Uzun süredir Bjorn’e değinemiyor dizi. Bunun nedeni vedaya hazırlanması. Efsaneler efsanesi Ragnar Lothbrok’u bir iki bölümle geçiştiremedi. Çaresizliğini izledik, düşüşünü, intiharını, reddedilişini, planlarını, kanının son damlasına kadar savaştığını, Earl oluşunu, Floki ile ilk macerasını, Rollo’ya Batı’dan bahsedişini, küçük Bjorn ve Lagertha ile sakin yaşamını izledik. Bunları izlemeye doyamazken, izlemeye kalbimizin dayanmayacağı bir bölümle karşı karşıyayız. Burdan sonrası SPOILER diyeceğim, tarih dizisinde spoiler ne kadar mühim bu size kalmış bir şey.

Ecbert’ten muazzam bir bölüm performansı izliyoruz. Korkuyu, pişmanlığı, üzüntüyü, çaresizliği o kadar iyi veriyor ki hareketlerinde, mimiklerinde, hayran kalmamak elde değil. Hatta Ragnar’ı, Jesus Christ’a (Hz. İsa) benzetiyor. Şöyle ki ben Pontius Pilatus muyum diye bir sahne geçiyor. Bildiğiniz veya bilmediğiniz üzere Pontius Platus, “halkı isyana teşvik etmek” suçuyla İsa’yı yargılayacak olan mahkemenin başkanıydı. “Ben İsa’nın kanını almam, siz ne yaparsanız yapın!” diyerek tepkisini koyduğu söyleniyor rivayetlerde. Burda da King Ecbert, Ragnar’ı kendi elleriyle öldüremiyor ama ölümüne de engel olamayacağını biliyor. Ragnar’ın kararı belli ve zaman geldi çattı. King Aelle sabırsız, Ivar öfkeli, Ecbert çaresiz, Ragnar ise kararlı.

9dq2kvt6pgwz

Oğlu Ivar’a veda ederken ona potansiyelini göstermek ister. “Öfken, senin kabiliyetin. Sen öngörülemezsin, sana hizmet edecek olan da bu. Öfkeni akıllıca kullan. Bir gün tüm dünya Kemiksiz Ivar’ı tanıyacak ve korkacak. Acımasız ol!” diyen Ragnar, Ivar’ı hem kendisine hem de bizlere sunmuştur. “Keşke sürekli öfkeli olmasaydım, Bir hiç olurdum, Belki mutlu olurdum, Mutluluk hiçbir şeydir. Şaka yapıyorum, aptal.” diyaloğu bölümün en güzel anıydı. King Aelle’ye teslim edilmesine rağmen, Ivar’a intikamı Ecbert’ten al diyerek asıl planını söylemiş oluyor. Her ne kadar Athelstan’ı beraber sevseler de, arkadaş denebilecek seviyeye gelseler de, Ragnar alınması gereken intikamı unutmaz. Ve King Ecbert’i affetmez. Ivar’ı ülkesine yollayan, Athelstan’ın oğluyla vedalaşan Ragnar Lothbrok, kendi sonuna gitmektedir. Yolculukta görme engelli bir sürücü ile sohbet eder. Bu sohbette İngiltere’de yaşayan her insanın Ragnar’dan ne kadar korktuğunu betimler. Evet yıllardır buna şahit oluyoruz, Ragnar’ın Avrupa’ya saldığı korku. Fransa’da başarılı olamasa bile çıkartma yaptıkları yere Normandiya denmesinin sebebi Kuzeyliler yani Northmen’den-Norman- geldiği söylenir.

historys-vikings-season-4-part-2-episode-15all-his-angels-recap-ivar-the-boneless-and-ragnar-lothbrok-670x329

Bir sürü savaş gördü ama ölmedi, ismini duyurdu ama ölmedi, kardeşinin ihanetine uğradı yine ölmedi, kendine ihanet etti ve canına kast etti, ölmedi, fırtınalarla yüzleşti, ölmedi. Bir Ragnar Lothbrok kolay doğmadığı gibi kolay da ölemiyor. Geçmiş yıllarda İngiltere’yi kılıçtan geçiren Ragnar, King Aelle’ye teslim olur. Olacaklara hazırdır. Demir bir kafeste işkencelere maruz kalır. Ama konsantredir. Valhalla’ya mı? İntikam gününe olan inancı mı? Bilmiyoruz. Ama acı duymadığı kesin. Sanırım çığlık atıp ölmek için yalvarsa, Ragnar olmuş olmazdı. Ölümü sabırla bekledi, Ecbert’e son kez baktı, geçmişte yaşadığı güzel günlere tutundu ve İngilizlere haykırdı. “Valhalla’da oğullarımı bekleyeceğim. Geldiklerinde zaferlerini zevkle dinleyeceğim!” Bu tehdit ile ölürken bile korku saldı Ragnar. Ve tarihte olduğu gibi yılan dolu bir çukura atılıp, ölüme terkedildi. Gerçekte de böyle olan bu son, Ragnar’a yakışmadı ama ölüm seçilebilecek bir durum değil ne yazık ki. Tüm dünya duydu Ragnar Lothbrok’u. Rüzgar gibi geçti ismi. Korku saldı, gittiği yerlerde ise saldığı korkuyu kanla temizledi. Spartacus, Maximus, Leonidas ve bir çok tarihi sallayan isim ölümden kaçamadı. Ragnar da yerini Ivar ve Bjorn’e bıraktı. Yokluğu benim için zor olacak. LONG LIVE KING RAGNAR!

historys-vikings-season-4-part-2-episode-15-all-his-angels-recap-ragnar-lothbrok-in-the-snake-pit-close-up-670x447

Ülkesine dönen Ivar intikam planını gerçekleştirmek için kardeşleriyle görüşür. Kattegat’ın düştüğünü, annesinin öldüğünü öğrenen Ivar, ilk önce bu durumu halledecektir. Kehanetinde Ragnar’ın çocuklarından biri tarafından öldürüleceği görünen Lagertha, Ivar ile bir diğer bölümde yüzleşecektir. Lagertha’nın ölümü sanırım yakın. Sonrasında ise Ivar the Boneless’ın hikayesini izleyeceğiz. Bakışlarına kurban. Son sahnede ise tek gözlü bir adamın Kattegat’a gelişini izliyoruz. Bu adam tek gözlü tanrı olabilir ya da Hagen adında Alman asıllı Viking de olabilir. Bunun cevabını yakında alacağız. Ama Ragnar kadar önemli bir karakter olduğunu belirtmek isterim. Haftaya görüşmek dileğiyle. Farewell, Ragnar! Ragnar Lothbrok’a özel yapılmış bir video ve diğer bölümün fragmanı aşağıdadır.

2 YORUMLAR

CEVAP VER