Evet! Hazır teaser yayımlanmışken ve ‘NOT COMING SOON 2018’ diyerek bizi bekletirken, Deadpoolsuz kalmayın diye size birkaç tavsiyem var. Marvel evreninin yaramaz ve her şeyden haberdar bu çılgın süper kahramanının bir de bilgisayar oyunu var! Aslına bakarsanız Deadpool’un günümüz dijital piyasasına ilk çıkışı bu oyunla oldu diyebiliriz (X-Men’ deki yeni yetme Wade Wilson’u saymazsak). 2013 çıkışlı bu oyun, beklenen satışlarının altında da kalsa hayranları ve hayranı olmak isteyenleri büyüleyen bir atmosfere sahip. Sanki Marvel, bu oyun ile Deadpool’un ilk filmi için zemin hazırlamış gibi geldi. Oyunu oynamaya başladığınızda çok dikkatli olmanız gerektiğini fark ediyorsunuz. Marvel evrenine birçok gönderme yapıyor. Çünkü her bir sahne easter egg, her bir hareket ilginç ve ağızlardan çıkar her kelime ayrı şaka… Deadpool’un şaka kalitesini tartışmaya gerek yok sanırım?

Oyun işleyiş olarak harika düşünülmüş ve ‘Oha yok artık?’ diyeceğiniz tarza bir atmosfer size sunulmuş. Düşmanlarımızla yakın mesafe savaşmak çok güzel, silah kullanarak çatışmak çok çok daha güzel olmuş. Oyunu baştan sona oynarken sıkıldığımı hiç hatırlamıyorum. Çünkü oyunun, sizi kendine çeken çok güzel özellikleri var.

Zihin duvarlarını bir bir aşabilen Deadpool, diğerlerininki gibi kendi süper kahraman oyununun olması için bir stüdyo ile anlaşır (Nasıl anlaştığını yazamadım. Oynayın ve gülün). Bu olay film içerisinde yer alan “Stüdyonun parası diğer oyunculara yetmedi sanırım” gibisinden muhabbetleri bana anımsattı. Gerçekte de yapımcı, oyunun yapımcısı olan High Moon Studios’u kafalayan Deadpool’a bir senaryo ile gelir. Tabii bizim Deadpool bunları beğenmez ve kendine gelen bütçeyi kafası estiğince yemeye ve sahneleri oluşturmaya başlar (2. Bölümde Deadpool bütün parayı yediği için o kısmı 8-bit oynuyoruz ki hayatımda duyduğum en manyakça şeydi). Ancak senaryo gerçeğe dönüşür ve dünyayı, oyundaki baş düşmanımız Sinister’ın elinden kurtarmamız gereken yolculuğumuz böylece başlar. Ayrıca Wolverine, Cable, Rogue, Vertigo ve Death gibi karakterler bize bölüm bölüm de olsa eşlik ediyor. Deadpool kendine özgü haliyle düşmanları bir bir alt ederek yoluna devam ederken bizimle iletişime geçmeyi ihmal etmiyor. Sık sık oynayıcı ile karşılıklı konuşma sahneleri konulmuş ki, Deadpool’un bu özelliği oyuna üst düzey bir hava katmış. Deadpool’un kafasının içinde yer alan farklı sesleri oyuna yansıtmaları son derece harika olmuş. Hem düşmanlar ile hem iç sesimiz ile kapıştığımız sahneler de mevcut.

Hack & Slash tarzı oynanış, Deadpool hareketleri ve muhabbeti ile birleşince size uzun süre unutulmayacak dakikalar yaşatıyor. Üstelik karakter gelişimi de işlenmiş, yakın ve uzak mesafe silah kullanım özgürlüğünü bize sunulmuş. Başlangıçta bildiğimiz Deadpool ile (kılıç ve tabanca) başlayıp oyun içinde bulunan DP’leri toplayarak silahlar açıyor ve onları geliştirebiliyoruz, kendi özelliklerimizi aynı şekilde yükseltiyoruz. Bu DP’ler herhangi bir yerde olabiliyor.

Oyunun oynanış süresi 9-10 saat civarı. Günümüz oynanış süresine göre biraz uzun da olsa keşke daha olsa diyeceksiniz emin olun. Elbette, Deadpool’un üstün yenilenme yeteneği ile çok zorluk çekmeden bölümleri geçiyorsunuz. Söylemeden edemeyeceğim; Deadpool hasar aldıkça kıyafette ve bedeninde açılan yaralar muhteşem olmuş. Şöyle zevkine bir iki kere ölmeyi deneyebilirsiniz. Ölmesi bile mükemmel bu adamın!

Apayrı bir deneyim yaşamak isteyenler için birebir. Her iki sahnede üç kez güleceğiniz bir oyun olmuş. Kısacası Deadpool 2 çıkana kadar tatmin olacağınız bir hikaye sizleri bekliyor. 

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER