Bu inceleme The Walking Dead 7. Sezon 14. Bölüm hakkında SPOILER içermektedir.

Abraham’ın kadınları arasında yaşanan ve gram umrumda olmayan duygu yüklü bölümün hangi tarafını incelesem elde kalacağı için önemli gördüğüm noktalardan bahsettikten sonra incelememi bitireceğim. The Walking Dead, bir sezon içerisinde bu kadar kötü bölümleri daha önce hiç görmemişti. Hala Hershel’ın çiftliğinden örnek veriyorum ama orada bile en azından Shane, Rick çekişmesi vardı, Carol’ın kızı Sophia’ya çok merak etmesek bile gizemini koruması gibi mühim dertler vardı. Burada ise herkesin Negan’a karşı birleşmesini yeteri kadar içten anlatamadıklarını düşünüyorum. Herkesi farklı cephelerden çekerek bu duygu yüklü anları, hem de müziksiz anlatımla göstermek inanın çok zordur. Legion’a bakıp biraz örnek almalarını rica edebilirim. Adamlar müziksiz bile o gerilimi nasıl vereceğinin müthiş bir örneği!

Rosita’nın Hilltop’a gelmeden önce Hilltop sakinlerinin neler yaşadığını bir özet geçerek başladık bölüme. Herkes Negan savaşı öncesi son sürat hazırlıklara devam ederken, Maggie ise liderliğini iyiden iyiye perçinlemiş. Hilltop’ın artık gözden düşmüş lideri Gregory ise bu ihtimalin olacağını açık açık gördüğünden Saviors grubundan Simon’dan yardım istedi. Simon’a bayılıyorum. Kendisiyle dalga geçebilen karakterleri çok severim. Simon’da mizacımdan ne anlattığımı anlamış olmalıydınız derken beni baya güldürdü. Adam cidden suratından her şeyi anlatabiliyor. Simon’ı önemseme sebebim ise Negan’ın kurallarını en düzgün uygulayan adamlarının başında geliyor olması. Onun liderliğinde hiçbir asker ne saygısızlık ne bir aşırı harekette bulundu. Kingdom’a giden grupla karşılaştırırsanız Simon’ın liderliğini daha iyi anlayabilirsiniz.

Aslında bu kadar kötü bölümün içinde yer alan ve Maggie’nin de dediği gibi KARANLIĞIN İÇİNDEKİ İYİLİK olan Daryl’a dönmek istiyorum. İçlerinden en acı çeken hala o. Negan’a attığı yumruk yüzünden Gleen’in öldüğünü herkes gibi o da çok iyi biliyor. Daryl gibi sert bir adamın bunun üstesinden bir türlü gelememesi ne kadar üzüldüğünü gösteriyor ve Carol’ın yanına gittiğinde olduğu gibi Maggie’nin de yüzüne bile bakamaması beni hüzne boğdu. The Walking Dead’i kurtaran tek kişi şu sıralar Daryl ve yaşadığı ağır olaylar. Bunu bana geçirebilmeleri ne kadar doğru bir oyunculuk yaptığını gösteriyor. Maggie’nin ona sarıldığı an artık kendini affettiğini düşünüyorum ve Negan savaşına o da hazır!

Sasha ve Rosita’ya mecburi olarak dönmem gerekiyor. Çünkü bölümün neredeyse tamamını bu ikili ile geçirdik. Rosita’nın ciddi anlamda geçirdiği ergenlik bunalımlarına rağmen Sasha, olması gereken olgunluğu göstererek en azından bir tarafı izlenebilir kıldı. Rosita’nın Sasha’yı affedememe durumunu anlıyorum ama bu Negan gibi bir adamı öldürmeye giderken düşünülecek bir şey değil. Düşünülse bile kıyamet sonrası insanların bu kadar sakin kalmayacağını tahmin ediyorum. Yani düşünün, şu an devletler, hükümetler, anayasaların olduğu bir dünya bile cinayetleri durduramıyor. Bunların hiçbirinin olmadığı ve kimsenin sorumluluk almayacağı çürümüş bir dünya da, üstelik zombilerle çevrili bir yerde daha fazla ölüm olur. Emin olun normal hayatta bunlar yaşansa Rosita, Sasha’yı öldürürdü. İnsanların karanlık tarafları gerçekten çok fazla inanın. Her neyse bir iki ergen atışması sonucu tatlılığa bağlandı ve ana hedefleri Negan’a yöneldiler. Bu sırada Eugene’in emir vermeye iyice alışmasını ilk defa gördüler ve onun bir planı olabileceğini düşündüler. Ancak Eugene, ilk kez olduğu durumdan memnundu. Bunu farkedememeleri Rosita ve Sasha’nın daha planlarının başında yanılmalarına yol açtı. Sasha’da Rosita’yı tellerin ardında bırakarak kendini feda ederek Negan’ın yanına doğru koştu. Çünkü Sasha’yı canlandıran oyuncu Sonequa Martin, Star Trek: Discovery dizisine geçiş yaptı. İki diziyi aynı anda götüremeyeceğinden The Walking Dead kariyeri şimdilik meçhul. Muhtemelen yakalanıp Negan’ın eşlerinden biri olacaktır ya da Sasha’nın ölümüyle Rick ve ekibinin haklı savaşı iyiden iyiye perçinlenecektir.

Sasha ve Rosita’nın gereksiz operasyonu ile Walking Dead’in halini son olarak konuşalım isterim. Daha Negan ile Rick’in karşılaşmadan Negan’ın ölmeyeceğini en sıradan izleyici bile farkındayken, geçen bölümler yaptığınız gibi Rick’in ölmeyeceği net belliyken gereksiz verdiğiniz gerilimler nereye varacak senarist arkadaşlar? Siz Game of Thrones değilsiniz bunu herkes biliyor. Ana karakterler birbirlerinin gırtlağını sıkmadan bu yollara giremezsiniz ancak Negan ölecekmiş, Rick ölecekmiş gibi olmayacak işleri bölümlere sokuşturduğunuz vakit orada bir dur derim. Çünkü hem siz paranızı hem biz vaktimizi bunlarla boş yere harcamış oluyoruz. Olmayacak şeyleri göstermekten acilen vazgeçmeleri gerekiyor ki diziyi tekrar bir ciddiye alalım. Bir de Jesus’ın Maggie ile konuşurken ERKEK ARKADAŞLAR diye bahsetmesi karakterin eşçinsel olabileceğini otomatikman konuşturmuş oldu. Aktör Tom Payne bu durum için “KIYAMETİ YAŞIYORUZ VE EĞER BU YÜZDEN İNSANLARIN CİNSELLİĞİNDEN ENDİŞELENİYORSAK ÇOK SAÇMA OLURDU” demiş.

Son sahne ise, Rosita’nın gördüğü kişi muhtemelen Negan’a ihaneti için artık sayılı zamanı kalan Dwight’dı. Yayını çıkarıp saldırgan davranmadığına göre Rosita için bir müttefik olması muhtemel ve yay kullanan Daryl ile Dwight var. Daryl’ın hala Hilltop’da olduğunu düşünürsek Dwight olması çok yüksek ihtimal.

İncelemem bu kadar arkadaşlar. Görüşlerinizi bizlere yorum atmayı unutmayın.

Haftaya görüşmek üzere!

 

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER