Milyonların beynini ekmek hamuru gibi yoğuran, güncel izlemiş olmaktan gurur duyacağımız yarın öbür gün çocuklarımıza “işte annen/baban bu diziyi birebir takip etti” diye hava atacağımız dizi Westworld gerilimi uçlara taşıyan “sezon finalinde daha ne yapacaklar ki?” diye sorduran yeni bölümüyle ekranlarımızı şenlendirdi.

Yazımızın bundan sonrasında diziye dair bolcu spoiler olacağına dair uyarımızı peşinen verip incelememize girişelim.

1

Geçen bölüm hepimiz Bernard’ın aslında bir Ev Sahibi olduğunu öğrenmiş, bir kısmımız “ben demiştim değil mi ? ” diyerek memnun olurken bir kısmımız şaşkınlıkla karışık bir takım küfürler sıralamıştık. Bu bölüm artık bir ev sahibi olduğunu iyice idrak eden Bernard ile Ford’un arasındaki tuhaf ilişkiyle başladık seyrimize. Ford Bernard’a delilleri bir güzel sildirip, hafızasını da misler gibi formatladı. Bernard şu an bir ev sahibi olduğunun farkında mı yoksa Ford bunu da mı sildi tam olarak bilemiyoruz. Bernard’ın “Bana daha önce kimseyi öldürttün mü?” sorusuna Ford’un verdiği cevap doğru mu bilmiyoruz. Theresa’nın öldüğü bodrum katında çalışan merdiven altı Ev Sahibi üretme makinesinde ne üretiliyor bilmiyoruz. Velhasıl dizi bir taraftan soruları cevaplandırırken bir taraftan yeni sorular üretmeye devam ediyor.

Bu soru bolluğundan dolayı içimizde “lan sonu Lost gibi olmasın bunun da.” tedirginliği durmak bilmiyor fakat kendi adıma konuşmam gerekirse popüler piyasanın en iyi hikaye anlatıcılarından biri olan Jonathan Nolan’a güvenmek lazım. Kendisi insafsızca iptal edilen Person of İnterest’e bile iyi kötü doyurucu bir son yazmayı başarmış biri. Hele ki ellerinde beş sezonluk hazır bir senaryo bulunması iç rahatlığımızı daha da arttırıyor.

Bernard’ın prototip çiziminin Dolores ve Çocuk Ford’a dair çizimlerle yan yana bulunması, çizim kağıdında herhangi bir ismin gözükmeyişi, Theresa’nın “Arnold’a da mı böyle yaptın onu da mı Bernard öldürdü” sorusuna karşılık Ford’un “Daha o zamanlar Bernard yoktu” deyişi bir araya gelip kafa kurcalıyor. Bernard’ın Ford ile konuşması esnasında evvelde Arnold’un sorduğu soruları sorması ise ortamlarda dolaşan bir teoriye yaklaştırıyor bizi. Hatırlarsanız önceki bölümlerde Ford’un “Arnold bu aha bak” dediği fotoğraftaki kişi aslında Ford’un babası çıkmıştı. Ford’un Bernard’a neden Arnold’u göstermediğini pek anlamamıştık. Şu an kafamızı kurcalayan soru şu: acaba Arnold giderayak kendi bedenine sahip bir ev sahibi yaratmış olmasın? O ev sahibi de Bernard olmasın? Parçaları birleştirdiğimizde teori çok da mantıksız gözükmüyor.

2

Gönüllerin robotu, isyan bayrağını ateşleyecek kadın devrimci Maeve’in de hemen hemen tüm zincirlerinden kurtulduğunu görüyoruz bu bölümde. Kendisi parktaki geçmişini bir kalemde silip atmaya, tüm tehlikeleri göze alıp dış dünyaya çıkmaya hazır bir hale geldi. Tüm bunlar yetmezmiş gibi kendisinin bir insana kolaylıkla zarar verebildiğini de görmüş bulunduk. Bütün bunlar yetmez gibi hanımefendi başka robotlara da emirler verebilecek seviyeye yükseldi. Daha önceki yazılarımızda belirttiğimiz gibi dizinin en geç ikinci sezonunda dış dünyaya açılmasını bekliyoruz, bu açılma esnasında Maeve büyük önem taşıyacak gibi duruyor. İsyankar robotumuzun hikayesi ayrı yollardan hatta ayrı zamanlardan giden iki hikayeye daha bağlanıyor bir şekilde. Bu hikayelerin ilki tabii ki Labirent’i arayan Siyahlı Adam’ın hikayesi.

4

Labirent’in peşinde ikinci baharını yaşaması gereken yıllarını harcayan Siyahlı Adam’ın geçmişi biraz daha derinleşti bu bölümde. Bir karısı bir kızı olduğunu öğrendik. Sadece kendini sınamak için girdiği bir maceranın içinde Maeve tarafından yaralandığını öğrendik. Bir şekilde Arnold’un ve Arnold’un yaptıklarının farkına varan karakterin oyunun en derin noktasına neden bu kadar takıntılı olduğunu az buçuk keşfettik. Fakat karakterimizin Arnold ile nasıl karşılaştığını, nasıl kendisinden haberdar olduğunu henüz bilmiyoruz. Tam bu noktada Arnold ile ilgili biraz uçuk gözükebilecek bir teorim var ama zamanında Bernard’ın ev sahibi çıkmasına da uçuk demişti insanlar. Arnold’un kendisini ev sahiplerinin zihnine dağıttığı ya da bir ev sahibinin bedenine bilincini aktardığı teorisi çoktandır biliniyor fakat bu ev sahibinin kim olabileceğini bilmiyoruz. İki üç bölümde bir karşımıza çıkan, bilmiş tavırlarla konuşup her şeyden haberdarmış izlenimi veren kız çocuğunu hatırlayın. Hatırladınız mı? Peki şimdi düşünün Arnold olarak bilincinizi bir makineye aktarmanız gerekse dikkat çekecek kahraman bir karakteri mi tercih edersiniz yoksa kimsenin pek farkına varmayacağı 10-12 yaşlarında bir kız çocuğunu mu? Zannediyorum birbirimizi anladık sayın okuyucu.

4

Maeve’in hikayesinin bağlandığı bir başka nokta da Dolores ve William’ın öyküsü. Türler arası aşıklarımızın vardıkları yerde Maeve’i görmeleri bu ikilinin yolculuğunun farklı bir zaman diliminde geçtiğini bir kez daha kanıtladı ve William’ın Siyahlı Adam olduğuna dair teoriyi daha da güçlendirdi. Dizinin başından beri can sıkacak kadar düzgün olan William yavaş yavaş kin tutmak gibi, öfkelenmek gibi doğal insan davranışları göstermeye başladı. Gözlerim mi beni aldatıyor tam olarak seçemedim ama William’ın ilk bölümler kar beyaz olan şapkası da yavaş yavaş kirli beyaza hatta sarımsı beyaza dönüyor gibi. Bu gerçekten kasıtlı yapılmış ve William’ın Siyahlı Adam’a dönüşmesini simgeleyen bir hareketse tek tek bütün yapım ekibini alnından öperim. yok değilse de ben teori üreteyim derken kafayı hepten yakmışımdır.

Dolores’in yaşadığı zaman mekan karmaşalarını Maeve’in hayalleri açıkladı bu bölümde. Bizim bulanık hatıralarımızın aksine eski tecrübelerini çok net bir şekilde hatırlayan Dolores hikayede en az üç farklı zaman dilimi olduğunu ortaya koyuyor.
:(William’dan önce: Dolores’in muhtemelen ilk oluşturulduğu ve Arnold ile irtibata geçtiği zaman dilimi. Gördüğü halüsinasyonlar da muhtemelen bu zaman diliminden kalma anılar) WB(William’la birlikte. William ve Logan’ın aktif olarak bulunduğu zaman dilimi)
WS(William’ın Siyahlı Adam’a dönüştüğü, Bernard’ın robot olduğu, dizinin aktüel zamanı kabul edilen zaman dilimi)

Son olarak İngiliz aksanı konuşmasına rağmen itici olmayı başarabilen dizinin en başarısız yazılmış karikatür karakteri Lee Sizemore’un fikri casusluk işine bulaşması hadisesi var. Kurul tarafından gönderilen Hale daha evvel Dolores’in babası olan eski Şerif’e birtakım veriler yükleyip parktan çıkarmanın peşinde bunun için de parkın en zavallı adamı Lee’yi kullanıyor. Yüklenecek şey yapay zekayı sağlayan temel kod mu? Yoksa şirketin içinden başka bilgiler mi sızdırılacak, zaten arızalı olan ev sahibi dışarı çıkınca birini kesecek mi? gibi soruların cevaplarını merakla bekliyoruz.

Evet sevgili Westworld takipçileri. Biraz gecikmiş de olsa bölüme dair düşüncelerimiz bu yönde. Yeni bölüm incelemesinde görüşmek üzere esen kalın teorilerinizi paylaşmaktan, yorumlarınızı ulaştırmaktan asla çekinmeyin.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER