Süper kahramanlar, ister uzaydan gelsin ister Dünya vatandaşı olsun bir şekilde burada hayatlarını sürdürmek durumunda kalıyorlar. Çünkü Kapitalizm bunu gerektiyor. Şaka şaka. Superman’in Dünya ve büyüdüğü yer olan Teksas’a olan sevgisini kapitalizm ile açıklamayacağım elbette. Ancak dikkate değecek olan bir konu, süper kahramanların Dünya düzenine bir şekilde uyum sağlamaya çalışmaları. Ben de buradan yola çıkarak aslında hep bildiğimiz ancak kahramanlıklarına daha çok hayran olduğumuz için normal hayatta yaptıklarını fazla umursamadığımız noktayı, yani çalıştıkları yerleri sizler için bir derlemek istedim.

5- Daredevil / Matt Murdock – Nelson&Murdock Avukatlık Ofisi

Netflix Daredevil sayesinde hem Foggy’nin hem Matt’in aralarında nasıl güzel bir dostluk ilişkisini görmüş bireyler olarak, bu ikilinin çizgi romanlarda da aynı dostluğu iş hayatına taşımaları uzun sürmemişti. Foggy’nin babasının verdiği para ile hukuk bürosunu kuran ikili, aldıkları davaları başarılı bir şekilde kontrol edip kazanmaları sayesinde çabucak ünlendiler ve şöhretleri avukatlık olarak arttı. Hatta öyle bir arttı ki Foggy, New York Bölge Savcısı bile oldu.

Bilenler bilir, Matt ile Black Widow bir ara birbirlerine aşık oldular. Bu olay ise Black Widow’un cinayetten yargılandığı bir davada Natasha’yı savunmaları ile başladı. Yapılan şantajlara rağmen Black Widow’u harika bir savunmayla davadan aklandıktan sonra ikili birbirine aşık olarak San Francisco’ya taşınırlar. Ancak Foggy’nin vurulması haberini alan Matt, New York’a dönerek hayatını burada devam ettirme kararı alıyor. Sonraları J.J Jameson tarafından Kingpin ile alakalı aldıkları bir dava ve yüklü bir miktar sayesinde ofislerini daha büyük bir yere taşıyorlar.

 

4- She Hulk / Jennifer Walters – Goodman, Liber, Kurtzberg ve Holliway Hukuk Bürosu

3003601_orig

1961 yılında kurulan GLK&H, Jennifer’ın Los Angeles California Üniversitesi (UCLA) mezunluğu sonrası burada avukatlığa başlamıştır. Zaman geçtikçe süper kahramanlığı ve isminin tanınırlığı arttıkça elbette her süper kahramanın yaşadığı gibi onun da hayatı değişti ve kader onu GLK&H’e kadar getirdi. Burası Manhattan merkezli ve süper insanları savunmak konusunda uzmanlaşmış bir hukuk bürosudur. Hatta zamanında J.J Jameson’ın Spider-Man’e açtığı bir davaya burası bakmıştır.

Jennifer’ın insaniyeti ve süper kahramanlığının yanı sıra onu sevmemizin bir sebebi ise başarılı bir avukat oluşudur. HULK SMASH diyebilen kuzeninden daha iyi bir meslekte olduğu kesin.

Şu aralar ise büronun yeni ismi Mallory Book’un firmaya ortak olmasıyla Goodman, Liber, Kurtzberg&Book olarak devam etmektedir.

3- Spider-Man / Peter Parker – Daily Bugle

3816049-8700185173-bugle

Peter Parker’ın en sevilen süper kahramanlardan biri olmasının sebebi, kendi hayatımızda yaşadığımız çoğu sorunu kendisinin de yaşıyor oluşuna bağlarım. Ailesini daha ufakken kaybetmiş ufak bir çocuğun, halası ve amcası tarafından parasal yönden zorlanarak büyütülmesi ve bunun hakkını asla ödeyemeyen bir karakter Peter. May Hala’nın çok fakir denmeyecek ancak zorlandığı bir hayatta iyi bir iş bulmak çok önemliydi ancak Peter’ın büyük sorumluluğu buna engel oluyordu. Hem kahramanlığını sürdürmeli hem de halasına bakabilmeliydi ve karşısına Daily Bugle çıktı.

