İlk sezonunun yayınlandığı sene doğan çocukların ilk sevgilisini yapacak yaşa geldiği dizi Supernatural 12. sezon 6. bölümü ile karşımızdaydı. 12 sezondur ufak ufak ziyaret ettiğimiz avcıların dünyasını bize gösteren dizimiz On Küçük Zenci’den The Thing’e kadar süregiden “kapalı bir yerdeyiz içimizden biri kötü ama hangisi bilmiyoruz” konseptini iblislere uyarlayarak önümüze koydu.

Yazımızın bundan sonrası spoiler içerecektir. Seyir zevkinizi muhafaza etmek adına yazının geri kalanını bölümü izledikten sonra okumanızı önemle tavsiye etmekteyiz.,

1

12. sezonda sık sık güzel başlangıç sahneleriyle bölümü açmaya başladı Supernatural. Asa’nın Mary ile irtibatı sonrasında her sahnede biraz daha büyümesi, her sahnede biraz daha “avcılaşması” güzel kurgulanmıştı. Kendisini bir anda ipe asılmış halde görmemiz de. Muhtemelen bir çok izleyici benim gibi bu abimizin büyüyüp Winchester kardeşlerle iş yapmasını bekliyordu. Bir anda ölmesi izleyiciyi merakta bırakan güzel bir ayrıntı olmuş.

Yine 12. sezon başladığından beri dizi sık sık eskilere gönderme yapıyor, eski düşmanları, eski motifleri, eski konuları tekrar önümüze koyuyor. Bu artık konu bulamamaktan kaynaklı bir şey mi yoksa senaristler bu nostalji hissi üzerinden bir şeyler mi anlatmaya çalışıyorlar bilemiyoruz. Bu bölümde eskiye dönüşlerin bir nevi nostaljik bir tat bıraktığı ise tartışmasız gerçek. Full time güvenlik gücü, part time avcı olan Jody’nin gözükmesi, Garth’ın anılması falan derken eskileri baya yad ettik. Gönül isterdi ki Boby ve Charlie’nin de adı geçsin, onları da analım.

Avcılar dünyası dizide pek az girilen bir bölge fakat çok keyifli hikayeler çıkarabilecek bir potansiyele sahip. Cenaze değişik birçok avcıyı toplamak için güzel bir bahane olmuş. Tabii Mary Winchester ile çocuklarını tekrar bir araya getirmek için de…

Dean’in “Bizi neden bıraktın gittin annea” tavrı kendi adıma konuşmam gerekirse ciddi ciddi sinir bozucu olmaya başladı. “Yavrucum kadın ölümden döndü. Bak mecazi olarak da değil kadın senelerce ölü kaldı sonra geri döndü. Bir rahat ver de hele kafasını toplasın.” diyesim geldi bölüm boyunca kendisine. Sam yine müthiş bir sağduyu örneği göstererek durumu toparlama gayretleriyle dolandı durdu. Bölümün bel kemiğini özel ve aile hayatlarında avcıların karşılaştığı zorluklar teması oluşturdu. Bölümün kötüsü ise orada dursun diye yazılmışcasına basitti.

2

Gerçekten “iblis kimin içinde” oyunları boyunca kimse herhangi bir şekilde şaşırmış mıdır bilmiyorum. Kızın avcı/cadı kızın içine gireceği zaten belliydi. Elvis’in sonunun parlak olmayacağını da zannediyorum diziyi izleyen herkes tahmin etmiştir. Jody’nin “gençler yanlış anlamayın da ananızda bir haller var bu iblis onun içine girmiş olmasın?” dediği an da İblis’in aslında Jody’nin içinde olduğunu tahmin edemeyen zannediyorum pek az kimse vardır. Bölümün en gerginlik verici anı “ulan şimdi bu şeytan Elvis’e yaptığı gibi Jody’nin de boynunu kırıvermesin? Kadının ardında iki genç kız çocuğu var valla yazık olur.” dedirttiği andı ki o tehlikeyi de ekip el birliğiyle Latince konuşmak suretiyle atlattılar.

Bu arada Elvis’in kafasının döndüğü sahnede keşke azıcık daha özenli davranılsaymış. Dizinin efektleri hiçbir zaman muhteşem olmadı ama genelde bu kadar baştan savma da olmazdı.

3

Winchester ailesine tam olarak neden gıcık olduğunu bir türlü anlayamadığımız uyuz Azrail Billie hiç de özlememişken bu bölümde de karşımıza çıktı. Öğrenciye takan matematik hocası gibi Winchester’lara takan bu ablamız da keşke bizimkilerle uzaktan akraba yaşlıcana bir Winchester’ın canını alsa da biraz içi soğusa. Çok şükür ki Mary Winchester hayatta kalmayı seçti. O sahnede “cidden bu kadar olay yaptığınız kadını bu derece dandik bir şeyle gönderseniz alayınıza küfreder bir daha da diziyi izlemezdim.” diye geçirdim içimden.

Sonuç olarak; Supernatural üç bölümdür devam ettirdiği güzel, eğlenceli filler bölüm serisini bu bölüm bozdu nerden baksak. Bölüm çok berbat olmamakla beraber çok keyifli bir 40 dakika yaşatmış sayılmaz. Ana hikayeye dair hala en ufak  bir ilerleme olmayışı da bizi ayrıca üzmekte.

Önümüzdeki bölüm görüşmek üzere, yorum ve eleştirilerinizi bekliyor, esenlikler diliyoruz.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER