Bu inceleme The Flash 3. Sezon 16. Bölüm hakkında SPOILER içermektedir.

Kişisel olarak süper kahramanlar gibi AYDINLIK kesmi temsil edenlerin KARANLIK tarafa geçişine bayılan biriyim. Buna en yakın örnek verebileceğim, seçilmiş kişi olan Anakin Skywalker’ın karanlık lord olmasıdır. Karanlık ton ise apayrı bir mevzu. DC Comics’i tercih edip Marvel’dan pek haz etmeyenler bu argümanı savunur. Yani Marvel’ı fazla neşeli, Dc’yi ise gerçekçi ve olması gereken karanlıkta bulurlar. Bu terimler, sinema sektörüne aynı şekilde geçtiği için bir sürü curcuna çıktı. DCEU karanlık film yapacağım derken görsellik dışında geri kalan her şeye koy vermiş, ağır eleştiriler almıştı. Marvel ise renkli görünümünü sinemada da sürdürerek aynı olumsuz eleştirileri almaya devam etti. Bunları anlatma sebebim, The Flash’ın karanlık ve aydınlık tonunu çok güzel tutturduğu yönünde olmasından dolayıydı. Karanlık dendiği an Barry’nin Star Labs koridorunda volta atması değil elbette. Karakterlerinin verdiği karanlık ve BEN İYİ ADAM DEĞİLİM, OLMAYACAĞIM tavırlarını net bir şekilde göstermelerini seviyorum. Grood olsun, Reverse-Flash olsun, özellikle Zoom olsun bu tadı her zaman bana verdiler.

Bu bölüm ise bunu yapan Speed Force oldu. Speed Force, var oluştan beri yer alan bir boyuttur ve tüm Flashlar gücünü buradan alır. Dizide gösterildiği gibi Barry’nin psikologluğunu yapan bir Speed Force’a oldukça karşı olduğumu belirtmek isterim. Ancak güzel tarafı hem zaman hayaletini hem Black Flash’ı Barry’nin üzerine salması oldu. Sanırım Black Flash’a karşı bir zaafım var. Bayılıyorum böyle düşmanlara. Spider-Man’de Venom’u sevdiğim gibi aynı tipin, karşıt kötüsü fikri beni cezbediyor olabilir. Bir de üstüne ÖLÜMÜN KENDİSİNİN bir Speedster oluşu aklımı hayran bırakıyor. Bu yüzden metafizik öğelerin kullanılması bu bölümün karanlığına oldukça yakıştı.

Speed Force, bizlere daha önce ölmüş Arrowverse karakterlerini tekrar görmemizi sağlayarak güzel anlar yaşattı. Hala insanların bedenine girip konuşan bir Speed Force’dan rahatsızım o ayrı bir mesele. Ancak Eddie, Ronnie ve Snart’ın seçtiği cümleler mühimdi. Barry’nin iyilik için kendini feda eden arkadaşları, aslında Barry için kendini feda etmiş ve Barry onlara rol model olmuştu. Bunu Barry’nin iyice anlamasını isteyen Speed Force, geleceği değiştirmesi gerekenin Wally değil Barry olduğunu ve bunu kabullenmesi gerektiğine de ikna etmeye çalıştı. Wally ise yaşadığı sonsuz cehennem olan annesinin ölümünü tekrar tekrar yaşarken, yerine Barry geçecekti ancak Speed Force geleceği değiştirmesi için Barry’yi seçtiği için buna izin vermiyordu. O sırada Barry’i kurtarmaya gelen KAHRAMANLAR ARASINDA YER ALAN KAHRAMAN Jay Garrick teşrif etti ve Barry ile Wally’i kurtardı. Kendisi ise Speed Force’a sıkışan yeni Speedster oldu.

Savitar’ın peşinden gitmek isteyen Jesse, önce Cisco sonra HR’ın bunu önlemesiyle yeni arayışlara girdi ve tek başına Savitar’ın peşinden gitti. Jesse’nin yaptığı her ne kadar aptal cesareti gibi görünse bile öyle değildi. O da bir Speedster’dı ve bunu başka dünyada onun yaptıklarını bilmeyen insanlara anlatmak zaman kaybıydı. Savitar’ı bulan ve karşısına çıkan Jesse, elinde tuttuğu Savitar’ın parçasını HR sayesinde Savitar’ın zayıf kısmına sapladı ve onu yaraladı. Zaten bir TANRI olmadığını biliyorduk ve Jesse Quick’in geleceğini bilmesi, olacakları bilmesi FUTURE FLASH teorimi iyiden iyiye kanıtlamış oluyor. Ve inanın Future Flash çıkacak olsa bile şimdiden heyecanlıyım. Hani önceden kimliğini anlayıp hevesiniz kaçar ya? Benim kaçmadı işte. Çünkü Future Flash Barry Allen’ın günümüz Barry Allen ile savaşa tutuşacağı anı heyecanla bekliyorum. O sahne şimdiden gözümün önünde ve umarım finali güzel yaparlar. Future Flash çıkmaması veya Barry Allen çıkmaması ihtimali de var. İkinci teorim ise her şeyi bildiğini söyleyen Savitar’ın HR çıkacak olması. Nasıl olur Savitar ile savaşırken HR, Jesse ile konuşuyordu ama bunun örneklerini geçtiğimiz sezonlar yeterince gördük. Bir yerde iken başka yerde de olabiliyor Speedsterlar. Tabii öncelik tahminim ve olmasını istediğim Future Flash’dır. Çünkü geçen hafta bahsettiğim ve 20 yıl sonrasının Flash’ı olan Future Flash, gelecekte var olan ve Wally West’in ölümü sonrası kendini suçlamaktan deliye dönen bir Barry Allen’dır. Hatta önemli bir detay, normal zaman çizgisinde Future Flash yokken, Flaspoint sonrası var olan bir karakter. Bu anlamda çizgi romanla aynı paralellikte gidiyorlar. Umarım burada da böyle çıkar.

Future Flash Barry Allen

Bir de Savitar’ın gelecekte Flash tarafından Speed Force’a atıldığını öğreniyoruz. Savitar neden Speed Force’ta takılıydı sorusunun cevabını geçen hafta tam anlayamamıştım ancak gelecekte Flash onu oraya atıp Jay Garrick’i kurtaracağa benziyor.

Önemli dipnotlar:

  • Captain Cold’un Jay Garrick karşısındayken söylediği GOLDEN AGE tanımlaması çok tatlıydı.
  • Bizim Snoopy olarak bildiğimiz Peanuts’ın Cisco, Caitlin ve Cisco arasında evrensel boyutlara taşınması
  • Caitlin bu bölüm aşırı güzel değil miydi ya?
  • Black Flash, Legends of Tomorrow dışında ilk kez Flash’ın karşısına çıktı. Normalde tek bir dokunuşuyla ölüme sebebiyet verirken burada yavaşça Barry’nin ruhunu emmeye başladı ancak Barry son bir hareketle kendini kurtarabildi. Çizgi romanda ise Black Flash’ten kaçan tek Speedster Wally West olmuştur.

Haftaya crossover müzikal bölümünde görüşmek üzere!

 

 

3 YORUMLAR

  1. Barrynin Black flasha yaptığı şeyi anlayamadım.Göğsündeki flash amblemini söküp ona degdirdiginde yok oldu.Nasıl yaptı onu ve Black flasha ne oldu tamamen yokmu oldu şimdi ?

    • Black Flash öyle ölebilecek bir karakter değil yani yok olmadığı kesin. Sadece o an kurtulmuş oldu. Bunu nasıl yaptığı ise net değil. Sivri Flash amblemini saplayıp Black Flash’ın uzaklaşmasına sebep olmuş olabilir ama fazla basit kaçar. Belki ileri bölümler de açıklar.

CEVAP VER