Sevgili takipçilerimiz fark etmişlerdir. Sitemizde Supernatural’a dair içerikler hep düzensiz ilerledi. Sezon başlarında her bölümün incelemesi özenle girilirken ilerleyen bölümlerde işler aksamaya başladı ve bir süre sonra ise inceleme hiç gelmedi diziye dair. Şimdi sitenin Supernatural’dan sorumlu kişisi olarak bütün sorumluluğu üzerime alıp duruma açıklık getiriyorum arkadaşlar: Neden incelemeler düzenli gelmedi? Çünkü diziyi izlemek istemedim. Yayında bulunduğu 12 senenin 8 senesini diziyi hafta hafta naklen takip ederek geçirmiş biri olarak diziyi izlemek zerre kadar içimden gelmedi çoğu hafta. İzlediğim haftalarda ise üzerine yazacak bir şey bulamadım ve siz değerli takipçilerimizin karşısına samimiyetsiz bir metinle çıkmak istemediğimden bu konuda derin bir sessizliğe gömüldüm.

IMG_2637

Bilenler bilir Supernatural’ın ilk beş altı sezonu her bir ögesi yerli yerine oturtulmuş, planlı programlı işlenmiş bir hikayeyi içerir. Winchester kardeşlerin macerası kıyamete, dünyanın sonuna, cennet ve cehennemin nihai savaşına bağlanır ve gerçek Supernatural da kıyametin engellenişinden sonra biter. İlk serinin yaratıcısı Eric Kripke işi bırakır, diziyi bir Mossad ajanı olan Yossi Kohen devralır ve olaylar buraya kadar gelir.

Bir hikayenin ciddiye alınabilirliğinin, inanılabilirliğinin devamı için belli başlı sınırlar geçilmemelidir, geçilse de bunun bir kereye mahsus olduğu öykünün muhattabına iyice belletilmelidir. Bu sınırların da en malumu sanıyorum ölümdür. Yani ölen insanın ölü olarak kalması. Bakın evet bazı karakterler ölümsüz olabilir yahut Game of Thrones’daki gibi bir karakter bir kereye mahsus olarak ölümden döndürülebilir fakat bir anlatıda her karakter en az bir kez ölümden döndüyse o anlatının forsu kaybolur arkadaşlar. Şimdi 12. sezonun ana karakter kadrosuna bir bakalım Sam Dean ve Mary Winchesterlar, Castiel ve Crowley. Tüm ekibin ortak özelliği herkesin en az bir kere ölümden dönmüş olması değil mi? E ben şimdi bir izleyici olarak nasıl bu insanlar hakkında endişelenip öykünün akışına motive olayım? Ölsünler nasıl olsa geri gelirler bir şekil.

Sezon boyunca olay olarak ne oldu peki Supernatural’da Lucifer değişik değişik takıldı, kadının birini hamile bıraktı, British harflerin adamları değişik değişik takıldı, Mary Winchester değişik değişik takıldı bu arada Castiel ne yaptı biliyor musunuz arkadaşlar? Değişik değişik takıldı evet. Sezon boyunca kim ne halt yemeye çalışıyor, hikaye nereye gidiyor, bu insanların şeytanların meleklerin motivasyonu ne falan gibi sorulara doğru düzgün cevap bulamadık. Derken son iki bölümde British harflerin adamlarını “taktik maktik yok bam bam bam” anlayışıyla yok eden Winchesterları izledik. Sezon finalinde ise yine ana kadrodan birileri öldü. Dünyamızın ebesini belleyebilecek bir bela bulduk.

Peki sizce önümüzdeki sezon ne olacak sevgili okurlar? Ben söyleyeyim: Alternatif gerçeklikte kalan Mary Winchester’ı kurtarmak için yarığı tekrar açacaklar o arada yarıktan dünyanın aklını hayalini şaşırtacak korkunç bir şey çıkacak, Winchesterlar birbirlerine gaz verip o korkunç şeyin ağzına etmekle uğraşırken bir de Nephilim’in mevzusuna kafa yoracaklar. O ara Cass Crowley falan bir şekilde geri gelecek. Sezon finalinde tüm dertleri başlarından savıp içlerinden birisini kurtarmak adına yine çok büyük bir sıkıntıyı dünyaya musallat edecekler.

Uzun süredir Supernatural’ın yaptığı yegane şey bu. Bu gerizekalı ailenin üyeleri ölümü kabullenemediği için senelerdir dünyanın başına türlü türlü şey geliyor ve bu dünyanın en sabit olayı olan ölümü kabullenemeyen geri zekalıların dünyanın başına her sezon farklı musibet sarmaları olumlanarak izletiliyor insanlara. Biri iki dakika öz eleştiri yapıp “Olm bence saçmalıyoruz haa ne boklar yedik biz. Tanrı’nın bacısını dürttük olm gebermeyelim diye” dese diğeri hemen “Olm biz kardeşiz!!!! kardeşler birbirlerini kurtarır gerekirse dünyanın ağzına edip milyonlarca insanın hayatını mahveder ama kurtarır” diyerek savunmaya geçiyor. İşin kötüsü tüm bu durumu güzel de işleyemiyorlar. Ne görsel olarak ne hikaye olarak doğru düzgün iş ortaya koyamıyorlar uzun zamandır.

Özetle başlıktaki soruya cevap vermek gerekirse arkadaşlar; Supernatural koca bir sezon boyunca “boş yaptı” önümüzdeki sezonlarda da “boş yapmaya” devam edecek gibi duruyor. Siz ne diyorsunuz? 13. sezonu heyecanla bekleyenlerimiz var mı? 

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER