Çok sık söylerim: 21. yüzyılda yaşıyor olmak bir taraftan çok şikayet ettiğimiz bir şey ama bir taraftan muhteşem şeylerin ortasında hayat sürüyoruz. Tv ve sinema yayıncılığı konusunda efsanevi işleri güncel yakalıyor olmak gerçekten büyük ayrıcalık. Biz bugün sözgelimi İyi, Kötü ve Çirkin’i sinemada naklen izleyen birine nasıl özeniyorsak bizden sonraki nesiller de bize bazı konularda öyle özenecek. İşte bu konulardan biri de Westworld. Gerçekten güncel takip ediyor olmaktan gurur duyduğum bir hikaye kendisi.

Dizi bir taraftan televizyon yayıncılığının belli başlı kurallarına uyarken bir taraftan hikaye anlatımı, yönetmenliği, oyuncu seçimiyle televizyon yayıncılığına yeni kapılar açıyor, yeni güzelliklerle aklımızı başımızdan alıyor. Altmetin konusunda da gayet bereketli bu yapım ekonomik sınıf mücadelesinden tut, tanrı insan ilişkisine kadar birçok alanda düşünmeye sevk ediyor.

Yukarıda bahsettiğimiz hususları detaylandırmayı önümüzdeki hafta yazacağımız final yazısına bırakıp incelememize geçiyor. Spoiler uyarımızı yaparak diziyi hala izlemeyenlere bir an önce izlemelerini salık veriyoruz.

mv5bmtg2mtqzmda1mf5bml5banbnxkftztgwodaynzk2mdi-_v1_sx1500_cr001500999_al_

Dizi sezon finaline doğru hikayeleri güzelce derleyip toparlamaya başladı. Yeni sezona dair umutlar yüksek. Soruları cevaplandırmada gösterdikleri cömertlik tüm dizi bittiğinde kafamızda çok da büyük açıklar kalmayacağına dair inancımızı tazeliyor.

Dizinin açılışını pek sevgili Maeve ve Bernand diyaloğu ile yaptık. Geçen bölüm kafalarda oluşan “Bu Bernand robot olduğunu hatırlıyor mu hatırlamıyor mu?” sorusu gayet güzel cevaplandırıldı. Maeve’in önünde duracak tek güç Ford gibi görünüyor şu an. İsyankar ablamız ev sahiplerinin gözlerini açarak kendine bir ordu kuracak gibi gözüküyor. Azılı haydut abimizle televizyon tarihinin en “ateşli” sevişme sahnelerinden birini yaşayarak ordusunu kurmaya başlayan Maeve herkesin başına sağlam bela olacak gibi. Tam bu noktada kafalarda Batman Dark Kinght’ın özünü oluşturan sorulardan biri beliriyor: Maeve böylesi bir güç ve böylesi bir destek sonunda iyi ve haklı kalmayı becerebilecek mi? “biz onlardan daha zekiyiz, biz onlardan daha iyiyiz” tarzı söylemleri şüphe yaratmıyor değil. Dizinin ilerleyen sezonlarında robotlar dünyayı ele geçiriyor teması izler miyiz bilmiyorum fakat dünyayı bir yapay zeka yönetecekse Person of İnterest’in suratsız Samaritan’ındansa Maeve ablamızın yönetmesini tercih ederim.

mv5bnta1njgwndywn15bml5banbnxkftztgwnjaynzk2mdi-_v1_sx1500_cr001500999_al_

Dizinin ilk bölümlerinden beri ortaya atılan zaman çizgileri teorisi artık teori olmaktan çıktı. William’ın bulunduğu zaman çizgisinde bir robotun içinin deşildiğini altından Siyahlı Adam’ın zamanında ifade ettiği gibi gayet mekanik şeyler çıktığını gördük. William’ın yaşadığı değişim doruk noktalara çıktı. Dizinin başlarında bıktıracak kadar iyi olan William sonunda parkın ve dünyanın realitesine uyum sağladı. Bu saatten sonra kendisinin Siyahlı adam çıkması değil çıkmaması büyük bir twist olacaktır. Haftalardır sorguladığımız peki bu Siyahlı Adam Arnold’u nereden biliyor? Sorusuna dair de bir şeyler söyledi bölüm. Kendisi muhtemelen Arnold’u ve Arnold’un misyonunu Dolores’ten öğrenecek zamanla “vur de vuralım öl de ölelim Arnold.” noktasına gelip bildiğimiz Siyahlı Adam’a dönüşecek.

Siyahlı Adam’ın tek derdi kendi şahsi tatmini ve içsel yolculuğu mu yoksa tüm bunların temelinde yukarıda dediğimiz gibi Arnold’un misyonunu tamamlamak mı var tam olarak bilemiyoruz fakat daha evvel El Lazo’ya “Ben seni özgürleştirmeye çalışıyorum” minvalinden laflar etmesi ikinci ihtimale yaklaştırıyor beni. Muhtemelen Siyahlı Adam kendi içsel yolculuğu ile ev sahiplerini özgürleştirmeyi birbirine bağdaştırmış. Yine muhtemelen bu amaca ulaştığında ya da bu amaca ulaşamayacağı kesinleştiğinde kendisinin ölümüne şahit olacağız.

Siyahlı Adam’a dair cevaplanan sorular bunlarla da bitmedi bu bölüm. Kendisinin şu meşhur Kurul’un üyelerinden biri olduğunu da öğrendik. Hale ile konuşmalarına bakılırsa bu kurul işlerini pek de önemsemiyor gibi kendisi. Logan’ın “İşte biz buraları hep satın alacaz. Binecez üstlerine vuracaz kırbacı.” laflarından sonra gerçi bu şirket ortaklığı durumu pek de şaşırtıcı olmadı. Benim tam burada manasızca merak ettiğim şeylerden biri ise Logan’ın akıbeti. Lee Sizmore ile dizinin en itici karakteri olma konusunda durmaksızın yarışan Logan ne olacak halen yaşıyor mu? William’ın altında çalışan bir adama mı dönüştü yoksa talihsiz bir kaza(!) sonucu öldü mü henüz bilmiyoruz.

mv5bmtc3njiwnji5nf5bml5banbnxkftztgwotaynzk2mdi-_v1_sx1500_cr001500999_al_

Değinmeden geçemeyeceğimiz bir de fotoğraf konusu var elbette. Elf gözlerim beni aldatmıyorsa Logan’ın William’ın cebine attığı fotoğraf Abernathy’nin bulup baka baka kafayı yediği fotoğraf. William ile Siyahlı Adam’ın aynı kişi olduğuna hemen hemen emin olduğumuza göre bu fotoğraf William yanlışlıkla mı düşürdü yoksa bir zincirleme reaksiyon başlatmak için kasıtlı olarak mı bıraktı bilmiyoruz.

Teddy’nin Wyatt çıkması ise düşük dereceli olsa da gayet tatlı bir twistti. İlerleyen zamanda Wyatt hikayesi ana konuya nasıl bağlanacak, o korkunç maskeli şeylerin altından ne çıkacak merakla bekliyoruz.

mv5bmjayndi5mta2of5bml5banbnxkftztgwnzaynzk2mdi-_v1_sx1500_cr001500999_al_

Dizinin en büyük bombası şüphesiz ki Bernard/Arnold vakasıydı. Tarihler bu durumu düzmece Arnold olayı olarak kaydetse yeridir. Dizinin gerçekten insafsızca başardığı adeta ders verircesine yaptığı bir şey var. İnternetin bu derece yaygın, bilgi alışverişinin böylesine hızlı olduğu bu dönemde gizeme dayalı dizi yapmak elbette zor. Zamanında Lost’ta da gördüğümüz üzere internet teorilerle çoştukça çoşuyor, birtakım müthiş zeki insanlar durmaksızın teoriler ortaya atıyor. Bazen ortaya atılan teoriler senaristin kafasındakilerden güzel olabildiği gibi çoğu zaman parçaları birleştirme kabiliyetine sahip kişiler dizide olacakları internet forumlarından, inceleme sitelerinden youtube kanallarından falan görüyor. Bu da haliyle twistin yaratmak istediği vurucu etkiyi azaltıyor. Westworld’ün farkı işte tam da bu süreçte ortaya çıkıyor. Dizi zaten teorisi yapılmış, çoğu kişi tarafından da kabul edilmiş hususları öyle güzel önümüze sürüyor ki twistin kendisine değilse bile aktarılma şekline kesinlikle hayran kalıyor, yükseldikçe yükseliyoruz.

Bernand’ın ev sahibi çıkması olayında da söylemiştim. Olan şey hiç tahmin edilmeyecek, çok girift, çok beklenmedik bir şey değildi fakat ortaya konma şekli: hikaye anlatımıyla, müzikleriyle, oyunculuklarıyla, yönetmenliğiyle enfesti. Bernand’ın Arnold olduğuna dair teori haftalar öncesinden ortaya kondu, haftalar öncesinden konuşulmaya başlandı fakat diziyi o noktaya götüren sahneler gerçekten senaryo nasıl yazılır dizi nasıl çekilir dersi olmaya adaydı. Bernand’ı oynayan Jeffrey Wright’ın oyunculuğunu ilk bölümler fazlaca donuk bulmuş olan ben şu son iki bölümdür kendisini hayranlıkla izliyor her sahnede mest oluyorum. Bernand tamamen öldü mü? Yoksa yazılımını temizleyip tekrar kullanacaklar mı bilemiyoruz. İmdb’de kendisinin 10. bölümde de oynayacağı gösteriliyor fakat Arnold olarak mı gözükecek Bernand olarak mı bilmiyorum.

Ford karakteri uzun zamandır hasretini çektiğimiz, karizmatik, felsefi derinliği olan, zarif kötü adam rolüyle herkesi kendinden geçiriyordur tahminimce. Oyunculuğunun da karakterinin de üzerine fazla konuşmaya gerek yok. Vallahi yok. Enfes.

Sezonun son bölümü Bicameral Mind isminde olacakmış. Dizinin ilk bölümlerinde bahsi geçen bikameral zihin bilincin ortaya çıkışına dair teorilerden biri. Öz bilinci tam olarak gelişmemiş insanın kafasında duyduğu sesi tanrısal buyruğu zannetmesi olarak özetlenebilir bu durum. Şüphesiz ki ev sahiplerimizin bilinçlenme şeklini de andırıyor. Sezon finalinde muhtemelen keyif çığlıkları atarak bilinç kazanan robotların yükselişini izleyeceğiz.

Haftaya sezon finaline dair incelememizle beraber sezonun genel bir incelemesini yapacağımız, teorilerden teorilere koşacağımız yazılarımızda görüşmek üzere. Yorumlarınızı, eleştirileriniz, teorilerinizi bizden sakınmayın. 

 

 

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER