westworld

Dizinin ilk bölümünün incelemesinde spoiler içermeyen bir yazı oluşturmaya çalıştım ve dizinin konusu hakkında olabildiğince az detay vermek için uğraştım. Dizi nedir-ne değildir merak edenlerdenseniz yakın zamanda bu konuda gayet detaylı bir yazımızı yayınlamıştık. 

Yabancı dizilerle haşır neşirseniz Game of Thrones , The Wire , True Detective gibi efsane dizilerle bizi buluşturmuş HBO kanalının yeni devasa dizi proesi Westworld hakkında bir iki şey duymamış olmanız pek olası değil.  Hazır Game of Thrones final sezonuna yaklaşırken HBO başka bir ağır topa ihtiyaç duyuyor olmuş olacak ki kesenin ağzını iyice açıp Michael Crichton’un yüzlerce bilim kurgu hikayesine ilham kaynağı olmuş eserini televizyona uyarlarken Jonathan Nolan’ı bu yeni projenin başına geçirip Anthony Hopkins ve Ed Harris gibi efsaneleşmiş Hollywood oyuncucularını kadroya dahil etti, prodüksiyon bütçesini oldukça yüksek tuttu ayrıca HBO’nun kendisi bile diziyi Game of Thrones veliahtı olarak tabir etti . Bu biraz abartı gibi gelebilir ama şöyle bir baktığımıda dizinin arkasında bu denli güçlü isimlerle Game of Thrones’dan bile daha büyük bir fenomen olmaması için hiç bir sebep yok aslında. Tüm sahne arkası ekibini, yazarları, yönetmenleri ve oyuncuları bir kenara bırakırsak Westworld bir konsept açısından ”Gelin beni bir franchise’a dönüştürün” diye bağırıyor zaten. Bilim-kurgu, western ve orta çağ temalarını tek bir dizide kullanılabilmesi bile sonsuz hikaye potansiyeli yaratıyor. Westworld dizisi resmen bir başarı formülü, peki pilot bölümü bizim beklentilerimizi karşılayabiliyor mu? Hem de nasıl!

westworld-man-in-black

Basitçe bahsetmek gerekirse üstün yapay zekaya sahip robotların insan konuklara ev sahipliği yaptığı vahşi batı temalı bir eğlence parkını konu alan Westworld açılış jeneriğinin ürpertici havasıyla seyirciye ne beklemeleri gerektiğini gösteriyor adeta. Ardından dizi başlar başlamaz neden devasa bir prodüksiyon olduğunu belli ediyor.; Jonathan Nolan’ın yönettiği ilk bölümde Nolan ailesinin bir ferdinden bekleyeceğimiz üzere sinematografi kusursuz, sinema perdesinde görmeye alıştığımız teknikler sık sık gözümüze çarpıyor. Anthony Hopkins ve Ed Harris isimlerini kadrosunda barındıran bir dizidee olması gerektiği gibioyunculuklar dört dörtlük. Burada Anthony Hopkins ve Ed Harris dışında Evan Rachel Wood ismine de ayrıca bir parantez açmak istiyorum keza kendisi gerek mimikleri ve gerek ses tonunun kullanımıyla dizideki iki büyük ustayla yarışan bir performans sergilemiş. Kendisinin rolü hakkında pek detaya girmeden şöyle demek istiyorum sadece; Sürekli duygusuz bir makine olduğu suratımıza vurulan bir karakter seyircide belirli duygular uyandırmayı başarıyorsa bu karakterin yazan kişi kadar oyuncunun da başarısıdır.

westworld-hbo-tv-show-information

Pilot bölümü süresince robotların birer sahne dekorundan ibaret olduğu defalarca yüzümüze vuruluyor vurulmasına ama buna rağmen bu gelişmiş yapay zekalar, ”gerçekçilikleriyle” birer birey olduklarını biz seyirciye inandırıyor ve bu inandırıcılık tekamülündeki olaylar ile bir süre sonra bizi rahatsız edici bir konumda bırakıyor. Olaysız olmaktan çok uzak ilk bölümde bile Westworld dünyasını keşfederken ”anlatmaktan ziyade göstermek” metodu tercih edildiğinden karakterler ve amaçları oldukça merak uyandırıyor. İşte pilot bölümünün en iyi yaptığı şey de bu; İzleyiciyi kendini rahatsız hissedeceği bir noktada bırakıp belirli etikleri sorgulamaya itmek aynı zamanda gizem unsurunu da korumak.Ayrıca bunda Ramin Djawadi’nin müziklerinin etkisinden bahsetmesem olmaz. Game of Thrones’un da efsaneleşmiş melodilerini besteleyen Djawadi’nin dizinin atmosferine sağladığı bu derece katkıyla musiki dehası da kanıtlanmış oluyor denebilir.

westworld-hbo

Westworld esasen bir bilim kurgu dizisi ama yukarıda bahsettiğim vahşi batı eğlence parkı konseptinin kullanımını o kadar iyi başarmışlar ki yer yer bir western dizisi seyrettiğinizi düşünmeniz mümkün. Bilim kurgu ve vahşi batı gibi birbirinden iki apayrı tema aynı potada çok iyi eritilmiş. Tek bir ana hikaye içinde apayrı iki dünyayı inandırıcı bir şekilde anlatmak hiç kolay bir şey değil ve Westworld bunun hakkını sonuna kadar veriyor. Ne işin bilim kurgu ne de western tarafı diğerinden daha ilgi çekici hale gelmiyor, iki ayrı tema beklenmedik noktalarda birleşerek bize sık sık Westworld’un standart bir bilim kurgu dizisinden çok daha fazlası olduğu hatırlatılıyor.

160819-westworld-s1-blast-06-1920

Toparlamak gerekirse pilot bölüm izleyiciyi 1 saat boyunca ekrana kilitlemeyi başarmakla beraber tarzını ve hikaye konseptini izleyiciye tanıtıyor bununla beraber gelecek bölümler için heyecan verici gelişmelerin sinyalini vermeyi de ihmal etmiyor. Westworld çizgisinden sapmadan bu şekilde devam ederse ( ki etmemesi için bir sebep göremiyorum) dizi tarihinin efsaneleri arasına adını yazdıracaktır.

 

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER