Bugün burada ülkenin çok derin bir yarasını konuşmak için buluşmuş bulunmaktayız. Hiçbirimiz film izlemeye Türkçe altyazılı versiyonuyla başlamadık. Bunu biliyorum. Trt’nin kusursuz Türkçeli dublaj ekibi olsun, Kanal D gece kuşağı, Kanaltürk olsun benim jenerasyonumun güzel film izleyebilme fırsatıydı. Ama sonra bir şey oldu. İnternetin yaygınlaşması, divxplanet ve Torrent’in badass bir ikili olması ve ardından Türkçe altyazılı siteler. Çoğu genç, “Türkçe dublaj mı? Asla!” tepkisine sahipti. Filmi kendi kalitesinde izleme özelliğini geçmiş, artık artistik bir özellik olmuştu. Türkçe dublaj izleyenler örseleniyor, dışlanıyordu. Evet, bir taraf daha vardı: “Hem yazıya hem görüntüye bakamıyorum ben, siz nasıl yapıyorsunuz ya?” Bir süre sonra İngilizce geliştirmek için de izlenmeye başlanan orijinal filmler, Türkçe dublaj sevenleri yalnızlığa mahkum etmişti. Arkadaşlarıyla değil, evde tek başına dublajlı filmler izleyip ağlıyordu.

Sosyolojik bir durumu dramatize ederek anlatmış olabilirim. Ben 12 yaşımda Karayip Korsanları: Ölü Adamın Sandığı filmine sinemaya gitmiştim. Ailem izin verdiği için havalara uçuyordum. Gel gelelim körfezde sahip olduğumuz tek sinema olan Cumhuriyet Sineması, filmi yanlışlıkla orijinal izletti. Sanırım İspanyolca da altyazı vardı. Ben o gün anlamadığım bir filme aşık oldum. Anlamadığım bir filmin üçüncü filmini bekledim. Ama o günden sonra orijinal izlemeye karar verdim. Şimdi de bize Türkçe dublajı sevdiren ve bitiren filmleri karşılaştıracağım.

tumblr_l8cyb2w4Pl1qzekdio1_500

The Untouchables vs. Fight Club

Sizce hangisi iyiydi? Atilla Olgaç’ın seslendirdiği Robert De Niro mu yoksa Murat Şen’in seslendirdiği Brad Pitt mi? İkisi de birbirinden harika filmler. Fight Club’ın popülaritesini ezip geçebilecek olan Untouchables filmini dublajlı izlerseniz yarıda kapatma ihtimaliniz yüksek. Tabii burda önce orijinalin kalitesini biliyor olmanız şartı geçerli. Kimse ilk başta Türkçe dublajdan nefret etmez. Sean Connery her ne kadar güzel seslendirilse de Kevin Costner ve Robert De Niro seslendirmesi tam bir fiyaskoydu. Yanı sıra Edwart Norton, Brad Pitt, Helena Bonham Carter ve filmin bomba karakteri Bob seslendirmesi harikadır.

tumblr_n53omjY1Nj1sv2tvvo1_500

Hangover vs. Asterix and Obelix Meet Cleopatra

Sizce hangisi iyiydi? Hangover, çağımızın en iyi komedi filmi olup birçok komedi filmine yol göstermiştir. Ama size bir garanti veriyorum ki, Asterix filminin Türkçe dublajı Hangover filminin orijinalinden çok daha fazla güldürecektir. Bu karşılaştırma da Hangover’ın ne kadar kötü olduğu önemli değil ki Bradley Cooper ve Zach Galifianakis rezalet ötesiydi. Mr. Chow’a girmek bile istemiyorum. Öte yanda şöyle bir şey var, dublaj şirketi resmen Asterix filmini değiştirmiş. Aynı senaryoyu izlememiş olabiliriz gerçekten. Kendi kültürümüzde komik bulmayacağımız sahneler değiştirilmiş ya da bizde daha komik olacak sahneler eklenmiştir. Bu iş karakterlerin ismini değiştirmeye kadar gider. Obelix – Oburiks, Chamandra – Öpbenikus, Numerobis- Temelius… Tüm muhabbet aslında Erkan Can’ın dublajı üzerine kuruluydu. Temelius karakteri filmin o kadar üstüne çıkıyor ki Erkan Can’ı ayakta alkışlıyorsun. Ülkemizdeki mevcut laz müteahhit komedisini muazzam bir şekilde bu karaktere aktarıyorlar ve Jamel Debbouze’nin harika oyunculuğuyla harmanlıyorlar. Hangover çok komik film diyenlere Asterix’in Türkçe dublajını öneriyor ve çekiliyorum.

Interstellar vs. Pirates of the Carribean

200Sizce hangisi iyiydi? Film olarak bu tartışmaya girersek kan çıkar. Bir tarafta tek başına sinema dünyasını sarsan bir film, öbür tarafta hayatlarımızın hep bir parçası olacak seri. Ama gelelim çok çok riskli bir haraket olan Matthew McConaughey dublajına. Öyle bir oyuncu ki muazzam oyunculuğunun yanı sıra ses kalitesi için de birçok filme seçilmekte. Sen bu adama dublaj yapmak zorundasın ve aynı kaliteyi bulma imkanın yok. Hadi bunu da geçtim bu film f*cking Interstellar! Duygu dolu tüm sahneler berbat edilmiş, Casey Affleck’in karakteri yok edilmiş, Matthew zaten yerlerde. Türkçe dublaj izlediyseniz orijinal izlemek için hala vaktiniz var.

Captain Jack Sparrow! Johnny Depp’in o zor sesine bu kadar güzel bir dublaj yakışırdı. Gibbs, Elizabeth, Davy Jones, Will Turner hepsi muhteşem ötesi. Gülmediğim sahnelere dublajında kahkahalar attığımı bilirim. Savvy kalıbını çaktın mı diye toparlayan, tepkileriyle karaktere yakışan Murat Şen’e tekrardan saygılar.

0981a219c780fde5745defde526c69b1
Hotel Transylvania vs. Ice Age

Tamam bunu sormaya gerek yok. Hem zaten kötüyü başa yazıyorum oradan da belli oluyor. Hotel Transylvania benim için Ice Age’den komik bir yapımdı. Gerçi Ice Age 4 gibi Hotel Transylvania da 2 de bozdu. Ama ilk filmi muazzamdı. Ailemle tekrar izleyeyim dediğimde Türkçe dublaj seçeneği eklenmiş olup, bir defa bile gülümseyemediğim anları yaşamış bulunmaktayım. Asterix’in harika laz aksanı bu filmde rezaletti. Sondaki kahkaha attıran şarkı Türkçe’ye çevrilmiş ve batırılmıştı. Dracula ortalama, çocuk ve kız güzel olsa da espriler silinmiş resmen. Zing kalıbı da Şıp’a çevrilerek son darbeyi vurmuşlar. Ve diğer yanda efsanevi Buz Devri. Manny – Ali Poyrazoğlu, Sid -Yekta Kopan, Diego – Haluk Bilginer, Ellie – Ayça Bingöl, ve Buck -Altan Erkekli… Bu kadar sağlam bir kadroya rakip birazdan gelecek ancak bu animasyon harikası Türkçe dublaj ile harmanlanıp karşımıza çıktığında küçüklüğümüzün en güzel şeyi olmuştu. Ama olay elbette bu değil, olay büyüdüğümüzde de izlemeden duramayışımızdı. Özenilmiş bir iş ve şapka çıkartılır.

Spider Man vs. The Lord of the Rings

Ve geldik finale. Bu bir haksızlık! dediğinizi duyar gibiyim. Tarihin en iyi dublaj çalışmasının karşısına birini koymak elbette haksızlık. Ama izlediğim Örümcek Adam 3 filmi beni hem bu yazıya hem de bu karşılaştırmaya getirdi. Umut Tabak’ın – namı diğer Polat Alemdar- Harry Osborn’u seslendirmesi rezaletti. Türk dizilerinin jönlerine hayat verse de bu olmamış üstad. Peter Parker’a da o naif ses yakışsa da, her zaman ağladığım son sahneyi mahvetmişler. Her hareketi, aldığı nefesi bile Türkçe yapma çabası oldukça zorlama geliyor izlerken. Çok kötü bir dublaj çalışması izledim. Soundtrack albümü zamanında kurtarmış olsa da tekrar izlediğimde fark etme şansım oldu.

tumblr_olh7gr3TiR1sc0ffqo3_500

 

Frodo Baggins (Emrah Özertem)
Samwise Gamgee (Engin Alkan)
Gollum / Smeagol (Bahtiyar Engin)
Boromir (Uğur Polat)
Galadriel (Özden Ayyıldız)
Legolas Greenleaf (Murat Şen)
Peregrin Took (Yekta Kopan)
Bilbo Baggins (Erol Günaydın)
Saruman (Mazluk Kiper)
Gandalf the Grey (İstemi Betil)
Meriadoc Brandybuck (Volkan Severcan)
Aragorn (Boğaçhan Sözmen)
Gimli (Ender Yiğit)
Arwen (Ayça Bingöl)
Elrond (Ali Düşenkalkar)
Theoden (Erhan Abir)
Eowyn (Tilbe Saran)
Eomer (Hakkı Ergök)
Denethor (Emir Tayla)
Böyle bir ekibi bir arada görmek, karakterler ile bütünleşmesini izlemek sadece bize nasip oldu arkadaşlar. Ian McKellen’in güzel sesini bilen dünya, İstemi Betil‘i duymadan ölecek. Huzur içinde yatsın. Gandalf gibi bir karakteri, orijinalinden daha iyi seslendirmek bir mucize sayılabilir. Sanat Yönetmeni Murat Şenol dahil tüm ekibe bir teşekkürü borç bilirim. Minnettarız. Harika filmi Extended izleme şansımız olsa da Türkçe dublajı izlemeden ölünmemeli dostlarım. Matrix, Back to the Future, V for Vendetta, Harry Potter da en iyiler arasındadır. Erdal Tosun (ruhu şad olsun) ile Don Carleone de bir harikadır. Ve bu kategoriye eklenebilecek yüzlerce animasyon filmi vardır. Ülkemizde önem veriler ve altından başarıyla kalkılan yegane iş animasyon seslendirmeleridir. Çünkü mizah kültür özellikleri içerir. Tarihin en komik filmi Monty Phyton seçilmiştir bir çok mecrada. Ama çoğumuzun o filmden bir şey anlaması mümkün değildir. Ama yerel mizahı yüzlerce animasyona işlemiş olan seslendirme ekiplerine sahibiz. Filmlerin hepsini yazamadım ancak belirtmem gerekiyordu.
Gladyatör, Braveheart ve Forrest Gump da kötüler arasına girebilir. Bunun nedeni büyük aktörlerin sesini harika kullanışıdır. Yüzüklerin Efendisi gibi her filmi kurtaramazsınız. Riskli ve zor bir iştir. Eleştirmek tamam ama hiçbirini kötülemediğimizi de belirtelim. Aykut Uğur Taşdemir’e (Nicholas Cage), Nüvit Candaner’e (Jack Nicholson), Ahmet Taşar’a (Leonardo DiCaprio) ve elbetteki çoğu aktörle bütünleştirdiğimiz Sungun Babacan’a selam olsun. Sizlerin de belirtmek istediği yapımlar varsa konuşmak, tartışmak isteriz.
Kara Büyücü Facebook grubumuzda tartışma açabilir ya da yorum olarak bizle paylaşabilirsiniz.
Sağlıcakla kalın.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER