Büyük savaşa adım adım yaklaştığımız The Walking Dead, ortalık karışmadan önce her zaman yaptığı ortalığı sakinleştirelim taktiğini sürdürdüğünü görüyoruz. Bölümün adı en iyi yeni arkadaşlardan ve Rick’in son bölüm kestiği muhteşem gülüşten sonra anlayacağınız üzere orduya yeni askerler katılacağını anlıyorduk. Elbette Rick gülümsedi ve dünya bir dakika güzelleşmedi ve işler zor yolla halledilmek üzere birazcık çığırından çıktı. Uzun zamandır birbirini göremeyen ikili ise bu bölüm birbirlerine kavuşmuş oldu. Buraları daha fazla uzatmaya gerek yok, hemen SPOILER incelemesine geçelim.

Her zaman söylediğim ancak fikirleri hala gram değişmeyen Ezekiel ve Morgan hümanistleri, Saviors’ın ziyareti sırasında yaşadıklarıyla fikirleri bir kez daha bu dünyada geçerli olmayacağını görmüş oldular. Yine de barışı bozmamak adına bunları halı altına süpürdüler ama hepimiz biliyoruz, bu hümanistliğin son bulacağı, Ezekiel ve Morgan’ın sabrının biteceği zamanlar yakındır. Bunun için ise ikisinin ortak bağı olduğu Benjamin’in öleceği teorimi hala sürdürüyorum. Birileri ölmeden bu ikisinin akıllanması birazcık zor gözüküyor. Morgan’ın gönül bağı sopası bile gitti adam hala ÜZGÜNÜM YAPAMAM modunda. Parti kur baraj altı kalsın Morgan!

Richard yavrum ise Saviors grubundan kurtulmak amacıyla bir taraflarını yırtıyor ama kimseye dinletemiyor. Her biji Saviors diye molotof atmaya bile hazırlandı ama Carol’ı işin içine kurban sokunca Daryl reisten elbette güzel bir sopa yedi. Richard’ın planına göre 2-3 arabalı Saviors grubuna gerilla -bak hala- taktiği ile saldırıp onları yok ettikten sonra gelen yeni ekibi, Carol’ın üzerine yollayarak büyük bir savaş başlatmaktı. Bence orada kurban edilen Carol yerine bir başkası olsa Daryl buna yine müsaade etmezdi. Richard aslında haklı. Adam Rick gibi düşünüyor ama herkes Rick olamayacağını buradan anlıyoruz. Tek başına yapacağın plansız, düşüncesiz bir saldırı tüm Kingdom halkını ölümüyle sonuçlanabilir. Bir de Rick’e bakın? Adam tutsak alınmasına rağmen ben bunları ikna eder ORDULAR, İLK HEDEFİNİZ SAVIORS İLERİ! dedirtirim diye düşünüyor. İleri görüşlülük budur! Başbuğ Rick!

Madem Rick’e döndük oradan devam edelim. Tutsak düştükleri hurdacı-yağmacı grubun lideri Jadis ile tanışıyoruz. Jadis’i canlandıran oyuncu Pollyanna McIntosh, grubu için HEAPSTERS olarak çağrılacağını söylediği için bu hurdacı gruptan bende Heapsters olarak bahsedeceğim. Bu grubun, Rick ve ekibini son derece organize bir şekilde sarmaladıklarını farketmiş olmalısınız. Bu sırada ise Peder Gabriel’i görmek isteyen Rick’in isteği yerine getiriliyor ve Gabriel sağlam bir şekilde karşımıza çıkıyor. Rick’in Gabriel’i gördüğünde yaşadığı rahatlama ve SENİ KURTARACAĞIZ MERAK ETME güvenini bana kadar ulaştırması beni çok etkiliyor beyler, bayanlar. Rick gibi liderim olsun her şeyi yapabilirmişim hissini gerçekten iyi veriyorlar. Zaten korkak Gabriel bile bu hallere geldi ve yürek yiyerek hurdacı ablaya bıçak çektiğinde bize bunu anlatmak istedi. Neyse efenim Rick’i dinlemeyi tercih eden Jadis, Saviors’a karşı savaşalım talebini ilk teklifte reddediyor. Daha sonra UP UP UP’a çıkılan ve toplanılan liderler zirvesi sonrası Rick’in kendisini kanıtlaması gerektiği söylenerek çöplüğe fırlatılıyor. İşte tam burada, The Walking Dead evreninde gördüğümüz en ilginç, en cool, en epik zombi Winslow ile karşılaşıyoruz. Bundan önce gördüğüm en ilginç zombi Glenn’in su kuyusuna girerken yer altında kalmış ve su yüzünden şişen zombiydi. O günden beri normal zombiler izlemiştik. Winslow ise TWD zombi sıralamasında görüntüsü ile birinciliği hakediyor. Ancak Rick vs. Winslow dövüşü biraz daha güzel olabilirdi. O kısımları çok beğenemediğimi ve güzel çekilmediğini itiraf etmeliyim. Bu sırada yaralanan Rick’in eli AHA BU SEFER KESİLECEK umuduyla çizgi roman severlerin merakını dindirir mi? Sanmıyorum. Çizgi romanlarda Rick’in eli Vali tarafından kesildiği için hayranlar, dizide de kesileceği umuduyla yıllardır bekliyor ama bundan daha derin kesik yediği vakit bile eli düzelmişti. Rick’e bunlar koymaz.

Jadis ile anlaşmalarına göre, Rick’in bulacağı silahlara karşılık Jadis ve ekibi Saviors savaşına katılacakları yönünde oldu. Rick için bile çok çabuk bir güvenme oldu. Daha yeni tanıştıkları biri sonuçta ve buldukları silahlar sonucunda Rick ve ekibini öldürüp yollarına bakabilirler. Tabi bu gerçekte olsaydı düşünülmesi gereken konulardı. Rick’in ölmeyeceğini düşünürsek, Jadis ve Heapstersler bu savaşa katılacaklardır. Çünkü iki tarafta dünyanın yeniden değiştiğini görebilen ve kaldıkları zor durumdan başka türlü çıkamayacaklarını bilen iki lidere sahipler. Ortak fikirler anlaştı ama Rick silahları nereden bulacak? İhtimaller;

1- The Kingdom

2- Richard’ın gizli zulası (Daryl Hilltop’a döndüğüne göre bunu söyleyebilir)

3- Tara’nın gitmiş olduğu Oceanside halkı

Tara’nın Oceanside halkını ele vermeyeceğini surat ifadelerinden anlıyoruz ama zor bir durumda kalırlarsa bu ihtimali yeniden düşünecektir. Kingdom’da yer alan silahlar müttefiklik açısından kurallara aykırı olacağından tek ihtimal Richard’ın zulası kalıyor. Yani Rick her türlü bu silahları bulup Heapsters topluluğuna verecektir. Sonra ver elini büyük savaşa!

Bu arada uzun zamandır Negan’ı göremiyoruz. Beklediğimize değeceğine inanıyorum ve tek kurbanlar Glenn ile Abraham kalmayabilir çünkü bu bekleyiş hayra alamet değil. Neyse ki haftaya kavuşuyoruz. Tutsak Eugune ile. Glenn demişken Abraham demişken en sevilen ikili Daryl ve Carol’ın sevimli buluşmaları oldukça duygu yüklüydü. Glenn’in ölümünden kendini sorumlu tutan Daryl’ın, Carol’a sarılacak bile yüzü bulamadığını güzel hissettirdiler. Onların ölümünü ise Carol’a söylemeyerek Carol’ın içinde kalan son insanlığın bitişini izlemek istemedi. Bu açılardan bakarsak, bölüm monoton dahi olsa insan ilişkileri açısından dersler çıkartmamızı sağlayan ve ince detayları olan bir bölümdü.

Sizin düşünceleriniz ve teorileriniz neler? 

Haftaya görüşmek üzere!

 

 

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER