Thor: Ragnarok fragmanı geldiği gibi milyonlarca yeni fikir oluşmasını sağladı. Herkesin ortak görüşü ise filmin Guardians of the Galaxy’e oldukça fazla benzemesiydi. Kullanılan renkler, çekim yöntemleri, kullanılan müzik bile. Bu yüzden fragman sonrası baya bir caps yapılacaktır. Ancak bizim konumuz ne film ne Thor. Bu ikisinin ortak noktası olan Ölüm Tanrıçası Hela!

Moda girmek isteyenler için fragmanda çalan eserle başlayalım!

giphy

Orijin Hikayesi

İskandinav tanrılarından ölülere liderlik eden ‘Hel’ tanrıçasından esinlenen bir karakter. Eskilere dayanan bir çizgi roman geçmişi var. 1964 yılında Stan Lee ve Jack Kirby’nin yarattığı Hela karşımıza Journey Into Mystery #102 sayısında çıkıyor. Hela, Buz Devleri’ nin memleketi olan Jotunheim’a kayıtlı. Angrboða ve Loki’nin kızıdır. Hemen heyecanlanmayın ama, bu bildiğimiz Loki değil. Onun reenkarnasyonu. Hela’nın gücü Odin tarafından iki dünyada kabul edildikten sonra Ölüm Meleği olarak bilinmeye başladı. Ancak işler istenildiği gibi gitmedi. Hela’ya, gereken güçler verildiği halde, Valhalla üzerinde hakimiyeti tanınmadı. Valhalla, bilindiği gibi Asgard sadıkların ve sadıklara ibadet edenlerin huzur bulduğu yerdir. Yani cennettir. Hela’nın Odin’in ve Thor’un ruhlarını kazanma arzusu, onu birçok kez Asgard ile savaşmaya itmiştir. Hatta ölüleri etkisi altına alıp, ordu kurarak Asgard’ı fethetmek için büyük bir savaş vermişliği bile vardır. Ancak fragmanda da gördüğümüz Skurge, kendini feda ederek Asgard bu işgalden kurtulmuştur. Asgard’ın Tanrıları The Norns, Hela’nın Ragnarok, yani kıyameti başlatacak kişi olacağını öngörmüşlerdir.

Hela ve Loki, zamanında Balder the Brave’i öldürerek kıyamet olayını başlattı ve Asgard’ın kapılarına bir canavar ordusu gönderdi ancak planları başarısız oldu. Ragnarok, sonunda Asgardlılar için geldi ve Hela da geri kalan Asgardiyanlarla birlikte öldü.

İyi bilgi: Thor uyandırılıp ve evrende yeniden doğduğu zaman, Loki tarafından kandırılıp Hela’yı yanlışlıkla canlandırdı.

Hela, mistik villainleri bir araya getiren Mephisto, Blackheart, Dormammu ve Satannish’in dahil olduğu şampiyonlar liginin vazgeçilmez bir üyesi olarak bize göz kırpıyor.

Çizgi romandaki minik paradox; Hela savaşta kaybettiği elini Leah adında bir elçiye dönüştürdü. Kız yeniden doğan, masum genç Loki ile arkadaş oldu. İkili, romantik tavırlar sergiledi ve aşık oldular.  Ama daha sonra Loki genç de olsa, günahsız da olsa içinden gelen Loki genleri ile bir işe kalkıştı. Leah’ın yeni bir versiyonunu evrene yansıttı. Bu işte duble paradox. Hatta efsane bir paradox. Loki ve Hela, bu yeni Leah’yı Loki’nin eski, kötü niyetli benliğinden korumak için zamanın başlangıcına geri göndermeyi planlıyorlar.

Bu kadar bulanıklıktan sonra gizeme yolculuk adlı çizgi romanın devam hikayelerinde yer alan ana tema şudur efendim, Leah’ın yüzyıllar boyu büyüyerek Hela olması anlamına gelir. Bu, Hela’nın orijinal kökenini yansıtan bir çeşit zaman paradoksu yaratır.

Güçleri:

4acc291b7921

İnsanüstü kuvvet ✓ : Yabancı kaynaklara göre 100 ton (ortalama Asgardlı kadın yaklaşık 25 ton kaldırabilir) ve üzerine kadar kaldırabildiği, Thor’u tutup ayak parmakları üzerinde durabildiğinden bahsedilmiş ve sınırsız bir fiziksel dayanma kuvvetine sahiptir. Hela, tüm Asgardlılar gibi çok yavaş yaşlanan, tüm hastalıklara karşı bağışık ve konvansiyonel yaralanmaya karşı dirençlidir (Asgardlı eti ve kemiği, benzer insan dokusundan 3 kat daha yoğundur). Asgardian metabolizması, tüm fiziksel aktivitelerde insan dayanıklılığından çok daha fazlasını verir.

Ölümün Kontrolü ✓ : Çoğu kişiye göre Hela’nın MCU’nun DEATH karakteri olacağını ve buradan Thanos’a bağlanacağı yönünde dedikodular var. Death rolünü Eva Green’den başkasını düşünemiyorum ancak Cate Blanchett’in rolüne ne de güzel uyduğunu fragmandan bile anlıyoruz ama bunlar yetmez. Hela, Asgard’ın ölüm tanrıçası olduğundan ellerinde yaşam ve ölümü taşır. Bizim bildiğimiz ölüm ile Asgardlının bildiği ölüm birazcık farklı. Bizler için öldükten sonra fiziksel alem ile bütün iletişimimiz kesilir ancak tanrıların ölümünde ölüm tanrıçası, ruhların yolunu belirleyene kadar o ruh, beden içerisinde kalır. Tüm bu ruhların ise geleceklerinin çizilmesini bekledikleri yer Hel ve Niflheim’dır. Savaşta kahramanca ölen kişiler Einherjar olarak tanınır ve ruhları bedenlerinde kalır. Hela ise bu kişilere Valhalla’ya yolculuklarında bu kahramanlara eşlik eder. Dokunuşu ile bir ölümlüyü ve tanrıları öldürebilir. Öldürmeyip, herhangi bir tene dokunursa o kısmı yaşlandırabilir. Baya sağlam tanrıça anlayacağınız.

Yaşam bahşetmek ✓ : Ölen tanrıların ruhları, bedenlerini terk etmezse ve Hela isterse o tanrılara tekrar hayat sağlayabilir ancak bunu çok tercih etmediği belirtilmiş.

Saldırı yetenekleri ✓ : Elinde oluşturduğu mistik bir güç ile adına Hand of Glory adını verdiği ve tüm Asgardlıları eritebilecek kadar güçlü bir saldırısı vardır. Nightsword adında bir kılıcı kullanır ve kılıç ustalığı vardır.

Bunların yanı sıra Asgardian tanrılarına özgü niteliklere sahiptir. İnsanüstü hız, dayanıklılık, çeviklik ve dayanıklılığa sahiptir. Pelerinini giyerken, ırkının büyük çoğunluğundan daha güçlüdür.

Zayıflığı:

Hela’nın pelerini onun gerçek görünümünü gizler. Pelerini olduğu zaman son derece sağlıklı gözüken Hela, pelerin çıktığında sağ tarafı canlıyken sol tarafının tamamı ölü ve çürümüştür. Valhalla da ölüler üzerinde hiçbir gücü yoktur ve onları yönlendirmesi mümkün değildir.

Thor: Ragnarok 3 Kasım 2017’de sinemalarda!

 

2 YORUMLAR

    • Led Zeppelin 60’ların sonu ve 70’li yıllara ait bir gruptur. Galaksinin Korucuyularının izlediği yol da aynıydı. Peter’ın kasedinde o yıllara ait bir sürü parça vardı. Bu yüzden benzerler.

CEVAP VER