Thor’un serüveni ilk iki solo filmi ve Avengers filmleri sonrası bir kez daha karşımıza gelmek üzere. Üstelik bu karşımıza geliş, oldukça ciddi atılımlar ile geleceği söylentileriyle olmuştu. Fragman için bile MCU TARİHİNİN EN İYİ FRAGMANI unvanları havada uçuştu. Gel gör ki, fragman sonunda geldi ve artık çoğu kişinin birtakım görüşleri oluşmuştur. Thor’un en sonunda dünya ile bağını keserek tamamen Asgard ve geri kalan 9 dünyayı temsil edeceğini ön görüyoruz. Dünyamız, Jane Foster gibi etmenler Thor’un kudretini oldukça aşağılara çekmişti. Şimdi ise sapasağlam bir EVREN KIYAMETİ ile karşı karşıyayız. Üstelik düşmüş bir Thor izleyeceğiz. Bu yüzden tüm MCU filmleri içinde yeri en sağlam olabilecek bir Thor filmini izleme ihtimalimiz fragmanla birlikte arttı. Ben de fragmandan gördüğüm kadarıyla olan kısmı sizler için incelemeye karar verdim. Her fragman sonrası bunu yapmak boynumuzun borcudur!

Tabii önce fragmanı bir koyalım ve sonrasında da başlayalım.

Başlangıç anında Thor’un cehenneme benzeyen bir yerde esir olarak zincirlendiğini görüyoruz ve klasik anlatım tarzlarından olan ve en çok Andy’nin Nesi Var? çizgi filminden hatırladığım olaylar gelişirken arka fondan ana karakterin hikayeyi anlatma tarzıyla başlıyoruz. Burası ileride Hela’nın işgal ettiği ve muhtemelen Asgard’ı yok etmesinden sonra Thor’un atıldığı yer olan Hel. 

hel

Yaşam ve ölümü elinde tutan Hela’nın tanıtımını şuradan yapmıştım. Asgard’ın düşmesi ile birlikte Thor’un Unworthy hayatı başlamış gibi.

mj

Burada ise Hela’nın Mjolnir’i yok ettiğini görüyoruz ancak dikkat edilmesi gereken nokta, Mjolnir’in parçalanırken içinden çıkan güç parlaması. Bunu yıldırım tanrısına yormak en basit yol. En uzun yol ise Mjolnir’in gücünün bir INFINITY STONE sayesinde olabilme ihtimali. Henüz ortaya çıkmayan Soul Stone kaldı ve Infinity War’a giden yol da artık ortaya çıkması lazım. Mjolnir’in ölmekte olan bir kuyruklu yıldızın kalbinde dövüldüğü efsanesini ilk Thor filminde Odin’den duymuştuk. Peki ya içine son taş olan Soul Stone konduysa? Hem bu parlamanın hem Hela’nın taşı ele geçirerek Asgard’ı ele geçirme planı hem de Mjolnir’in ana kaynağını açıklamak için güzel bir teori olabilir.

hel2

Marvel, karşımıza ilk kez kadın villain olarak Hela’yı oyuncu olarak Cate Blanchett’i çıkarması müthiş doğru bir adım. Burada Hela’nın bir başka görüntüsünü görüyoruz ve şahsi fikrim bugüne kadar görünüşü ile beni etkileyen en iyi MCU villainı olduğu yönünde. Umarım yine tek filmlik kötü kontenjanına takılmaz ve ömrü uzun olur. Cate Blanchett’i daha fazla görmek istiyorum!

night

Karakter tanıtımında bahsettiğim ve Hela’nın çok iyi bir kılıç ustası olmasını sağlayan kılıcı Nightsword.

ygg

Asgard ve 9 diyarın birbirine bağlayan enerjisi Yggdrasill olduğunu düşündüğüm ağacın, Hela’nın Asgard saldırısında yok olurken görüyoruz. Ragnarok’u anımsatacak tek hareket şu an için buydu. Başka bir kıyametlik sahne görmedik ama bakalım. Klişelerin klişesi olabilecek Thor ve Hulk 9 diyarı kurtaracak şekilde bu film biterse çok üzülürüm.

sw

Galaksinin Korucuları etkisi, Thor: Ragnarok da sadece neon yazılar, renk paletleri ve giyim kuşağı ile değil uzaylı türlerin çoğalmasından da hissediliyor. Ancak burada GOTG değil de Star Wars etkisinin daha ağır bastığını düşünmekteyim. Thor’un bir tür çöplükte olduğu ve orada gördüğü türlerin havası Star Wars havasını daha yoğun hissettirdi.

valky

Hela’nın Valkyries savaşçılarını telef ettiği an, Asgard’ın işgalinden hemen önce yaşandığı bir gerçek. Asgard’ın kutsal savaşçıları, Pegasuslara binerek Hela’ya karşı savaşıyorlar ancak birer birer yenilerek düşmeleriyle sonuçlanıyor. Muhtemelen aralarında sonuncu olarak kalan Tessa Thompson’ın canlandırdığı Valkyrie, ödül avcılığı yaparak parasını kazanmaya çalışan biri olarak hayatına devam ediyor. Thor’u Grandmaster’a teslim etmiş ve Hulk’u yakalayan kişi olması da kuvvetle muhtemel ama umarım böyle değildir. Hulk bu yahu.

heim

Tüm Asgard kahramanlarının bir taraflara dağılmasını, Hela’nın fethinin başarı ile sonuçlandığını düşünebiliriz. Heimdall, en son Age of Ultron da görünmüş ve gözlerinin ferini kaybetmiş bir şekilde Thor’u suçluyordu. Bu suçlamaların temelini Ragnarok’ta daha iyi anlayacağız ancak Heimdall’ın sürgün hayatı birazcık Thor’u arıyormuş gibi. Odinson’ı kurtaran Heimdall olabilir.

Skurge tıpkı çizgi romanlarında ilk kez görüldüğü haliyle fragmanda karşımıza çıktı. Hela ve Asgard’ın kurtuluşu esnasında oldukça önemli bir rolü var. Bu yüzden Thor’un yanında durması, Skurge için tek filmlik bir karakter izlenimini artırıyor. Nedenini Hela tanıtım içeriğimde bulabilirsiniz.

thor-ragnarok-trailer-incredible-hulk

Veeeee karşınızdaaaaa INCREDIBLEEEE HULK! Anonsu yapan muhtemelen Grandmaster’ın sesiyle okudunuz biliyorum. Incredible’ın yanına artık rahatça PLANET’i ekleyebiliriz. Çünkü bu basbaya Planet Hulk! 2000’li yılların en sevilen hikayelerinden olan Planet Hulk, Illuminati üyelerinin Bruce Banner ve Hulk’un verdiği zararlarından ötürü dünyadan şutlayıp zarar veremeyeceği bir gezegene yollamasıyla başlıyor. Ancak Hulk, Sakaar gezegeninde kölelikten çok çabuk sürede krallığa kadar yükselip, dünyaya dönüyor ve herkesin ağzını burnunu kırıyor. Giydiği gladyatör giysisi ve silahları Planet Hulk’a çok fazla benziyor zaten. Bruce Banner’ın buralara kadar nasıl geldiği ise ayrı bir hikaye. Bunu flashbackler ile savaş sonrasında muhtemelen öğreneceğiz. Sakaar gezegenini işlerler ise sevincimden dört dönerim!

Unworthy Thor esintileri arenayı sararken, her ne kadar Thor uzun saçlı olsa bile MCU Thor’a kısa saçın çok daha fazla yakıştığını düşünüyorum. Mjolnir’i kaybeden ve düşmüş bir Thor betimlemesini kısa saçla anlatmak güzel bir yöntem.

thor-ragnarok-trailer-weapons

Thor’un arena için seçtiği silahın araştırdıktan sonra Herkül’ün kullandığı ve Mjolnir kadar güçlü olan Golden Mace olduğunu öğrendim. Marvel Viki’ye göre ilk kez karşımıza Journey into Mystery Annual #1 da karşımıza çıkan bir silah.

Sizin gördüğünüz ve eklemek istediğiniz önemli noktaları yorum olarak bizlere atın, birlikte tartışalım! 

Thor: Ragnarok 3 Kasım 2017’de sinemalarda.

3 YORUMLAR

  1. ortada şöyle bir söylentide dolaşmakta hela lokiyle beraber yada tek başına bruce banner(hulk) ı yakalayıp hulk ve bruce bannerı formundan ayıracak ve ve hulku asgarda salıp zulüm çektirecek ardından hulk ve bruce bannerı bir bütün yapacak olan kişi ise dr strange olacak sizce böyle bir ihtimal var mı ? neden ? 🙂

  2. Güzel bir teori ama şöyle sorunları var, birincisi Lokinin yönlendirme yetenekleri var evet ama Asgard’ı yıkanın bir şekilde serbest bıraktığı Hela olduğunu biliyoruz. Hela gerçek aktör olmayabilir mi? Belki ama Hela ve Loki’nin de güçleri Hulk’u Bannerden ayırmaya yeter mi? (aynı şekilde Dr Strange’in de geri birleştirmeye) Bilmiyoruz. Yani güçleri büyüleri vs film evreni için henüz öyle bir ipucu vermiyor gibi bana. Son olarak da Hulk’u lanet olarak gören kurtulmanin çarelerini arayan Banner ayrilmisken neden geri birleşmek istesin, böyle bir şeyin de kolay kolay altını dolduramazlar gibi geliyor

  3. hulk vs thor animasyonu var orada heka banner la hulku bedenlerinden rahatça ayırıyor hulku asgarda salıp zulüm çektiriyor ve yine birçok sitede yapımcı yada senarestleri hulk vs thor animasyonu yapan kişiler olduğu söyleniyor bencede düşük ihtimal 🙂 (sizce hulkun kotümü ve görünümü nasıl bence cgi ve kostümü düzeltmeleri lazım çok kısa boylu ve geniş duruyor)

CEVAP VER