Ülkemizin yine ve yeniden, artık bitmesini istediğimiz ancak bir türlü bitmeyen acılarına son bir halka daha eklendi. Biz Kara Büyücü ekibi olarak bu tür olaylardan sonra tüm ülke gibi yas dönemine giriyoruz ve tek bir satır bile yazmak içimizden gelmiyor. Dizi, çizgi roman, sinema gibi şeyler insanlar hayattayken, hayattan koparılmadıklarında güzelleşen olaylar. 44 şehit verdi bu ülke. 44 can. Bu olaydan önce ise 1.5 yıl içerisinde patlayan bombalar ve sayısız şehitlerimiz.. Onların sayıdan ibaret olmadığını göstermek için, onların yaşaması gereken saniyeleri, dakikaları, günleri artık bizim sorumluluğumuz. İnanın bu büyük bir sorumluluk ve biz bu sorumluluğun üstesinden, o güzel insanlar için gelmeliyiz. Mekanınız zaten cennet. Huzur içinde uyuyun. 

İncelemeyi fazla uzun tutmayacağım. Spoiler uyarısını yapmak istiyorum.

the-walking-dead-finale-large_transadw0vrjqlwsqjhfz45ae0cp3ssbqkutat_ocinyzaxu

7. Sezon bize çok şey anlattı, gösterdi. Ancak bunların en önemlisi bana kalırsa tek adamın gücüne boyun eğen kalabalık, despot bir gruba karşı, tüm topluluğun (birkaç kişi hariç) lider gördüğü adamın ne olursa olsun yanında olan öbür bir topluluk. Negan ve Rick’in kıyamet dünyasında iki çok farklı karakter gibi gözükse bile aslında aynı tema altında buluşuyorlar. Bu da liderlik. Aralarında ki tek fark, Negan’ı sağ kolunun dahi sevmeden yanında oluşu yani tek başına kalmış bir lider. Öteki yandan Rick’in yanında daima sevdiği insanların oluşu ve Rick’e duyulan güven onu çok daha güçlü kılan bir özellik. Burda sormamız gereken soru ise liderine güvenen bir halkın mı başarılı olacağı yoksa kaotik bir ortamla bir araya gelen ve tek adamlıkla yönetilen bir grubun mu başarılı olacağı ? Senaristler bunu bizim düşünmemizi bir yere kadar istiyor sonrası da cevabını izlerken bulmamızı sağlıyorlar. Dizinin bu huyunu oldukça sevdiğimi söylemeliyim.

Bölüme gelirsek Spencer’ın bir şeyler karıştıracağını önceki incelemelerimde söylemiştim. Çok fazla bekleyemedi ve alkolünü kaptığı gibi Negan’a koştu. Elbette düşüncesi annesi ve babasından kalan liderliğin Rick’ten geri almaktı ama Negan ona öyle güzel cevap verdi ki adamı önce orada öldürdü zaten. En yakın arkadaşlarını öldürmeme rağmen hala dışarıya çıkıp Negan için bir şeyler arıyor olması ince tabirle ADAMLIK ister. Kaba tabirini Negan zaten söyledi ve bunu yapmak gerçekten o’ndan ister. Spencer’ın dehşet verici ölümü sonrası Rosita daha fazla bekleyemedi ve kurşunu sıktı. Bu sahneyi kurşun sıkılana kadar etkileyici bulmuştum çünkü Negan sınırı çoktan aşmıştı. Oturduğumuz yerde öfkeden kabaran ben, bunları yaşayan Rosita’yı anlayışla karşılayabildim. Tek sorunum o mesafeden kötü bir nişancı olmayan Rosita’nın gidip Lucille’i vurmasıydı. Buna Negan’ın şansıydı diyip geçebiliriz ama o sahneyi çok daha gerçekçi çekebilirlerdi. Yine de Negan’ın öfkesi muhteşemdi. Lucille’in silüetini bozduğu için Rosita’yı cezalandırmayacağı belliydi. Rick’in yaptıkları yüzünden Abraham ve Glenn ölmüştü. Rosita’nın yaptığından ötürü de Olivia öldü. Spencer ve Olivia’nın ölümleri topluluk için Glenn ve Abraham sarsıntısından sonra hafif kaçtığını görebiliyoruz. Onların ölümleri, Rick’e artık savaşması gerektiğini anlamasını sağladı. Bunu Negan’da açıkcası belirtti. Negan, gitmeden iyice çamura battıklarını ve ne kadar mal getirirlerse getirsinler yetmeyebileceğini söyledi. Rick’in savaş dışında seçeneği kalmadı ve bunu Negan’ın da bildiğini düşünüyorum. İki tarafta hazırlıklı olacaktır.

the-walking-dead-boots-217440

Rick ve Aaron’ın Negan için mal bulmak için buldukları göl evinde heyecan üst düzeydeydi. Bindikleri bot’un kurşunlardan delik deşik olması ve ilerledikçe su basması, gölün tamamı zombilerle kaplı olması The Walking Dead bölümleri içerisinde favorilerimden biri oldu. Aaron’ı zıplayarak alan zombimiz ise atletik biriydi sanırım. Oradan kurtuldu ancak Alexandria’da dayak yemekten kurtulamadı. Neyse dediği gibi en azından kalbi hala atıyor. Asıl soru, Rick ve Aaron’ı takip eden çizmeli kişi kim ? Bölümün ve 7. sezonun en büyük gizemi şuan bu oldu. O kişinin The Walking Dead evreninde Negan’ın ordusundan bile daha kalabalık olan The Whisperers’tan biri olduğu tartışılıyor. Bu grup, aylaklardan aldığı derileri kendi yüzlerinde taşıyan ve onların arasında yaşayabiliyor. TWD evreni içinde oldukça önemli yerleri var ve onların gelmesi gidişatı inanılmaz bir şekilde etkiler. Bir başka ihtimal ise o notu bırakan ve göl evinin sahibi de olabilir. Kimin çıkacağını heyecanla bekliyorum!

Eugene ise kurşun yapımından ötürü Negan tarafından götürüldü. Muhtemelen kendisi için kurşun üretmesini isteyecektir. Walking Dead evreni için altın değerinde kurşun yapabilen biri. Bu yüzden öldürmek yerine her zaman ki gibi o kişiden yararlanma yolunu izlemeye devam etti Negan. En başta dediğim gibi iki tarafta büyük savaşa hazırlanmaya başlayacaktır. Rick ve ekibi son olarak Hilltop’a giderek savaşın başlangıcının ilk adımı attı. Daryl’ı kaçıranın ise Jesus olduğunu anlıyoruz ve Rick ile sarılma anları harbi duygulandırdı. Rick artık daha güçlü ancak Hilltop ve Alexandria ekipleri Negan’a karşı çok güçsüz. The Kingdom tarafıyla birlikte ben hala Oceanside’ın da Rick’e yardım edeceğini düşünüyorum. Büyük savaş için şimdiden sabırsızlanıyorum.

İncelemeyi burada bitirmek istiyorum. Kış finali yüzünden yeni bölüm Şubat ayında gelecek ve bizde Şubat ayında yine incelemeye devam edeceğiz. O güne kadar kendinize iyi bakın.

Görüşmek üzere!

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER