Bölümü henüz izlemeyenler için baştan sona SPOILER dolu bir inceleme yazısı olacaktır. Eğer bölümü izlemediyseniz okuyacağınız her detay ve teori SPOILER olacaktır. En başta uyarmak istiyorum ve başlıyorum.

Müthiş gerilimli biten bir 6.sezon finalinden sonra Negan’ın kurbanı kim sorusuyla bizi aylarca baş başa bırakmışlardı. Herkesin farklı bir teorisi vardı. Çizgi romanları referans alandan tutun, Negan’ın Lucille’i tuttuğu taraftaki kişilere kadar herkes farklı bir şey söyledi. Buna bende dahilim. Son zamanlarda ise bölümün ilk 3 dakikası yayınlandığında Rick’in sağ yanağı kan olmuş ve Negan, Rick’i karavana doğru sürükleyerek heyecanı köklemişti. Sağ tarafının kan oluşundan ötürü Rick’in solunda kalan Carl, Eugene, Sasha ve Aaron’ın olmayacağı anlaşılmıştı. Bir başka tahmin ise TAM BİR ŞAMPİYON GİBİ KARŞILADI sözüydü. Bunu yapabilecek kişiler Darly ve Abraham idi. Maalesef kurbanlardan biri Abraham oldu. Bu an yaşanırken aklıma 6.sezon finalinde bahsettiğim bir cümle aklıma geldi.

“Yemin ediyorum, izlerken kendimi hayal dünyamda dizlerimin üzerine çökmüş LUCİLLE‘i hissederken buldum”

Aylar geçti ve ben hala dizlerimin üzerinden kalkamadığımı hissettim bugün. Bazı kötü geçen günlerinizde kafanızı bile kaldıramazsınız, bir baskı sizi yutar ya ? İşte aynen böyleydim. The Walking Dead, dram ve gerilim tadında çığır açtı arkadaşlar. Bunu buraya not düşelim. Zombi temalı bir dizi de son korktuğumuz şey bir zombiyse, çığır açılmıştır. Bu kadar.

twd_701_gp_0504_0183-rt1-1200x800

Bölüm gelmeden söylenilen son dedikodu ise ölenlerin sayısı birden fazla olabileceğiydi. Bunu duymamış olsaydım, Abraham’ın ölümü benim için daha kritik olacaktı ama bu ihtimalin olabileceği gerçeği ve aylardır beklenilen ölümün sadece Abraham oluşuyla sınırlı kalırsa istenilen etkiyi yaratmayacağını düşündüğümden bir kurban daha bekler oldum ve haklı çıktım. Glenn, aynı Abraham gibi çok acı bir şekilde öldürüldü. Çizgi romanın en efsane sahnelerinden biriydi ve birebir yansıtılmıştı.

off

Burada yine aynı şekilde gözü çıkmış bir şekilde ölümünü bekliyordu. Belki çizgi romanla paralel gitmiyor dizi ama burayı birebir yapmışlar. Hayran olmamak elde değil. Tabi Glenn ve Abraham’ın ölümü sonrası Rick’in o asla ezilmeyen karakteri, intikam ateşiyle yandı. İzlerken hepimizin yandığı gibi. Hangimiz o baltayı alıp Negan’ın kafasına saplamayı düşünmedik ? Muhtemelen herkes orada aynı tepkiyi verirdi. Zaten daha önemlisi Negan, Rick’e kimin patron olduğunu göstermek dışında o SENİ ÖLDÜRECEĞİM egosunu yok etmek istiyordu. Dizinin başında ve sonunda ki Rick’in bakışlarına dikkat edin. Bunu ne kadar değiştirebildiğini siz anlayın.

Her zaman övdüğüm ve övmeye devam edeceğim bir başka konu, Andrew Lincoln’ın mükemmele yakın oyunculudur. Bu bölüm her duyguyu dibine kadar öyle güzel hakkını verdi ki. Yürek kalmadı be kardeşim ! Abraham’ın ölümünde farklı, Glenn’in ölümünde farklı, Carl’ın kolunu kestirilmeye çalışılırken apayrı duygusal oyunculuk sergiledi. Bakın bunlar cidden zordur. Ben ekranda Eugene gibi ellerimi kapatmış napacağımı bilemiyorken adam her sahnenin hakkını verdi. Müthişti. Başka hiçbir şey söyleyemiyorum.

Son anlara gelirsek, aileden iki kişi eksildi ve Rick’in ekibi Daryl’da dışarıda kaldığından çok güçsüz kaldı. Abraham ve Daryl en güçlü sağ kollardı ve Rick’in grubunun güç kısmını oluşturuyorlardı. Glenn ise daima zekasıyla ön plandaydı. Negan gibi bir adama karşı grup, perişan halde. Ancak şu da var ki, daha fazla dibe batamazlar. Zaten en dipteler. Buradan tekrar en yukarı çıkmaları sezon finaline kadar sürecektir, hatta bu sezon tüm karakterlerin düşüşünü izleyebiliriz. Bir dizi düşünün, ana karakterleri görebileceği en dip noktayı görüyor. Sallama bir buhran değil bu. Böyle şeyleri kim yaşarsa yaşasın aynı bunlar yaşanırdı. The Walking Dead, insan temasının gerçeğinin mükemmel bir şekilde aktarmaya devam ediyor. Bu huylarını kesinlikle seviyorum.

Bir de Negan’ın ekibi dağılırken ve Rick gösterildiği sırada farkettiniz mi bilmem ama Negan’ın bir adamı, Glenn’in parçalanmış kafasının fotoğrafını çekiyordu. Geçtiğimiz sezon Rick ve ekibi, Negan’ın tesisini bastığında odalarda kafası kopmuş ceset fotoğraflarını görüyorlardı. O detayı hala atlamamaları güzel olmuş.

Bu haftalık duygusal bir çöküntü yaşatan bölümümüzün incelemesini, haftaya gelecek bölümün trailerını koyarak tamamlıyorum. Sizin düşüncelerinizi çok merak ediyorum ve yoruma mutlaka görüşlerinizi bırakmanızı istiyorum. Gelin tartışalım şu bölümü !

17 YORUMLAR

 1. Yaşadıkları bunca şeyi hazmetmeleri zor olacak.
  Sanıyorum seyirci olarak benim için en zoru Rick’in ezildiğini görmekti.

  Keşke bir zaman makinası olsa da sonraki bölümleri bir çırpıda izleyebilsem diye hayal ediyorum şu an sadece…

  • Rick’in iradesi çok kırıldı. Kafasını hemen kaldırabilecek durumda değil ama intikam alabileceği en ufak ışığı görürse bunu kullancaktır. Ayrıca hemen bitmesin ya. Sonra aylarca gelmesini bekliyoruz, sıkıntı 🙂

 2. Sanırım bugüne kadar izlediğim tüm diziler arasında sezon finalinden çok ilk bölümü konuşturan ve bana tüm diziler bir yana bu bölüm ve dizi bir yana dedirttiği gün oldu TWD’in. Başladığı günden beri bana kalırsa en iyi dönemine girdiler. Ana karakterlerinin ikisini kaybetmesi ve birinin esir düşmesi ile Rick’i çok zor günler bekleyecek gibi. Özellikle sezon başlamadan tekrar 6 sezonu hızlıca izlemem ise üstümde sanki orada ki herkesi tanıyormuşum hissi ile her sahneyi beş kere izleyip titreyerek ağladım. Adamlar yapıyor abi kelimesi tam buraya uygun heralde. Gelecek bölümleri heyecan ile bekliyorum 🙁

 3. Dizi bu noktada Negan öncesi ve sonrası olmak üzere ikiye ayrıldı. Çizgi romanda çok uzun sürüyor bu Negan mevzusu. Bu bölüm Rickin gözünden gösterilen iyi bölümlerden birisiydi. Dizi konu ilerledikçe değişen dinamiklere ayak uydurmak için üstüne koymak zorunda ki seyirci izlemeye devam etsin. eski sezonlarda olduğu gibi çok fazla boş bölüm olmaz özellikle bu sezon. Negan ın nasıl bu seviyeye geldiğini gösteren 1-2 bölüm olursa fena olmaz zannımca. En az 2 sezon Negan amca bizim ekiple uğraşacaktır.

 4. Merhaba ben dünden beri izleyebileceğim bir site arıyorum ama henüz bulamadım. 1. bölümü izleyebileceğim
  bir yer biliyor musunuz acaba yardımcı olursanız sevinirim😊

  • Merhaba Çiğdem. Telif hakları sebebiyle her türlü siteden kaldırıldı maalesef. Yapabileceğin bir şey daha var. O da torrent. Öncelikle utorrent programını indir, sonrasında ise ekşi sözlükten kickass torrent sitesinin linkine tıkla ve bölümü indir. Türkçe altyazı sitelerinden de altyazıyı indirerek izleyebilirsin ama yine de yasal yollar en iyisi 🙂

 5. Dikkat. Spoiler içerir.
  Diziye ilk başladığımda merle vardı (daryl’ın abisi) kötü karakter kontenjanında. Ancak yine asıl kötüler zombilerdi. Kötülük grup içinde shane’e uğradı. Orası tartışılır yine de. Zombi dışında ufak tefek insan egosu grubu etkiliyordu ama asıl kötü olarak vali çıktı karşımıza. Daha kötüsü olamazdı sanırım.insanlara hükmetme biçimi modern devletlerden farksız biçimde, grubuna onaylatarak hem cezalandırıyor hem de bundan eğlence çıkarıyordu.
  Adeta ortaçağ feodal beylerdeki gibi, Kendini korumasi için gücü ve iktidarı halkının rızası ile yasallastiriyor ve onların seçimine sunsa da aslında son sözü kendi soyluyordu. Ve elbette bu güce karizmasi ve hitabeti ile etkili hale getiriyor. Modern devlet ve ilkel devlet karışımı. Vali karakterinin arka planı ile ilgili detay verilse de aslında klasik bir homo sapiens alfa erkeği.

  Daha kötü olamaz derken şimdi de negan karakteri karşımıza çıktı. Vali’ye rahmet okutan başka bir alfa erkeği ve yine tipik bir homo sapiens. Muhtemelen ilkel yaşam şartlarımızda bu gibi milyonlarca homo sapiens örneği görmüşüzdur. Kimi iyi kimi de katıksız kötü çıkmıştır.
  Dizi muhtemelen negan karakterinin uzun bir süre ekmeğini yer. Zira bol miktarda malzeme çıkacağı aşikar. Zaten uzun suredir dillendirilen, dizinin zombi hikayesini aşarak başka bir boyut kazanmasi iddiasi beni ziyadesiyle tatmin ediyor. Her ne kadar artik ana tehlike yaşayanlar olsa da hikayenin bu sskilde evrilmesinden oldukça mutluyum. Cunku2ben basit bir seyirci olarak zombi temasini zaten sevmedim hiç bir zaman. Bu dizide beni ceken şey zombiler değil de kıyamet kaosunun ta kendisiydi. 7 sezondur ilk bolumden bu yana dikkatle izlememdeki ana sebep de buydu. Dolayısı ile mutluyum. Çünkü homo sapiens’in modern dünyada, milyonlarca dolar harcanarak yapılan bir belgeselini izliyorum. İnsan evriminin aşamalarını kendimce lâboratuvar ortaminda tahlil ediyorum. Elbette bu bire bir yapilan bir şey degil. Komik olmayalım. Ancak 50 bin yıl öncesinin afrikasindan farkı var mı şu yasananlarin? Hem de modern yasalarla çevrili dunyayi bırakali bir kaç yıl olmuşken. Bence harika bir belgesel. Belgesel hayranı şahsım için bulunmaz nimet.
  Terminusda yaşananlar validen bir level daha üstteydi. Yem olarak güvenliği vaad eden ancak av olunan bir yer. Hem de kendi türünden canlılar (başka homo sapiensler) tarafindan. İnsanın ne çeşit bir yaratık olduğuna başka bir kanıt daha. Gerekçeleri ise yine başka insan yaratığının kötülükleri.
  Tanrı unutulmuş, hatırlatmak isteyen kişi ise başka bir suçun sorumlusu bir din adamı. O hatirlattikca aslında kendi içinde bunun bir yalan olduğunu biliyor zira o zaten cemaatini kendi kişisel korkusu yüzünden terketmiş bir korkak. Dinler de bu şekilde ortadan kalkıyor. Tek gerçek ise gücün ve kalabalığın devamlılığı. Ama bunun da sürekliliği olmadığı aşikar. Çünkü tarih böyle söylüyor. Yani negan da bir gün yok olacak vali ve terminus yamyamları gibi. Elbette bu arada bizim grup ne olur bilemem.

  Fakat negan klanının da arka planının inanılmaz merak ediyorum. Zira hem oyuncu hem de can verdiği negan karakteri inanilmaz karizmatik tipler. Bu anlamda bir kaç bölüm ya da bir sezon bile izleyebilirim. (unutmayalım breaking bad karakteri soul için şimdi dizi yapılıyor)

  Zamanla göreceğiz ki negan karakteri eminim bir üst levela daha kotu bir karaktere evrilecektir. O yok olsa da yeni bir imansiz eminim bu kiyametin başka bir tarafinda yaşıyordur. Valiye rahmet okutan negan karakterine eminim rahmet okutacak daha kötü bir karakter vardır.izira bu dunyada2kötülük her zaman bulunacak.

CEVAP VER