Bu inceleme The Flash 3. Sezon 23. Bölüm sezon finali hakkında SPOILER içerir

Yazar notu: Geçtiğimiz hafta gelen bölümü inceleyemediğim için öncelikle özür dilerim sayın okur. Anlayışla karşılarsınız ki, düğün haftaları geldi çattı ve oradan oraya savrularak en yakınlarımın düğünlerine katılmak durumunda kaldım. Bu yüzden yarım yamalak bir inceleme yapmak yerine hiç yapmayarak sezon finalini bekledim ve elimden geldiğince yine uzun, dilim döndüğünce olanları bir anlatacağım. 

3. Sezonun bitimini konuşmadan önce bu sezonun bir kritiğini çıkaralım. Olay neydi? Savitar denen bir hız tanrısı, Barry’e kafayı takmış bir şekilde yüzyıllar süren planını işleme koymuş, her zaman dilimine giderek günümüzde TANRI olarak bilinmesine yol açmıştı. Hatta Julian’ın ekibi bunu araştırırken hayatlarını kaybetmişti. Julian’da beyni yıkanmış bile olsa Savitar’ın bir mümini -ehe- olmuş, bu sırada Wally West Savitar sayesinde Speedster olmuştu. Akabinde birden çok kez karşı karşıya gelen Barry ve Savitar’ın kapışmasında Barry, yanlışlıkla geleceğe giderek Iris’in öldürüldüğü geceyi görmüştü. Geleceği değiştirmek adına giydikleri kıyafetten, yedikleri yemeğe, yakaladığını bildiği düşmanı yakalamamaya çalışmasına kadar her adımı değiştirmeye çalıştılar. Bu sırada ise Barry, Savitar’ın kimliğini çözerek onun kendisinin yaratmış olduğu bir zaman kalıntısı olduğunu anlayarak karşısına dikildi. Şöyle ki, gelecekte Savitar’ı yenebilmesi için yarattığı bir zaman kalıntısı yalnızlaşarak ve delirerek bu hale gelmişti. Cisco’nun bahsettiği sonsuz paradox tam olarak buydu. Sonsuz bir kısır döngü şeklinde Savitar’ı yenmek için yaratılan kalıntının Savitar olması. Savitar’ın planını gerçekleştirememesi için her şey yapılsa da o ana, yani Iris’in ölümüne tekrar geldik ve Iris öldü.

the-flash-season-3-episode-23-review-finish-line-season-finale-killer-frost-savitar

Durum son bölüme kadar bu şekilde ilerledi. Herkesin merak ettiği Savitar’ı nasıl durduracaklarından çok Iris’in bir şekilde ölüp başka bir oyuncu ile devam etmes… Şaka şaka. Tabii bu da vardı ama Iris’in ölmeyeceğini tahmin etsek dahi bu durumdan nasıl kurtulacakları sorusu cevap arıyordu. Geçmiş incelemelerimde bahsettiğim, Iris ölmese dahi ekipten birinin mutlaka öleceği yönündeydi. Bunu bilmek için über bir geleceği görmeye gerek yoktu elbette ancak bu kim olacaktı? Iris’in rolünün ağırlığında biri olmalıydı ki CW’ye ekmek çıksın. Ancak gidip her ne kadar sevsek bile karakterlerin dahi -Tracy dışında- adam gibi üzülemediği H.R’ı öldürdüler.

H.R’ın fedakarlığı çok büyüktü. Yüz değiştirme sistemini bu sezonun başından beri gözümüze sokmaları bundan ötürüymüş. Her ne kadar Savitar’ın izini bulmak için onun kopan metal parçasını kullama saçmalığı kullanılsa da, bir şekilde Iris’i buluyor. Ancak orada BEN HIZ TANRISIYIM diyen zaman kalıntısı Barry’nin ikisini 0.00000000000000..01 saniye içerisinde yakalayacağına bu işi Caitlin’e bırakması… Çok üzdü yine. Yani Iris ile H.R’ın yer değişimini anlatacak başka sahne çekemediniz mi? Beynimden vurulmuşa döndüm yani ancak bu kadar saçmalanırdı. Sonrası malum, H.R ile Iris yer değiştirdi ve bu sivri zekalılar sadece Iris’i alarak H.R görünümlü Iris’i orada bıraktılar.

Iris görünümlü H.R öldü ve Iris ölmediği içi gelecekte anında değişmiş oldu. Buna göre zaman kalıntısı Barry, Iris ölüp ileride Savitarla dövüşülmeyeceği ve doğal olarak Barry zaman kalıntısı yaratmayacağı için kendisi yok olmaya başladı. Hemen niye yok olmadı derseniz cevabım yok. Çünkü Eddie Thawne kendini vurduğunda Reverse Flash anında kaybolmuştu. Zaman kalıntısı olunca fazladan 1-2 saatin mi oluyor yani? Ayrıca koskoca Black Flash’ı dondurarak öldürmek neydi öyle? NEDEN CW NEDEN!

22 bölüm boyunca Savitar’ın ne kadar kötü olduğu işlendi ve alt metne hiçbir şekilde bunun düzelebileceği sinyalleri dahi verilmemişken 2-3 cümleyle Barry’nin zaman kalıntısı halini ikna etmesini ve onu Star Labs’e getirmesini kabul edemeyeceğim. Zaten yine anlamadığım bir şekilde yumuşayan Savitar’ın Cisco ve Caitlin’i getireceğim diyerek az önceki anlar hiç yaşanmamış gibi devam etmesi sanırım bir çekim hatasıydı.  Şöyle ki:

Barry, zaman kalıntısını tek konuşmayla iyiliğe yaklaştırır, Iris onu iyice etkiler, Cisco’yu getireceğini söyler ve gider, gittiği an geçmiş-şimdi ve gelecekte var olabilmesi için sürdürdüğü planı devreye sokar, büyük kapışma başlar, Barry yener, Iris zaman kalıntısını vurarak öldürür. 

Burada eksik olan bir şeyler yok mu? Yani az önce talk no jutsu -konuşarak kötüyü iyi yapmak- uygulamışsın, kıvama gelmiş, paralel bir evrenin Flash’ı yapıp olay bitecek gibi gözükürken zaman kalıntısı niye bu konuşma hiç yokmuş gibi davrandı? Bölümün biraz aceleye getirildiğini düşündüğümden bu kısmı atlamamak istedim ancak şunu derseniz anlayabilirim: Savitar, Cisco’nun Speed Cannon’u bitirene kadar Team Flash’ı oyalamak istedi ve yeteri kadar oyaladığı zaman oradan çıktı. Sonrası felsefe taşını kullanarak ekibi öldürmek istedi ve işine baktı. Tek aklıma yatan seçenek bu ama yine de tatmin olmadığımı söylemeliyim. Boş yere zaman kaybetmiş gibi hissettim.

The-Flash-323-11-600x338

Son kısımlara yavaştan gelmek istiyorum. Öncelikle yeteri kadar sövdüysem affedin ama şimdi öveceğim yerlere gelelim. Barry Allen’, yaratıldığından beri hiç kaybolmayan bir kahramanlık duruşu vardır. Bu duruşu sezon finali harika işledi. Iris’in öleceğini bile bile aylarını geçiren ve hayatını zindan etmiş birini dahi iyi tarafa geçirmeye çalıştı. Son sahnede Savitar’ı zırhından atıp yerine kendisi geçtiğinde onu öldürmek istese bile öldürmedi. İşte bu bizim Barry Allen duruşu! Snart’ın söylediği gibi: Flash, kahraman olarak kalmalı!

Dövüş sahneleri ise bolca CGI dahi olsa hem Jay Garrick&Kid Flash&Flash vs. Savitar’ı görmemiz açısından güzeldi hem de Gypsy&Vibe vs. Killer Frost’u görmemiz açısından gözlerimiz bayram etti. Sonuçta bu bir CW dizisi. Bütçesi belli, yapabilecekleri belli. Senaryoya ne kadar söversem söveyim bütçesine layık sahneler izletmesi beni mutlu ediyor.

Ve elbette ki son sahne! Barry’nin nasıl bir kahraman olduğuna dair bize üç sezondur gösterilen en iyi sahnelerden biriydi. Speed Force’un Jay Garrick gidince ihtiyacı olan bir Speedster açlığı ile enerjisini Dünya üzerinde açıyor ve 6.6 ile 7.2 depremlere sebebiyet veriyor. Burada ise kahramanımız, adamların hası Barry tam mutluluğa kavuşmuşken yine kendisini Dünya için feda ederek Speed Force’a kendisini teslim etti. Her kahramanın gezegeni için yaptığı fedakarlıklar vardır ama Barry Allen’ı anlamak için şu son sahneyi açıp izlemek yeterli. Speed Force’un sözleri ise sahneyi daha da derinleştirdi:

Her koşucunun bir bitiş çizgisi vardır. Barry, sen bitiş çizgine ulaştın.

Allah be! Duygularımı sonunda hissedebildim bir Flash bölümünde! Beni daha çok etkileyen ise Flashpoint’in çizgi romanlarla alakası olmasa dahi yol açtığı sorunların yine aynı yolla kapatılması oldu. Barry’nin annesi ve babası ile yaşadığı kısa hayat için bulduğu karşılık Savitar ve Speed Force oldu. Yani Flashpoint ile başlayan süreç yine Flashpoint ile son buldu. Bu sonuç beni tatmin etti.

Barry’nin 4. Sezon için geri geleceğini biliyoruz. Speed Force’tan bir şekilde çıkarılacak ve Savitar’ın yine bahsetmiş olduğu Devoe yani The Thinker belası ile yeni sezona başlayacaklardır. Zaten daha 2024 yılında asıl kayboluşunu gerçekleştirmesi lazım. O yüzden her ne kadar Barry’nin gidişi asil olsa da geri geleceğini bilmek ciddiyeti bozuyor.

The Flash 3. Sezon finaliyle bizlere yeni yayın dönemine kadar veda etti. Sezonun başından itibaren The Flash incelemelerimi okuduğunuz için çok teşekkür ediyorum. Ekim ayında yeni sezonla birlikte incelemelerimiz kaldığı yerden devam edecek. O güne kadar The Flash’a veda edelim.

Görüşmek üzere!

 

4 YORUMLAR

  1. ne kadar sıkıcı bir bölümdü ya 45 dklık diziyi 20 dkda bitirdim . savitar kolay yenildi . black flashın durdurulması olayı saten aşırı kötüydü. koskoca tanrıyı h.r yenid 🙁 🙁 neyseki yarın arrow var.

  2. Her hafta izliyorum, kabul etmemekte diretiyorum ama dizi ne kadar kalitesiz, ucuz, uyduruk bir diziye dönüştü. Sırf çizgi romanlarda sevdiğimiz bir abi olan Flash var diye bu abudik diziyi izliyordum, şu rezil finalden sonra bırakıyorum. Arrow’u ve Supergirl’ü bırakıp kurtulmuştum, Flash dizisinden de kurtulmanın zamanı geldi.

CEVAP VER