Öyle bir hayal dünyası düşünün ki, logosunun renginin değişiminden bile sonsuz tahminler çıkarabildiğimiz ve bizi öğrendiğimiz andan itibaren filme kadar heyecanlandırmaya yetsin.. İşte bu Star Wars’un muhteşem gücü arkadaşlar. Bu filme CİUV CİUV kılıç dövüşü olarak bakanlara diyecek lafımız elbette yok. Ancak her neslin hayal dünyasını genişletmiş ve çoğu insanın karakterine bile yön vermiş bir film söz konusu olunca heyecanımızı dizginleyemiyoruz efenim.

Evet bildiğiniz üzere Star Wars Episode 8 olarak anılan filmimizin ismi resmi olarak belirlendi ve zilyon tartışmaları başlattı; Star Wars: The Last Jedi.

Yazımıza geçmeden önce Star Wars filmlerini tam izlememiş, özellikle The Force Awakens’i izlemeyenler için spoiler içerir. 

Son Jedi kavramını derinlemesine bir incelemek gerekli. Jedi hem tekil hem çoğul anlamda kullanılabilen bir unvan. Örneğin birden fazla gösterilmek adına Jedis denmez, denmedi. Son Jedi isim olarak tekile işaret etse bile Luke Skywalker ile Rey’i de işaret etme ihtimali yüksek. Yabancı kaynakları bol bol araştırdım. İşi taa Kylo Ren’e kadar götüren bile var ama o çakma Darth Vader, titrek ışın kılıçlı bu unvanı alırsa bu işi komple bırakırım. Konu Kylo Ren olunca cidden afakanlar basıyor beni. Zaten babası Han Solo’yu öldürerek tamamen Dark Side’a geçişini tamamladı o ihtimali tamamen kapatmak lazım. Tabi kaderi dedesine benzeyebilir ama koskoca Star Wars, Kylo Ren için ismini The Last Jedi olarak belirlemeyecektir.

Önceki üçlemeler de dikkat çeken detay ise kırmızı Star Wars logosunun iki kez daha kullanıldığı gerçeği. Orijinal üçlemenin Return of the Jedi ve prequel üçlemenin Revenge of Sith filmlerinin logosu kırmızı renkle karşımıza çıkmıştı. Bu filmlerin en önemli noktası ise elbette ki Anakin Skywalker idi. Prequel’in kırmızı logolu filmi Revenge of Sith de Anakin’i karanlığa uğurlarken, orijinal hikayenin son filminde Anakin’i tekrar aydınlığa geçişini izlemiştik. Bu üçlemenin ise ortasına denk gelmesi bir şeyleri değiştirmeyeceği gibi önceki filmlerde gördüğümüz büyük değişiklikleri bu filmde göreceğimizi hissediyorum. Luke Skywalker’ın ölümünden tutun, karanlık tarafa kısa süreliğine geçmiş bir Rey de ihtimaller arasında. Çünkü Luke Skywalker’a eğitim için gelen Rey, Luke tarafından hemen eğitime alınmayacaktır. Son eğittiği kişinin tüm öğrencileri öldürüp dark side’a geçişini görmesinden ötürü yıllardır bunalımda olan birini ikna etmek kolay olmamalı. Bu kişi Luke Skywalker bile olsa!

Kırmızı rengin Star Wars evreni için hayra alamet olmadığını hepimiz biliyoruz. Bu yüzden yeni üçlememizin ikinci filmi tüm Star Wars evreninin gidişatı için kırılma noktalarından birine sahip olabilir. Mesela Star Wars’ın her ikinci filmde ana karakterin elinin kesilmesi bunun için minik bir örnek olabilir. Hatırlıyorsanız prequel üçlemenin ikinci filminde Kont Dooku Anakin’in, orijinal üçlemenin ikinci filminde ise Darth Vader Luke’un kolunu kesmişti. Rey’in de kaderi aynı olur mu ? Göreceğiz.

Dark Side yakışırmış he!

Benim kişisel teorim ise The Last Jedi hikayesinin oldukça fazla flashback içereceği yönünde. Darth Vader’ı ve imparatorluğu yenmiş Asilerin sonrasında neler yaşadıklarını ve First Order’ın nasıl kurulduğunu hiç bilmiyoruz. Son Jedi olan Luke’un, Kylo Ren’i ve eğittiği Jediların başlangıcına yani akademiyi kurduğu günlerine dönebiliriz. Son Jedi olarak Luke’un gözünden geçmişi ara ara izleyebiliriz diye düşünüyorum. Bu flashbackler ise Luke’u o hiç istemediğimiz sona yaklaştırması yine kuvvetle ihtimal. Böyle bile olsa Qui Gon, Yoda, Obi Wan ve Anakin gibi güç ile bir olacaktır. Ancak nedense güçle bir olanları tekrar karşımızda görememek beni deli ediyor. Sadece Obi Wan, Luke’a bunu uyguladı. Şahsen ben Anakin’in de Kylo Ren’e gelip OĞLUM BEN İYİ TARAFA GEÇTİM GERİZEKALI MISIN SEN demesini çok istiyorum.

Şuan için elimizde başka hiçbir bilgi olmadığından teorilerim bunlarla sınırlı. Aralık ayına her yaklaştığımız gün yeni bilgiler, set görüntüleri ve fragmana kadar yolumuz uzun! Mayıs ayı Star Wars günüdür o güne kadar dedikodular ve tost makinesiyle çekilmiş gizli set fotoğraflarına maruz kalacağız gibi duruyor. Ancak konu Star Wars ise ona bile razıyız!

Sizin Star Wars: The Last Jedi hakkında teorileriniz neler? Bizlere yazın, birlikte tartışalım!

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER