Dizi tarihinin efsanelerinden The Walking Dead’in bir sezonunun daha sonuna geldik. Hatırlamam imkansız ama geçen sezon finalini düşündüğümüzde, bizi daha rahat bir bekleyişe sürükledi. Negan kimi öldürdü? Rick napacak? Gibi sorularla 1 sene geçirmiştik. Ama şimdi bu sezon finalinden sonra kim takar yeni sezonu. Kolay kolay bir şey beğenmen ben, Kutluhan sezon finalini sizler için yorumlayacağım. SPOILER şart.

Someday We’ll All Be Free

Andrew Lincoln as Rick Grimes, Pollyanna McIntosh as Jadis - The Walking Dead _ Season 7, Episode 16 - Photo Credit: Gene Page/AMC

Müzik çalar… Sasha kulağında kulaklıkla karanlıktadır. Maggie ve Abraham flashbackleri Sasha’nın ölüm habercisidir. Bölüme müzikle başlamayı seviyorlar. Her zaman tutar. Into the Badlands Rag’n’Bone Man’ın Human şarkısıyla sezonu açınca uçmuştuk. Filmler dahil durumda müzikle başlamak avantajdır. Ve Sasha’nın şarkısı da Someday We’ll All Be Free’dir. Walking Dead maceramızda özgürlük temeli sarsılmayan bir konu oldu. Birçok yer birçok insan özgürlük sunarak ve öyle yaşamayı umarak ilerlemeye çalıştı ama başaramadı. Ama bir gün hepimiz özgür olacağız. Peki özgürlük kalıbı olan bir şey mi? Sasha gibi ölümle özgürlük bulunabilir mi? Rick, Michonne ile Carol barakasıyla, Morgan sopasıyla özgürlüğü bulabilir mi? Ya da Negan sarsılmaz kurallarıyla…

Her dizide derinlik ararım. Felsefe kovalar, alabileceğim her şeyi alırım. Çizgi romandan uyarlanan bu dizi de, derinliğinden ödün vermez. Bazı bölümlerini bunun üzerine kurar. Sezon finalinde de bu derinlik vardı. Amaaa… Geldik aksiyona. 15 bölümdür Negan vs Rick bekliyoruz. Böyle mi olacaktı? Onlarca düşman tarafında sarılmış ekip, yaralanarak kurtulacak mıydı? Aksiyon sahnelerin herhangi bir açı mevcut değil. Daryl nereye sıkıyor, Neganlar silah kullanmayı biliyor mu, kim düşman kim dost, kim kimle savaşıyor?! Çok kötü bir yönetmenliğe şahit olduk. Konuyu tekrar başa alayım.

 

Sashathe-walking-dead-119-022… Çizgi romandaki çuvalla getirilen zombi burda değiştirilmiş. Fear of the Walking Dead dizisinde kullanılan taktik burada tabut olmuş. İşleyiş olarak çok başarılı. Geçtiğimiz bölümde Eugene’den aldığı zehir ile planını yapan Sasha, kendi sonuna gidiyor. Bu plan derin ancak meçhul. Başarı ihtimali %5’ten öte olmasa da ihtimal ihtimaldir. Negan’a saldırdın ve güzel bir şaşırtmaca. Bu panik anında kafasına sıkılan hiçkimse bulunmuyor. Carl, harika bir şekilde lehine çeviriyor hatta. Daryl maryl kolayca kaçıyor. Bakmayın bodozlama daldığıma, asıl konuya geçeceğim ama beklenen aksiyon sahnesi vasattı. Bu değinilmesi gereken bir konu. Hadi konuyu tekrar başa alayım.

 

Geçtiğimiz bölümün son sahnesi Dwight sürpriziydi. Bu bölümde öyle başladı. Her şeyi uğruna yaptığım kız, artık gitti. Tüm Negan’lar ölmeli. Diyerek güven kazanan Dwight savaşı başlatır Hasan Tahsin misali. Onları yavaşlatacağım ve sizler de pozisyonunuzu alacaksınız. 20 dakika kozları izledik. Bombalar hazırlandı, psikopat ekip geldi, Maggie kararını verdi, Ezekiel Morgan’ı da katıp yola çıktı. Negan bir adım öndeydi. Sasha onda, Eugene onda ve en önemlisi psikopat ekip başka bir anlaşma daha yapmıştı. Bu iş böyledir ve Rick bunu bilmeliydi. Hilltop ve Kingdom gönülden bağlıydı, bir amaca tutunuyordu. Ama sırf anlaşma için savaşa giden bir ekibe güvenemezsin. Nitekim, önceki bölümlerde silah gücü buldum gülüşü atan Rick, yine diz çöküp ağlarken buldu kendini. Kozlar sürüldü. Sasha ve Dwight Negan’a ihanet etmişti. Eugene ve psikopat ekip de Rick’e. Bu şartlar altında ezilen Team Rick, dostları tarafından kurtarıldı. Kaplanın saldırısı bölümün en iyi sahnesi olup, keşke Negan’a atlasaydı dedirtti. Sanırım böyle bir düşünce bekleyemeyiz hayvancağızdan. Carl’ı yemediğine şükür, düşmanı tanıyor sanırım. Herkes savaşını verdi, Sasha’yı kaybettik, güvenilir insanlar belli oldu ve resmi olarak savaş ilan edildi. Negan gibi başarılı bir villian yakalayınca tek sezonda harcamak ahmaklık olurdu. Bu yüzden asıl savaş 8.Sezon’a kaldı. Artık yalandan numaralar yok. Göze göz dişe diş. Yine başa alabilir miyim?

Sasha… Müzik dinlerken Abraham ile son anlarını hatırladı. Meğersem Sasha bu yolculuğa karşıymış, rüyasında görmüş. Peki şöyle daha iyi olmaz mıydı? —Abraham, rüyamda seni gördüm. Bir tren yolculuğundaydık, sadece sen ve ben… Elimi tutuyordun ve huzurluyduk, özgürdük. Gerçek olamayacak kadar güzel bir rüyaydı. İçimde kötü bir his var, gitmeyelim.— Ama hayır. Abraham ölüyordun rüyamda ÖLÜYORDUN! Benim rüyalarım çıkar gitmeyek. Maggie de bi kere kendi başının çaresine baksın. Diyerek pislik bir tavır sergileyerek kendinden utandı ve yolculuk, ölüm, intikam geldi.

Morgan’ın eli kanlı artık. Böyle bir dünyada, dostlara ve düşmana sahipsen öldürmen gerek. Koskoca papaz bile efsane silah kullanıyor, ben adam öldürmem diye geziyorsun Morgan kardeş. Ezekiel hayal kırıklığının kırıklığıydı. Alexandria bugün düşmeyecek! İlerleyin! gibi komutlarla Kral edası yaratmaya çalışıyor ama baretta tabancasıyla ortalıkta koşturuyordu. Kaplan ve Carol, Krallık’ın gözdesiydi. Daryl’ın silahı, crossbowunu unutturmuştu sanırım. O nasıl silahtı arkadaş. Göz dağı mı veriyor bu Amerika, yine mi oyunlar dönüyor! Lucielle sessiz kaldı. Carl kurtuldu. Zaten etkisinde kaldığımız bir baba oğul sahnesi bu sezon başında yaşanmıştı. Eugene insanın kanına dokunuyor. Michonne ve Rick’e savaşı kazanıcaz harici replik yazılmamış. Simon da Negan ekibinin eziklerinden. Birini vursaydın bari.

Sasha:Why are we here?
Maggie:For this… 

Dwight, pes etmemiştir. Daryl’e “Bilmiyordum.” mesajı bırakmıştır. Maggie, Glenn’in saatini tutuyordur. Ve sezon biter. Gelecek sezon Negan finaline ev sahipliği yapacak. Bu bölümde işe yaramayan Dwight, diğer sezon Negan’ın sonunu getirmeye çalışacak. Eugene, olanlardan ve Sasha’nın fedakarlığından etkilenmiştir. Hilltop, Kingdom ve Alexandria birleşmiştir. Bir Yürüyen Ölüler macerasının daha sonuna geldik, seneye görüşmek üzere sağlıcakla kalın.

negan-holly-the-walking-dead-comics-194350-211978

 

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER