Bu inceleme The Flash’ın 3.sezon 14.bölümü hakkında SPOILER içermektedir. 

Spoiler istiyorum diyorsanız, buyrun!

Gorilla City’nin ardından Grood eventi Central City ile devam etti ve iki bölümdür her zaman söylediğim The Flash dizisinin en iyi villainı olan Grood’u seyretme şansını bulabildiğimiz için oldukça mutluyum. Son bölümler Flash’ın buhranlarından sıyrıldığımız ve çok haklı gerekçelerin önümüze argüman olarak sunulmasından ayrıca memnunum. Hepsini teker teker inceleyeceğim ancak benim aşırı yükseldiğim anlardan biri Earth-19 Flash’ı olan Accelerated Man’i görmüş olmaktı! Tüylerim diken diken oldu yemin ediyorum. Bana bunlarla gel Flash! Bunlarla gel bebeğim!

Earth-19 ile başladık onunla devam edelim. HR’ın dünyasında sevgililer günü olan ARKADAŞLIK GÜNÜ kutlamaları tüm Star Labs’te coşkuyla kutlandı. Yani H.R. eğlendi sadece ama onun umursamazlık derecesinde ki mutluluğu beni bile etkiliyor. Neden takımın en sevilen ismi olduğunu bölümler geçtikçe daha iyi anlıyoruz. Ayrıca sevdiğim bir başka olay Wells ile H.R’ın yan yana geldiği anlar. Yemin ediyorum bütün bölümü bu ikilinin atışmalarıyla geçirin ben o bölümü de öveceğim söz veriyorum! Tom Cavanagh bugüne dek farklı versiyonlarıyla izlettiği Harrison Wells’i bir de karşı karşıya izletince bu adamı alkışlamamak elde değil. Gerçekten büyük oynuyor. Takılmalar dışında ise Wells’in kızı Jesse, Wally ile Earth-1’de yaşayabilmek için ondan izin almaya geliyorlar ve Wells olabildiğince sakin karşılıyor bu olayı. Her babanın içinde bir Türk insanı vardır diyerek altından bir şeyler çıkacağı çok belliyken Wally’e hasta olduğunu söylüyor. Yani bana inandırdı. Jesse’yi aynı anda suçlamaya BABANLA KAL EDEPSİZ KIZ, ÖLÜYOR ADAM! modlarına girmeye başladım ki Jesse bunun yalan olduğunu anında anlayarak bizlere boşu boşuna izleyerek kaybettiğimiz dakikalara üzülmek kaldı. Ama olsun! Buhranlar yaşatacaklarına değişik bir taktikle denemeler yapmalarında sakınca görmüyorum. Yani Wells sinirlenip Wally’nin yakasına yapışsa Jesse trip atıp yine şehri falan terketse aboo kimse uğraşamaz arkadaşlar. Böyle iyi Flash, devam! Çok korkuyorum eski haline dönecekler diye.

Grood ise Gypsy’i kullanarak çoktan Central City’e ordusuyla gelmişti. Öncelikle nükleer füzeleri fırlatma yetkisi bulunan askeri elemanı yakalayıp bir güzel beynine girdi. Beynine girmesi için arabasının üstünü komple yok etmesine gerek var mıydı bilmiyorum ama tepemde bir Grood görmek beni bile yerimde titretti. Nükleer füzelerin ateşleme emrini verdikten sonra Flash’ın 90.000 ihtimalli 5 kodlu şifrelemeyi son 2 saniye kala bulması MEH dedirtse bile güzeldi. Yani şehirler yok olmayacaktı elbette Flash bunun için fazla toz pembe. Ancak ULAN ACABA? diye bir oldum. Çünkü ekipten yardım alamıyordu ve kimsenin aklına bir çözüm gelmiyordu. Bu durumda 90.000 ihtimalden birini gerçekleştirmesi tek çareydi o da oldu.

Benim için en önemli konulardan biri olan detaya önem verdiler bu bölüm. Süper kahramanların ahlaki çizgisi. Batman’in öldürmeme kuralından ötürü alınan canların haddi hesabı yoktur belki ama kurtardığı canlarla bunu eşitler. Ancak sizce bu doğru mudur? Ve kime göre bu doğruluk ölçülebilir? Barry’nin Grood’u öldürmeyi istemese bile öldürmesi gerektiğini bilmesi çok mantıklıydı. Batman örneğini verme sebebim ise elbette Joker. Farklı bir evren dahi olsa Injustice evreni bu temel yapı üzerine kuruludur. Superman, Batman’i en baştan bu yüzden suçlar. Joker’i öldürseydi Lois hayatta olacaktı. Her neyse bu açıdan bakarsak şahsi kanaatim Barry köküne kadar haklıydı. Grood, daha da gelişerek başlarına bela olmaya ve Central City’i tehlikeye atmaya devam ediyordu. Bu her kötü için geçerli. Şehirler kötüleri hapiste tutabilmekte net başarısız. İnsanlar ölmeye devam edecekse kötüleri hayatta tutmanın sebebi ne? Barry, bu ahlaki ikilem arasında sıkıştı ama Iris ile Wells onu bu durumdan BAŞKA BİR ÇÖZÜM DAİMA VARDIR noktasına getirdiler. Grood için belki bu çözüm Solovar’dı ama Grood yine bir yere tıkıldı. Tıkıldığı yer de ARGUS. King Shark’ın yanına kapatılarak gelecek sezon King Shark&Grood ikilisini Flash’ın başına dert açarken izleyeceğimiz bence kesinleşti. Cisco gibi şimdiden heyecanlıyım o bölüm için!

Grood’u durdurmanın yolunu bulan Barry, Cisco’yu Earth-19’a yollar ama hemen öncesinde Gypsy’nin konuştuğu birini görürüz. İşte benim kendimden geçtiğim an buydu. Accelerated Man kanlı canlı karşımdaydı! Kimdir bu derseniz bildiklerimi aktarayım.

acc

Accelerated Man, Earth-19’un speedsterıdır. İsmi henüz bilinmemekle birlikte Flash’ın güçlerine birebir sahiptir. Earth-19, günümüz dünyasına nazaran biraz daha geride kalmış gibi gözükebilir ama King Edward 21.yüzyılın imparatorluğunu yönetir. Bu kadar derine girerler mi bilinmez ama Earth-19 geçmiş ile geleceğin harmanlanmış hali gibidir. Accelerated Man’i ilk tanıdığımız an ise Multiversity Guide Book Vol 1’dir. 

Kısacık bile görmüş olsakta Earth-19’un havasını beğendim. Umarım arada yine uğrar ve Accelerated Man’i daha fazla tanıma şansı elde ederiz. Biz Earth-1’e dönecek olursak, Solovar vs Grood muhtemelen bütçenin Louie Anderson deyimiyle TAM TAKIY KUYU BAKIY halini almasıyla oldukça kısa sürdü. Grood’u yenen Solovar, tıpkı geçen hafta belirttiğim gibi Flash’a yardım etti ve kendi dünyalarına geri döndüler.

Dipnotlar:

  • Gypsy ile Cisco’nun Star Labs. konuşmalarında bahsedilen LUKE STARKILLER lafını hatırlıyorsunuzdur. Belki bilmeyen vardır ama Luke Starkiller’den bahsedilen Luke Skywalker’dı. Starkiller soyadı George Lucas tarafından taslakta düşünülendi. Ancak sonradan Skywalker’a dönüştü. Hatta New Hope filminin adı ADVENTURES OF THE STARKILLER’dı. Earth-19’da bu soyadın değiştirilmemiş olması çok güzel bir detaydı.

  • Elbette Accelerated Man! Yeterince övdüm ve bahsettim bence.
  • Wally’nin Savitar ile karşılaşması ve Barry’nin ilk kez öldürmekten bahsetmesi bana Savitar’ı öldürebileceğini düşündürttü. Tıpkı çizgi romanda Reverse Flash’ın boynunu kırdığı gibi. Çözüm buysa neden olmasın?

Haftaya görüşürüz!

1 YORUM

  1. barry ile iris wally ile jesse sahneleri sıkıyor insanı o sahneleri direk ileri alıyorum . önceki sene arrowda oliver – felicity aşkı tüm sezonu yok etti

    Flash ta 2 sezondur devam ediyor. savitar şu kızı öldürsünde kurtulalım . savitarın irisi öldüremeyecektir belki yazarlar bi ters köşe yaparlar diye umut ediyorum

CEVAP VER