Eminim dünya üzerinde Daily Bugle’ı gerçek bir gazete sananlar vardır.

Gazeteye Örümcek Adam fotoğrafları çeken Peter’ın hayatı Otto Octavius’un Superior Spider-Man olarak Peter’ın zihnini ele geçirmesiyle tamamen değişiyor. Bundan önce ise Daily Bugle’ın kurucusu Jameson, New York’un belediye başkanı olurken gazetenin başına Daredevil dizisinden hatırlayacağınız Ben Urich geçiyor. Sonrası ise yaşanan birtakım olaylar sonucu Jameson kalp krizi geçirerek hastaneye kaldırılır ve Daily Bugle’ın devamı için Dexter Bennett Daily Bugle’ı satın alarak ismini DB olarak sürdürür. Elektro şehre saldırıp DB binasını yıktı. Bu andan itibaren DB biraz küçülerek yayın hayatına bir süre devam etti.

2- Superman / Clark Kent – Daily Planet

Superman_New_52

Kal-El’in anne ve babasına, oğullarının geleceği için Kripton gezegeninin yok olacağı ve Dünya denen bir gezegende gazeteci olacaksın deselerdi muhtemelen çocuğu doğurmaktan vazgeçerlerdi ancak binbir fedakarlıkla oğullarını Kripton’dan kurtarıp onu Dünya’ya yollayarak gerçek bir kahraman olmasını sağladılar. Clark, Darkseid ile tokatlaşmayı bıraktığı, Batman’in onu öldürmesi için ona bir bahane vermediği süreler dışında gözlüklerini takar ve Metropolis merkezli Daily Planet’de işini sürdürür. 1826 yılında kurulan Planet, günümüze gelene kadar adaletin bir simgesi olmuştur. Hayatının aşkı Lois Lane ile burada tanışması, gazeteyi onun için bir ev, bir aile gibi görmesini sağlar daima. Gazete, yazılarından ve Superman’i bünyesinde çalıştırmaları dışında binasında bulunan dev altın küresi ile ünlüdür.

 

1- S.H.I.E.L.D.

Aslında ilk sıraya  X-Men/Professor Xavier’i koymak istemiştim ancak süper kahramanlık yaparken sıradan bir kişi olmak isteyenler kapsamına pek girmediğini düşündüm. Tamam tüm mutantları toplamak ve onlara baş öğretmen olan bir adam var ancak yaptığı işlerle bu içerikte yer alanların yanında fazla mükemmel duracağından vazgeçtim ve tüm Marvel’ın tek bir çatı altında toplanabildiği, bir sürü yetenekli ajanı yetiştiren kurum olan SHIELD’ı ilk sıraya yerleştirdim. İçinde barındırdığı bir sürü yetenekli ajanı yönetmek ve ekonomiyi sağlam tutmak kolay mı arkadaşlar? Birleşmiş Milletler tarafından onaylı olabilirler ancak başını Nick Fury’nin çektiği sonraları Maria Hill ile devam eden, ara ara Kaptan Amerika’nın başına geçtiği barışı koruyan anti-terör mekanizması.

Üyeleri arasında görüp göreceğimiz bütün Avengers’ın olduğu gerçeğini eklersek ilk sırayı gayet hakettiğini düşünüyorum. Secret Invasion sırasında Skrullar, bir çok ajanın ve süper kahramanın kılığına girerek herkesin kafayı yemesini sağlamıştı. Kimse birbirine güvenemiyor ve kimse kimin Skrull kimin gerçek olduğunu anlayamıyordu. İstila önlendi ancak SHIELD, Amerika Başkanı tarafından dağıtıldı ve bundan faydalanan Norman Osborn, SHIELD ismini değiştirerek HAMMER’ı kurdu. Norman’ın kurduğu Dark Avengers sonucu kahramanlar terörist, villainlar kahraman ilan edilmişti. Norman Osborn’un amacı ortaya çıkınca HAMMER dağıtıldı ve SHIELD Kaptan Amerika’nın ellerinde tekrar kurulmaya başladı.

EDIT:

Bu içeriğin bir de videolu halini yaptık ve onu da aşağıya ekliyoruz.

Sizin en sevdiğiniz ve süper kahramanlara yakıştırdığınız çalışma yerleri nereler? Düşüncelerinizi bizle paylaşın.

Görüşmek üzere!

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER