Kadınların gücü adına ! The Walking Dead son 2 haftadır bize gösterdi ki kıyamet dünyasında kadınlar, hepimizden daha tehlikeli. Geçen hafta Maggie ve Sasha, bu hafta tek başına Tara ve Oceanside kolonisiyle birlikte tam bir feminizm fırtınası içerisinde kaybolup gittik. Kanaatimce bölüm başında Tara ve Heath’i görünce TWD tarihinin en sıkıcı bölümlerinden birinin adım adım geldiğini sezdim. Tahmin ettiğim kadar kötü değildi ama Oceanside kolonisine kadar en heyecanlı kısım açılış müziğiydi. Spoiler uyarımı yapayım, daha net konuşmak için incelemeye geçelim.

604950173

Tara ve Heath, 2 haftalığına kısa bir seyahate çıkarak Alexandria’dan ayrılmıştı hatırlıyorsanız. Tabi bu olayın amacı bildiğim kadarıyla Tara’yı canlandıran oyuncunun gerçek hayatta hamile oluşuydu. Doğum sonrası kilolarını zombilerden kaçarak vermeyi düşünüyor olacak ki bu bölüm baya kardiyo yaptı. Neyse bunların dışında bölümün ve TWD evreninin hikayesi yine diyaloglarla izleyiciye hatırlatıldı. Heath ile karavan sohbetinde insanların sadece kendini düşündüğü konusu açıldı ve Tara zombilerle çevrildiği an Heath’in kaçmak yerine yardım etmesiyle bu konunun üstüne çok güzel bir örnek izlettirdiler. Heath bir sürü zombi tarafından çevriliyken bile son kurşununu Tara’yı öldürmek üzere olan zombiye sıktı. Tabi orada Tara’nın nasıl delik deşik olmadığını hala çözebilmiş değilim. Zombi evrenlerini tanıyoruz artık ve zombiler, insanlardan daha güçlü oluyorlar. İnsan bedenlerini eti puf yermiş gibi dağıtabilmeleri bu yüzden. Tara ise rögar kapağıyla birini tutarken öbürü de kendi kendine takılıyordu. Gerilimi verelim derken ciddiyeti kaybettiler bence ama o kadarı da olur diyelim.

Oceanside kolonisi çizgi romanlarda gözükmeyen ancak ismi birkaç kez anılan bir yer. Bu yüzden orayı göstermeleri hem bölüme hem Walking Dead evrenine güzel bir renk kattı. Buradaki tüm erkeklerin Saviors tarafından öldürüldüğünü öğreniyoruz ancak Negan böyle bir adam mı ? Rick’lere yaptığını hepimiz gördük. İşine yarayan kişileri öldürmeyen bir villain Negan. Derslerini ölümcül verir ancak soykırım yapmaz. Oceanside halkının erkeklerinin hiçbiri itaat etmek istemese bile Daryl’a yaptıkları gibi bir harf verip aklını başlarına gelmesi için türlü işkenceler yapabilirlerdi. Peki ya yapmışlarsa ? Rick’ler uydu istasyonunda Negan’ın adamlarını öldürdükleri sırada bir yatağın duvarında öldürülmüş insanların fotoğrafları asılıydı. Ya Oceanside erkeklerinden bir grup, Negan olmaya karar vererek diğer erkekleri öldürmüşse ? Veya Negan yine bir ders vermek için aralarından bazı erkekleri öldürüp bazılarını bırakarak, duvarlarına fotoğrafları yapıştırmış ise ? Sonuçta bunun aynısını Dwigt, Glenn’in ölmüş fotoğrafını Daryl’ın duvarına yapıştırarak yapmıştı. Bunu derinlemesine işlemeyeceklerdir elbet ama olan olayları bizim düşünmemize bırakmaları enfes bir hamle oldu.

twd-tara-ppp-480-213933

Heath’e ne olduğunu hiç merak etmiyoruz biliyorum ancak bölümün merak edilen kısımlarından biriydi. Tara’nın geri geldiğinde bulduğu PPP kartı bizi bir yerlere götürecek orası kesin. Terminus faciasına nasıl koşa koşa gittiklerini hatırlatmak isterim. Peki bu PPP nedir ? Yabancı siteleri incelediğim ve mantıklı olabilecek birkaç fikir var. Bunlardan biri PPP’nin bir bilgisayar kullanıcıları için verileri bağlamaya yarayn Point-to-Point protokol tanımı olabileceği. Heath gittiği lokasyonu bilgisayar terimleriyle anlatmaya çalışıyor olabilir. Tahminlerle ilerliyorum çünkü daha önce PPP olarak anlatılmış bir referansla karşılaşmamıştık. Tara’nın eve dönmesiyle birlikte bu kartın önemü büyüyecektir. Tabi şuan tek önemsediği Denise’in öldüğünü yeni öğrenmesinden ötürü yaşadığı üzüntüydü. Ne olursa olsun Oceanside’ın yerini söylememesi ise gururlandırdı. Bölümün psikolojik alt metnine her karakter güzel uyum sağladı. Oceanside’ı ise Negan’a karşı bir ittifakta kullanacaklarını düşünüyorum. Alexandria + The Kingdom + Oceanside vs Negan savaşı çok büyük katliamlara yol açacaktır ama ben her şeye rağmen Negan’ın bir adım önde olduğunu düşünüyorum. Oraya doğru giden bir Carl vardı ve beklediğimiz silah şovunu yaparsa Negan onu yanına alarak Rick’e savaş için bir sebep verecektir.

Bu haftalık incelememizi tamamlıyorum. Görüşlerinizi yorum atmanızı istiyorum. İyi&kötü yazın, birlikte tartışalım.

 

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER