Merhabalar sevgili okurlar, öncelikle sayfadaki ilk yazım olmasından dolayı bir hayli heyecanlıyım. Umuyorum ki uzun ve güzel bir zaman boyunca, okuması keyifli yazılar yazıp, hakkında konuşması daha da keyifli konular hakkında konuşacağım. Selamımı çakıp, konuya giriyorum efendim.

Starcraft’ı bilmeyen oyun sever yoktur herhalde. Modern ‘gerçek zamanlı strateji’ oyunlarının babası sayılabilir, aynı zamanda dünyada e-spor kabul edilen ilk oyun. Starcraft için çok fazla şey söylenebilir, şaheser, başyapıt, “N’olur karşıma Koreli gelmesin.” gibi. İşte bu efsane oyun, 20 yıl gibi bir süreden sonra karşımıza yenilenmiş grafikler ve modern multiplayer ortamıyla gelecek.

Böylesi derin kökleri olan ve günümüzde hala oynanmayı sürdüren bir oyunun, eski oyunların HD ve Remastered yapılmasının bu kadar popüler olduğu zamanda Remastered yapılacağını görmek pek şaşırtıcı değil açıkçası. Hayranlar tarafından sıkça dile getirilen bir istek olduğunu da konuyla alakalı hemen hemen her forumda okuyabilirsiniz. Blizzard Klasik Oyunlar Yapımcısı Pete Stilwell de röportajında tam olarak buradan giriyor konuya. (Mevzu bahis röportaja buradan ulaşabilirsiniz)

StarCraft: Remastered, günümüzün sonsuz pikselli ekranlarına adapte olarak geliyor. Normalde Remastered işleri pek sevmem ama Blizzard bu konuda biraz iddialı bir çalışma içine girmiş. Duyuru videosunda görebileceğiniz gibi sanat stili korunarak her bir kare görüntü baştan çizilmiş. Bununla beraber Pete Stilwell “O nostaljik piksel tadını sevenler için, “eski grafikleri kullanma seçeneği” olacağının altını çiziyor. Ayrıca bütün seslendirmeler de elden geçecek.

İşin online kısmında ise “Eski sistem ile yeni sistem arasında bir köprü kurarak modern Battle.net sisteminin içine dahil etmek istiyoruz” diyor Pete Stilwell. Buram buram nostalji kokan bu çalışmada Blizzard’ın ufak bir jesti de eski hesapları, istatistikleriyle beraber, yeni oyuna taşıyabilecek olması. Serverlarda ve maç bulma sisteminde yapılan iyileştirmelerle beraber, Blizzard StarCraft’ı modern günlere tam anlamıyla taşıyacak.

Oyunun çıkış tarihi henüz belli olmasa da, 2017 yazı en çok konuşulan zaman dilimi.

Şahsen ben, oyunların remastered edition olarak satılmasına karşıyım. Bana göre yapımcıların yapılmış, bitmiş ve binlerce saat oynanmış oyunları 4k’ya taşıyıp karşımıza çıkartması biraz kolaya kaçmak. Bence oyunlar, yaratıcılığın işin parçası olduğu her iş gibi, sürekli evrimleşerek karşımıza gelmeli. Eski Zerglerin de dediği gibi “Evolution completed.”

Siz ne düşünüyorsunuz? Sizce eski oyunları modern ekranlarımızda oynayabilmek güzel bir şey mi? Yorumlara iliştirin efendim.

2 YORUMLAR

  1. Yazını çok beğendim.Yazarken emek verdiğin belli oluyor.İlerde farklı yazılarını da okumak isterim. Şimdiden kolay gelsin.

  2. Felix’in ölümünü,Kerrigan’ın dönüşümünü,Raynor’ın kelliğini kaldırır mı bu yürek.Hemde HD olarak.Kalite kokan hüzün

CEVAP VER