2013 senesinde diziye başladığım günü hatırlıyorum. Ragnar Lothbrok‘u tanıdığım, sevdiğim o günü. Bu sezon, Ragnar hayranlarının en zor sezonu olacak. Geçtiğimiz bölümde gözlerinde ölüm görünen Ragnar bakalım neyin peşindeymiş. Spoiler dolu bölüm incelemesine başlıyorum.

v4_14_11022015_bw_18244

Son bölümde başarılı bir saldırıyla hak sahibi olduğunu düşündüğü Kattegat’ı alan Lagertha, Krallığı Aslaug’dan alıyor. Kraliçe olmakta gözüm yok diyen Aslaug, sadece Kattegat’ta yaşama hakkı istiyor. Nefretini icraate döken karakterlerin başında gelen Lagertha, merhamet duygusuna artık ne kadar sahip bilmiyorum. Aslaug’u geleneklere göre Valhalla’ya yollayan halk, artık gerçek Kraliçesine kavuştu. Bu sırada savaştan alıkoyulmuş iki erkek kardeş hırsla Kattegat’a gelir ama elbette hiçbir şey yapamayacaklardır. Ubbe sert bir karşılık alır, Sigurd ise umursamazdır. Annesinin işlediği suçlar,Harbard’la ilişkisi, karıştığı büyüler, Ivar’a olan bağlılığı belli ki diğer oğullarını yıllarca rahatsız etmiş. Ubbe intikam ister ancak başarabilecek mi muamma. Kayıp bir baba, ölü bir anne. Artık kendi hikayelerini yaşama vakitleri geldi de geçiyor.

ftp_44608_360p-12png-1481777209

En durgun bölümlerinden birine şahit olduğumuz sırada Ecbert ve Ragnar buluşması gerçekleşir. Bu buluşma biraz da Hannibal Lecter havasındadır. Vikinglerden korkarlar evet ama Ragnar onlar için şeytanın ta kendisidir. Ecbert önce yemek ikram eder, Ivar’ın sağlığını garanti eder. Birbirlerine çok farklı şekilde bağlıdırlar. Saygı, sevgi, korku, nefret içiçedir. Bu duyguların ortak noktası ise bildiğiniz gibi Athelstan’dır. Özlüyoruz keratayı. Ragnar’ın oğlu olarak ortaya çıkan çocuğu haklı olarak reddeden Ragnar, Magnus’un kaderini belirler. Aethelwulf uzun zamandır bu fırsatı kolluyordu zaten. Magnus’un Ragnar’la beklenen görüşmesinden sonra, sonuçlar doğrultusunda ülkeden kovulur. Bu sırada Ecbert’in Ragnar’ı bırakmasının ardından mükemmel bir tespit gelir. Ecbert’in siz Vikingler ananızın karnından “Acaba nasıl ölürüm?” diye düşünerek mi çıkıyorsunuz tepkisi, dizinin kısa bir özetidir sanırım. Hatta tarihlerinin.

v4_14_11032015_jh_16860

 

Athelstan’ın oğluyla da tanışan Ragnar, planını açıklar. Eşsiz diyaloglara sahip olan bölüm Ragnar’ın intikam planını, gizlice Ecbert’e söylemesiyle biter. Kral Aella’ya teslim edilip, ölümünün orda olmasını ister. Bu şekilde Ecbert tarafından ölmeyecek, Vikinglerin de hedefi haline gelmeyecekti. Ancak Ivar’ın bu plana uyacağını sanmıyorum. İlerde Ivar, İngiltere’yi ezip geçecektir.

“Be Ruthless”

Bjorn’u görmediğimiz bir bölümdü. 30 dakika muhabbet dinledik, ancak tadındaydı. Olması gereken bir bölümdü. Bjorn’un macerasını sabırsızlıkla bekliyoruz. Gelecek bölümün fragmanı aşağıdadır. Görüşmek üzere sağlıcakla kalın.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER