Guardians of the Galaxy Vol. 2’yi henüz izlemeyenler için SPOILER içeren bilgiler yer almaktadır

Galaksinin Koruyucuları, evreni ikinci kez kurtarmak üzere tekrar karşımızda şu sıralar. Yıllardır çizgi romanlardan alıştığımız ekip, sinemaya aynı şekilde aktarılınca geçmişte neler olduğunu çok fazla sorgulamıyorsunuz. Ancak ikinci film bizlere önemli bir detayı hatırlattı;

“Evren, orijinal Guardians ekibi tarafından daha önceleri birden çok kez kurtarılmıştı.”

Bunu bizlere hatırlatan ise Yondu’nun Stakar ile karşılaşması sonrası Ravagers’ın tekrardan bir araya gelmesi ve çizgi romanlardan biz olmasak bile Amerika ve menşei çevrenin bildiği 1969 yılı çıkışlı orijinal Guardians ekibini kanlı canlı izleme şansına eriştik. Özellikle Stakar rolüyle karşımızda Sylvester Stallone olunca tadından yenmedi. Peki kim bu orijinal ekip? Kaç kişilerdir veya üyeleri kimlerdir? Sizler için bunları teker teker bir anlatalım istedik.

1969 Orijinal Guardians of the Galaxy

İlk çıkış tarihleri: Marvel Super-Heroes #18

Çizgi roman üyeleri: Major Victory, Starhawk Stakar, Nikki, Charlie 27, Geena Drake, Martinex, Starhawk Aleta, Yondu.

Filmde izlediğimiz üyeler: Stakar, Aleta, Charlie 27, Mainframe, Krugarr, Martinex.

Dipnot: Orijinal ekibin Earth-691’de yer aldığını hatırlatmak isterim. Bizim ana evrenimiz olan 616’ya daha sonra bağlanıyorlar. Earth-691 ise 31. yy’da yer alan alternatif bir Marvel evrenidir.

Vance Astro / Major Victory

Galaksinin Koruyucuları’nın lideri olacağı zamana gelmeden önce genç bir astronot olarak hayatını sürdüren Vance, bir başka Dünya yıldız sistemine gidecek olan ilk insansı uçuşu gerçekleştirecek olan kişiydi. O sırada 1995 yılında dünyada başlayan savaş ile Kanada’ya nükleer bomba atılır ve bu sırada tüm insanlığı tek bir çatı altında birleştiren Confederation of Nations kurulur. Burada alınan kararla Dünya mutantlarının Jüpiter’in Ay’ı olan Europa’ya sürgün edilmesi kararı çıkar. Vance Astro da bir psikokinetik bir mutant olduğunu bu sırada öğrenir. Kendisi sonrasında Dünyamız, Marslılar tarafından işgale uğrar ve uzun süre işgal altında kalır. Badoon adlı villain, dünya güneş sistemini teker teker fethetmeye başlar ve Badoon savaşı denilen ve bir sürü gezegenin yok olmasıyla sonuçlanan savaşa yol açar. Bu savaş sırasında Vance Astro, Koruyucular arasında yerini almıştır. Kendi evreninde Kaptan Amerika’nın kalkanını taşıma şerefini yaşamıştır.

Charlie-27

charlie_27_color_by_wanderlei78-d5tx72k

Jüpiter’in Galileo şehrinde doğan Koruyucu, Jüpiter’in yer çekiminde yaşayabilmesi için genetik olarak tasarlanan bir asker ve pilottur. Badoon’un gezegenleri işgali sırasında uzayda pilotluk görevinde olduğu için gezegeni yok olduğunda ırkının yaşayan tek kişisi olarak kaldı. En önemli güçleri arasında Jüpiter’in basıncına dayanıklı halde olmasından ötürü süper kahraman dayanıklılığı ve dövüş teknikleri gibi gözükür ancak hepsinden önemlisi tam bir savaş taktisyeni ve stratejistidir.

Stakar ve Aleta Ogord

Diğer karakterlerden farklı olarak Stakar, ilk kez 69 yılından 6 yıl sonra yani 1975 yılında The Defenders #27’de ortaya çıkmıştır. Sylvester Stallone’nin güzel bir karakter ortaya koyduğunu net gördüğümüz Stakar aslında 21. yy’dan bir karakter ve babası Quasar, annesi Kismet yani Ayesha’dır. Quasar, o sırada yaşanılan Dünya savaşında öldürülüyor ve Stakar doğduğu andan sonra Era tarafından kaçırılarak Arctrus IV’ye bırakılıyor. Burada ise Reaverd Ogord tarafından bulunup ona Stakar adı veriliyor. Peki 31. yy’a kadar nasıl yaşadı yahu derseniz, yetişkin zihni zamanda sürekli olarak geriye yollanmış ve bu döngü sürekli tekrarlanarak ölümsüzlüğün bugını bulmuşlar. Kısacası aynı yaşamı tekrar ve tekrar olarak yaşar. Kendisi genelde anti-hero olarak takılır ve sevilir. En güçlü tarafı ise hızıdır. Aleta Ogord ise Stakar’ın eşiydi. Babası tarafından oldukça sert bir şekilde yetiştirilen Aleta, Stakar ile evlenerek birlikte Yasak Şehir’e kaçıyorlar. Ancak babası, kızının peşini asla bırakmıyor ve bir süre sonra doğan torunlarını kaçırıyor. Aleta ile Stakar’ın tüm çabalarına rağmen çocuklar ölüyor ve bu olay sonrası ikilinin evliliği bitiyor. Aleta ise Vance Astro ile bir ilişkiye başlıyor hatta evlenme teklifini bile kabul ediyor. Stakar nereden bilsin bir Skyler White ile evlendiğini.

Mainframe

Vision_(Earth-691)

Alternatif evrenin Vision’ı olarak düşünebilirsiniz. Her şey’i kontrol edebildiği bütün bir gezegenin baş işletim sistemidir ve orijinal bedenini Neptün gezegeninde tutuyor.

Krugarr

krugarr

Kendisi Lem ırkına mensup, Dr. Strange’in öğrencisi ve kendisi tıpkı hocası gibi Sorcerer Supreme’dir. Hani ejdere benzeyen kırmızı, cool olan karakter? Heh o Krugarr işte. Krugarr’da öğretmen olunca bir Inhuman olan Talon’u öğrencisi olarak yanına alır ancak Talon eğitimleri ciddiye almadığı için öğrenciliğinden çıkarmıştır.

Martinex

1821586-martinex___guardians_of_the_galaxy_annual_2

Filmi izleyenlere sorarsanız akılda kalan -bence- karakterlerin başında geliyordu Martinex. Stakar’ın 1. Kaptanı olarak daima yanında izledik onu. Çizgi romanlarda ise 31. yy Dünyası, gezegenlere kolonileşmiş halde bulunduğundan kendisi Plüton’un çocuğudur. Plüton’u gezegen saymıyoruz belki ama ne yiğitler doğurmuş görün… Gerçi Marvel Viki’ye göre daha sonra genlerinin bizim Dünya’nın Afrika kıtasından olduğunu belirtmiş ancak biz Plütonun çocuğu Martinex olarak bilelim, sevelim. Kendisi bilim adamıdır ve vücudu Silisyum kristali ile kaplıdır Plüton’un soğuğuna dayanıklı şekildedir.

Bizim ekibi zaten artık tanıyorsunuz.

drax1

Orijial ekibin en önemlilerini sizler için tanıtmış oldum böylece. Sizin eski ekip arasındaki favoriniz kim oldu? Görüşlerinizi bizlere aktarmanız bizi çok mutlu ediyor. İnanın bana!

Görüşmek üzere!

giphy

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER