibi görünüyor.

fin01westworld1shtjpg-f9a6f7_765w-1

 

 

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER