Vikings… Yine yaptı yapacağını Kara Büyücü severler! Fransa savaşından sonra muazzam bir savaş daha koydu önümüze. Ragnar gitti evet. Ve çocuklarından hiçbiri onun gibi olabilecek gibi durmuyor. Ancak konu savaş olduğunda, Ragnar gibi olmaya gerek kalmıyor. Kadınlarından çocuklarına hepsi birer savaşçı. Ve sezon finali öncesi kanlı bir bölümle karşımızdalar. Çizgisini bozmayan dizi 4. sezonunda da hız kaybetmedi ve 5. sezona umut verdi. İncelememize geçelim. Çalsın SPOILER alarmı! (En sonda spoilerın babası var, sadece spoiler almayı sevenler için)

 

Benim için bu bölüm King Harald ve Aethelwulf’un bölümüydü. Öncelikle İngiltere’de savaşmasına rağmen, Kattegat planları harekete geçen King Harald’ı ele alalım. Ragnar’lı bölümlerde potansiyel düşman ve güçlü bir Viking izleniminden başka bir şey vermiyordu. Ama şimdilerde çılgın bir aşık ve hırslı bir adam olarak görüyoruz. Kattegat’ı alması için yetki Egil’de. Stratejilerin konuştuğu bölümde, psikopat yüzlü Egil’in de bir planı var. Şahsen beğendim. Ufak bir ekiple alan analizi yapan Egil, sonrasında oyalamak için saldırttığı ordu ve asıl ekibin içeriye girişi. Beğendik mi beğendik. Torvi kapıyı savunurken Astrid ve Lagertha’da asıl planı bozmak için kolları sıvar. Hepimiz bayılıyoruz değil mi Lagertha’ya. Ragnar’ın yerini Björn değil ancak Lagertha tutabilir. Yönetmen Ben Bolt savaş sahnelerinin altından başarıyla kalkıyor. Great Hall’u almaya giden Egil karşısında elinde meşale tutan Lagertha’yı bulur. Ve saldırıyı alevlerle püskürtür. Askerler gibi kaçmayan Egil’i ise mızrak bekler. Eomer gibi fırlattı mızrağı, saygılar. Kattegat’ı savunmayı kendisine görev edinen Lagertha, sözünü tuttu. Hatta fazlasını yaptı. Egil’i de kuzu çevirme işkencesiyle konuşturup asıl düşmanlarının adını aldı. Kanımızın kaynadığı King Harald Finehair, artık cephesini belli etmek zorunda.

Historys-Vikings-Season-4-Part-2-Episode-19-On-The-Eve-Lagertha-with-shield-on-a-bridge

Bölümün kralı, Aethelwulf. En başından beri Ragnar’ı öldürmek istedi, Ivar’ı öldürmek istedi, hazır olmak için destek istedi. Hiçbir zaman isteklerine ulaşamadı ancak muhtemel ölümüne doğru herkesin inancına sahip oldu. Uzun süre babasından ihtiyacı olan sevgiyi göremedi. Karısından hiç göremedi. Ama bölümün en güzel sahnesiyle, ne kadar büyük bir adam olduğunu gördük. Üvey oğlu – Athelstan’ın oğlu – ile yaptığı konuşma yüreklerimizi dağladı. İhanetlerin hedefi olsa da oğluna duyduğu sevgiyi gördük. Athelstan ve Ragnar ölse de bu diziden hiç ayıralamayacak karakterler. Athelstan’a olan saygısını, Judith’e olan sevgisini yitirmediğini gördük. Bu sezon favori karakterlerimden olan Aethelwulf, vatan sevgisini sırtlayıp, babasından da gazı alıp savaşa doğru yola koyuldu. Komutanlarını gören askerlerin cesaretlenmesi “Leadership” dediğimiz özelliğin Aethelwulf’ta olduğunu gösterdi. Ancak gittiği savaşın sloganını ise İngiliz bir kadın belirledi. “Tanrım bizi Kuzeylilerin gazabından koru.”

Moe-Dunford-stars-as-Aethelwulf-in-History-Channels-Vikings-Season-4-670x308

Savaş yaklaşıyor. Ancak savaş yukarıdan baktığınızda gördüğünüz bir grubun kan dökmesi değil. Bundan öncesi ve sonrası hikayelerde dolup taşan bir eylem. Bunlardan biri Ivar’ın liderlik savaşı. Babasının bu görevi kendisine verdiğinden emin olan Ivar pes etmiyor. Diğer yandan Björn her fırsatta Ivar’ı eziyor. Ivar, Sigurd’u küçümsüyor. Bu ufak ama derin didişme Floki’nin efsane gülüşüyle noktalandı. Büyük savaşları gören sadece Björn değil. Ya da hırs sahibi tek kişi Ivar değil. Bunların hepsini hatta haddinden fazlasını gören Floki var. Ragnar’a olan özlemini asla dindiremeyecek olsa da intikamını alacak güce sahip. Ancak bu intikam duygusu tatmin olduğunda, Floki’yi ne bekleyecek? Üvey kızı var tabi bir de. Onunla ve Helga ile ayrı uğraşıyor. Müslümanlığa bir hayranlık duyduğunu görmüştük. Bu konuda yeni sahneler görmek için can atıyorum.

Evvet, liderlik için didişme sona erse de Ivar pes etmedi. Kuzeyliler Great Army’yi toplamış olabilir ama İngiltere’de boş değil tabii. Taktik maktik yok bam bam bam diye girdikleri ilk savaş gibi olmayacaktır bu. Bu yüzden artık lider Ivar. Braveheart esintileriyle dolu bir savaş izlediğimiz için mutluyuz. Savaş sahneleri yönetmek zordur. Ben Bolt’a tekrar saygılarımı belirtiyorum. En son Battle of Bastards bölümüyle Game of Thrones’ta böyle coşmuştuk. Şimdi sıra Vikings’te. Osmanlı’nın Turan taktiğini anımsatan bir taktikle Aethelwulf hem psikolojik olarak hem de askeri olarak dağılır. Savaşı nedense öbür bölüme taşıma kararı almışlar yalnız. Bunu beğenmeyenler olabilir elbet.

Historys-Vikings-Season-4-Part-2-Episode-19-On-The-Eve-The-Vikings-run-into-battle-resize-1-670x447

King Harald’ı unuttum mu sandınız? Platonik sevdiceği Prenses Ellisif’i öldürememiş olabilir. Ama onu başkasıyla izlemek zorunda değil ya. Kral bile olmayan kocasının suratında balta gezdirmemesi için herhangi bir engel yok. Ufak bir iç savaş çıkmalı mıydı? Elbette ki! King Harald’a göre tırt bir ekibi olsa da hiçbiri, liderlerinin ölümüne göz yummamalıydı. Vikingler ölümden korkar mı hiç? Bu konuda askerler sessiz kalsa da prenses kalamadı. Vay aşufte diyebileceğimiz bir konumda yaklaşarak sinsi saldırısını gerçekleştirdi. Bu saldırıyı engelleyebilecek bir babayiğit tanımıyorum. Sevdiğiniz kız gelecek, üstünüze atlayacak siz de acaba öldürmek mi istiyor diye düşüneceksiniz. İmkanı yok. Böyle bir durumdan kurtulmanızın tek yolu sizi gerçekten seven birisidir. Gardaşı bu sinsi saldırıyı başarıya ulaşmadan engelledi. Karnına bir darbe indirmek yerine, kardeşini sevdiğinin kanına boğması da hoş değil tabi. Burda ölümden kurtulmuş olabilir, peki ya Lagertha ile yüzleşince kurtulabilecek mi? İşte gelecek bölümlerdeki soru bu.

x240-2wp

Savaş dolu bir bölüm izledik. Karakterlerin düşüncelerinde gezindik. Björn’ü fazla göremedik. Bunun nedeni artık yeni bir intikama sahip olması. Bilmediği bir intikam. Torvi’nin ölüm haberini duyduğunda, Harald’ın kelle gidecektir. Umarım bu durum Björn’ün Akdeniz hayallerine gölge düşürmez. Daha çok fazla zafer var önünde. Yönetmenlik şöleni izlediğimiz bölümün devamını beklemek zorundayız. Savaş hala sonuçlanmadı. Ancak çok fazla ölümün bizi beklediğini söylemek isterim. Kendinizi hazırlayın. Sezon finalinde görüşmek dileğiyle. Sağlıcakla kalın.

##### SPOILER SEVENLERE #####

Ivar the Boneless, sonunda kardeşi Sigurd’u öldürüyor. Bu çocuk çok can yakacak.

 

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER