Konu Star Wars olduğu zaman aldığım nefesi bile unutan biriyimdir. Gerçekten. Hayal dünyamda Anakin’in Chosen One iken paramparça oluşunu, her nefes alışında yaşadığı pişmanlıklarını düşünür empati kurmaya çalışırım. Hayatımın önemli bir kısmıdır Star Wars. Bu yüzden Orlando da düzenlenen 40. yıl özel etkinlikleri ve The Last Jedi panelinden bir fragman geleceği aşikardı. Ve çok büyük beklentiler, çok büyük bir sevgi selini arkasına alarak 8. Star Wars filmi olan The Last Jedi’ın fragmanını üzerimize saldılar.

Doğrusunu söylemek gerekirse başta bahsettiğim gibi her anımı Star Wars ile doldurabilecek biri olmama rağmen fragman bana inanılmaz bir şekilde Force Awakens’i anımsattı. En azından bu fragman için durum böyle. Rey yine güçlerini kavramaya çalışıyor, Poe’nun X-Wing’i yine havaya uçuyor, uzayın derinliklerinde yine SW klasiği olarak bir savaş yaşanıyor, Leia yine Direniş üstünde vs vs. Elbette farklılıklar var ve The Force Awakens’in hemen devamını anlatan bir yeni film izleyeceğiz. Ancak fragmanı izlediğim vakit çok fazla coşmadığımı ve bir HMM tepkisiyle izlediğimi farkettim. Art arda izledim yine durum değişmedi. He bu laflarımı bana yutturacaklar mı? KESİNLİKLE. Buna eminim. Kendine daha fazla güvenen bir Kylo Ren, güçlerini daha net kullanabilen bir Rey ve Jedi kavramının son bulması gerektiğini düşünen bir Luke Skywalker. Bunlar bile heyecandan deliye dönmeme sebep veriyor. En iyisi biz fragmanı tekrar bir izleyelim ve oradan da görseller ile detayına inelim.

 

rey1

Rey’in Jedi eğitimi sandığından çok daha zor geçtiğini görüyoruz. Peki bu nefessiz kalışının sebebi eğitimin zorluğu mu yoksa gördükleri mi? Luke NE GÖRÜYORSUN? dediği zaman AYDINLIK, KARANLIK VE DENGE‘yi gördüğünden bahsediyor Rey. Teorilere göre Rey’in CHOSEN ONE yani SEÇİLMİŞ KİŞİ yani GÜÇ’E DENGEYİ GETİREN kişi olduğu ihtimalinin çok arttığı yönünde. Bu kişinin önce Anakin Skywalker olacağı düşünüldü ancak sonu kabus oldu. Luke Skywalker ise barışı 30 yıl boyunca sürdürebildiğini düşünürsek Güç’e dengeyi getirdiğini söylemek ne kadar doğru olur? Bilmiyorum. Chosen One’a yakın olan en yakın aday şu an içi Rey gibi duruyor. Aile bağları ortaya çıktığı vakit bu ihtimal iyice kuvvetlenebilir.

rey2

Rey’in Jedi güçlerini klişe gibi duran ancak gücünün potansiyelini betimleyebildiğimiz bir sahneyi görüyoruz. Buram buram KYLO REN SEN KİM KÖPEKSİN‘in dünyaya ilanını yapıyor. Bakalım Rey gelişirken, Ben Solo’nun gelişimi ve karanlığa tamamen dönmesiyle nasıl güçlendiğini göreceğiz.

carri3

Carrie Fisher.. 2016’nın son günlerinde kaybettiğimiz Prensesimiz, Direniş’in lideri Leia’nın arkadan bir görüntüsü. Rey’in konuşmasında AYDINLIK kısmı temsil ediyor.

dark4

Kylo Ren’in çakma Vader maskesinin parçalandığını görüyoruz. Rey güçlenirken Kylo boş durmuyordur elbette. Supreme Lider Snoke ile birlikte karanlığı ne kadar benimsediğini göreceğiz. Ancak maskenin kırılması ve arka fondan Vader’ın nefesi neyi temsil ediyor? Kylo Ren’in Force Awakens’te içindeki iyiliği bu kask ile maskeliyordu. Artık buna ihtiyacı olmadığına kanaat getirip maskeyi parçalamış olması muhtemel. Rey’in konuşmasında KARANLIK kısmı temsil ediyor.

Dipnot: Arka fonda Darth Vader’ın nefesi dışında Obi-Wan Kenobi’nin A New Hope da söylediği“Seduced by the Dark Side” repliğini duyabilirsiniz.

tree5

Ve önemli bir an olarak Rey’in bahsettiği DENGE kısmı. Aydınlığı ve Karanlığı görebilen, hissedebilen çok Jedi ve Sith oldu ancak Denge? Yanlış hatırlıyorsam beni düzeltin ancak Denge’yi görebilen ilk kişi Rey oluyor. Ayrıca afişte görülen mavi ışın kılıcının kırmızıya dönüşmesi, Rey’in Denge’yi kuracak kişi olduğunun bir başka kanıtı gibi duruyor.

Üstte yer alan görsel ise hem aydınlık ve karanlığı betimlemesi açısından hem de kutsal bir mekan olduğunu gösteren bir an. Bunu ise şuradan çıkartıyorum.

sw-last-jedi12-990547

O mekan neresi ise bu kitabın olduğu yer olduğunu düşünüyorum. Bu kitap ise The Force Awakens filminin canon sayılan romanında yer alan Journal of the Whills kitabı olduğu teorisi konuşuluyor. Journal, George Lucas’a göre orijinalinde tüm SW evreninde olan bitenin yazıldığı bir kitaptı ve izlediğimiz hikayeler bu Journal’den seçiliyordu. Yaşanan her şey buraya kaydediliyordu. Bir kısmında ise şu satırlar yer almaktadır:

“First comes the day
Then comes the night.
After the darkness
Shines through the light.
The difference, they say,
Is only made right
By the resolving of gray
Through refined Jedi sight.”

Journal of the Whills, 7:477

Denge’nin ne demek olduğunu ve Jedi tarihini Rey’in çok daha iyi anlaması için Luke’un onu buraya getirmesi anlaşılabilir ancak eldivenli birinin bu kitabı bulduğunu görüyoruz. Fragmana göre eldiven takan tek bir kişi var:

ben10

İyiden iyiye Anakin Skywalker’a dönüşen Ben Solo! Karanlığa geçtikten sonra bu kitabın peşine düşmüş olabilir mi? Yoksa bir flashback sahnesi mi izleyeceğiz? İnanın bilmiyorum ve filme kadar da daha fazla bir şey öğrenmesem çok sevinirdim. Flashback demişken:

luke11

Luke Skywalker’ın kurduğu Jedi tapınağının Kylo Ren ve First Order tarafından yıkılışını görüyoruz. Bu fragman ağırlıklı olarak Rey’in Jedi eğitimine ve Luke ile Kylo Ren arasında geçen Jedi tapınağının yıkılması ve öğrencilerinin öldürülmesi olayına inilmesinden ibaretti. Muhtemelen film, bu kısımlara sağlam vaktini ayıracak.

phasma12

First Order ile Ren Şövalyelerinin birlikte Luke’un kurduğu tapınağı yıktığına işaret olan sahne ise bu. Başka bir kareden de olabilir elbette ancak tapınağın parçalanmasında First Order’ın etkisi olması yüksek bir ihtimal.

luke3

Hem fragmanın hem de büyük ihtimal filmin kırmızı çizgisini çeken söz Luke Skywalker tarafından söyleniyor:

“Jedi artık bir son bulmalı.”

Ben bu kısmın biraz bait olduğunu düşünüyorum. Rey’in adaya ilk kez gidip ışın kılıcını uzattıktan hemen sonra yaşanan bir konuşmaya daha yakın. Çünkü Rey’in Jedi eğitimi gördüğümüz üzere başlamış durumda. Jedi olayının bitmesini isteyen karamsar bir Luke neden Rey’e eğitim versin? Ona YENİ BİR UMUT olmadan hemen önce Luke’un Rey’e söylediği bir söz olduğunu düşünüyorum. Ayrıca sonradan söylemişse bile bunu söylemesenin sebebi Jedilar oldukça Sithlerin de olacağı, yani aydınlık oldukça karanlığın da olacağı düşüncesi olabilir. Jedi giderse Sith de olmaz ve böylece DENGE sağlanır düşüncesini mi düşünüyor Luke, bilemiyorum. Meraktan çıldıracağım!

Bunların dışında Poe’nun X-Wing’i parçalanıyor, Finn hala komadan çıkamamış durumda. Benim gördüğüm ince detaylar bunlardı. Siz de kendi gördüğünüz kısımları bizlerle paylaşın.

Star Wars: The Last Jedi 15 Aralık’ta sinemalarda. 

 

 

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER