Negan’ın oturduğumuz yerden bile bizi etkileyen baskısını yine hissettiğimiz ancak bunun dışında geleceğe yönelik olaylara çok yönlendirmeyecek bir nevi filler bölüm ile karşımızdaydı TWD. Bu tarz aksiyon kesen, olabildiğince monoton ilerleyen bölümler elbet oluyor. Rick ve ekibini 2 bölümdür görememenin verdiği eksiklikle bu bölümü size SPOILERLI haliyle fotoğraf sonrası incelemeye başlıyorum.

the-walking-dead-the-cell-negan

Sezon açılışı, abartısız dizi tarihinin en çok konuşulan olaylarından biriydi. Çoğu değil neredeyse her dizinin sezon finaline veya finaline sakladıkları tarz bölümü, TWD sezon açılışıyla yaptı. Bu yüzdendir ki o bölümün mükemmelliği sonrası gelen bölümler de ne yapılırsa yapılsın aynı hissi alamıyorsunuz. Ve doğal olarak sonrası gelen her bölüm aynı aksiyonu karşılamıyor. Kısacası Daryl dahi, bu bölümü kurtarmaya yetmedi. Sezon başlangıcında Glenn ve Abraham’ın ölümü sonrası Daryl esir edilmişti. Hücrede kaldığı tüm bölüm boyunca aynı Rick’e yapıldığı gibi Daryl’ın da direnci kırılmaya çalışıldı. Bu görev ise geçtiğimiz sezon Daryl’ın yayı ile kaçan Dwight’a aitti.

Dwight’ın geçtiğimiz sezon olmayan, şimdi olan yarasının açıklamasını ise Negan’dan öğrenmiş olduk. Buna göre Daryl ile karşılaştıkları ilk zamanlar Negan’dan ilaç kaçıran Dwight, Sherry ve Tilda idi. Mal kaçırma gibi durumlara Turuncu uyarıyı veren Negan, Dwight’ı yaptığından ötürü öldürecekken Sherry, Negan ile evlenmeyi kabul ediyor ve böylece ölmekten kurtuluyor. Tabi yaptığının cezası olarak mutlaka bir karşılığı olacaktı ki bu da kafasına sıcak ütü basılması ile çözülüyor. Negan’a hem yüzünü hem eşini vermek zorunda kalan Dwight ise Daryl’a ruhani işkencesi EASY STREET şarkısını uyguladı. Ciddi anlamda sinir bozucu bir şarkıydı ve ikinci dinleyişimde çoktan BEN NEGAN demeye başlamıştım. Tabi söz konusu Daryl olunca iradesi çok çabuk kırılmadı. Taa ki Glenn’in parçalanmış cesedinin fotoğrafını görene kadar. Yediği köpek mamasından, dinlediği şarkılara veya Negan’a karşı olanların borulara oturtulduğu bir yerde Glenn’i o halde görmek onu tamamen kırdı. Zaten Negan’ı kimse sevdiği için hizmet etmiyor. Korktuğu ve artık ondan başka kimseden korkmaması gerektiklerini bildikleri için onun askeri olmuşlar. Daryl ise yavaştan Negan’a katılıp Rick’ler için bir açık bulana kadar BEN NEGAN demeye başlaması yakındır. Geçtiğimiz bölüm gördüğümüz Ezekiel ve onun Kingdom’ı ile birlikte yavaştan taraflar netleşiyor ve büyük olayların başlangıçlarını izliyoruz.

nintchdbpict000278907765

Bir sorunum ise Jeffrey Dean Morgan ile var. Oynadığı Negan karakterini çok iyi oynadığını hatta FAZLA iyi oynadığını düşünüyorum. Yani karaktere bürünmeye çalışırken sanki zorlayıcı bir Negan performansı izletti bize bu bölüm. Tehdit ettiği kısımlar gayet iyi ama ıslık çalıp, beyzbol sopasını gösterdiği ve kesik kesik konuşmasını yaparken biraz ABARTILI oyunculuk sergilediğini düşünmeye başladım. Bence azcık daha o oyunculuğu kısarsa ilk bölüm gibi mükemmel bir Negan izlemeye devam ederiz.

Dwight’a özel bir bölüm gibiydi aslında ve ondan bahsetmezsek elbet olmaz. Negan’a karşı duyduğu müthiş korku ve iradesinin kırılmışlığının aynısını Daryl’ın da yaşayacağından bahsetti. Daryl’ın iradesi kırılmadıkça daha da sinirlendi çünkü kendisi Daryl gibi sağlam duramamıştı. Eşini bile Negan’a vermek zorunda kalmış bir adam var karşımızda. Ne için ? Yaşamı için. Yaşadığına bile pişman olduğu her halinden belli ve Daryl’ı kendi gibi yapmak, kendini yalnız hissetmemek istiyordu. Bunu da Glenn’in fotoğrafıyla bir nevi başardı diyebiliriz.

Son olarak The Walking Dead’in geçmiş bölümlerine selam çaktıkları bir an vardı. Glenn 3. sezon 7. bölüm de Vali’nin esiriydi ve Daryl’ın abisi Merle, Glenn’e bakarak ÇOK KOLAY KORKMUYORSUN DEĞİL Mİ ? demişti. Aynısını 7.sezon 3.bölüm’de Negan, Daryl için söyledi. Bölüm numaralarının rast geldiğini düşünmek doğru olmaz. Bilerek yapılmış ince bir detay oldu.

Bu haftalık incelememi noktalıyorum. Haftaya Rick ve Alexandria’ya nihayet geri dönüyoruz. Haftaya görüşmek üzere !

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER