1 buçuk sene önce Jay Z tarafından  büyük bir çoğunluk hissesi satın alınan  İsveçli Stream müzik topluluğu TİDAL’ın geçen seneki finansal durumu basına sızdı. Durum pek iç açıcı görünmüyor.

image2015’in Mart ayında Beyonce, Rihanna, Madonna, Kanye West, Jack White ve Daft Punk gibi birçok tanınmış ismin katılımıyla görkemli bir açılış yapan Tidal, ilk günden itibaren Spotify’a rakip olmayı planlıyordu. Başlarda her müzik topluluğunda görülen  ”büyük patlama” Tidal da pek gerçekleşemedi. Bunun nedenlerinden belki de en büyük iki sebep Apple Music’in  ani piyasa atağı ve Spotify gibi milyonlarca üyesi olan bir diğer müzik topluluğunun gaza basmasıydı.

Beklemediği kadar sert bir rekabetin içinde kalan şirketin, ciddi miktarda zarar etmeye başladığı ve Jay Z’nin hisselerini satmak için müşteri aradığı söylentileri kulaktan kulağa yayılırken, şirketin yıl sonu İsveçli ortak Aspiro AB‘nin kendi ülkesinde beyan ettiği bilanço basına sızınca işin mali boyutunun ne olduğu da ortaya çıktı.

2015 için 28 milyon dolar zarar açıklayan Tidal, bir önceki yılda beyan ettiği 10,4 milyon doların oldukça üzerine çıkmasına rağmen aynı dönemde cirosunu 47 milyon dolara getirerek sadece %30 arttırabildi. Amerikalı yatırımcılar her ne kadar sadece geçen sene verilen verilere göre hareket edilmemesi gerektiğini söylese de önceki seneler de dahil olmak üzere beklenen yükselişi hala elde edebilmiş sayılmıyor. Ayrıca Norveç gazetesi Dagens Naeringsliv, Tidal’ın 100 kadar bağımsız plak şirketine ödemesi gereken paraları da ödemediğini ve halen ödenmemiş 438 bin dolar faturası olduğunu yazdı.

Şirketin verdiği üye sayıları tam olarak doğruları yansıtmasa da, şu an 4 milyon civarında para ödeyen üyesi olduğu söylenen Tidal’a karşı, piyasa lideri konumundaki Spotify’ın 39 milyon, onu takip eden Apple Music’in ise 17 milyon ücretli üyesi bulunuyor.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER