Spider-Man: Homecoming fragmanını aylardır bekliyorduk ve bu sabah itibariyle fragmanlar yayımlandı, biz kendimizden geçtik, 100 kere arka arkaya izledik ve bundan sonrası için düşünmeye başladık; Fragman bize ne anlatıyor ? 

İşte tam olarak bunun cevabını vermek üzere sizlere fragmandan kesitler sunarak teorilerimi ve gördüğüm referansları elimden geldiğince anlatmaya çalışacağım. Kişisel yorumum ise çok tecrübesiz bir Peter Parker/Spider-Man’in fragmanda dahi inanılmaz aktarıldığı olacak. Öve öve bitiremeyeceğim anlaşıldı bu yüzden hemen incelemeye geçelim!

pet-vert

Fragmanı izlerken nostalji duygularımın kabardığını hissettiğim. Homecoming (Eve dönüş) sadece bir film adı değil. Bu, Spider-Man’in gerçek anlamda orijinine inanılmaz sadık kalan bir film. Geride kalan 5 film içinde yeterince örümcek ısırması ve Ben Amca ölümü gördüğümüzden bu kısımlar atlanmış elbet. Yine de ben 10-20 saniye flashbackler aracılığıyla bir Ben Amca ve örümcek ısırma hikayesi bekliyorum. Nostalji dedim, hatırlayacak olursanız 90 neslinin en sevdiği çizgi film Spider-Man Animated serisidir. Kahramanımızı çizgi romanlardan sonra en iyi anlatan eser olduğu ve biz bu seriye bağımlı olcak halde sevdiğimiz için bu sahneyi yazmak istedim Peter evinin duvarında gezinmesi, aynı Animated serisinde ki Peter Parker’ın hareketlerini anımsattı. O da evinin içinde aynı böyle dolaştığı sahneler vardı ve bu benim çok hoşuma gitti.

2b56ed87211733ceafd122ee6eec4fb4486125f8

Avengers maskeleriyle bankayı soymaya çalışan ekip cidden çok güzel gözükmüyor mu ? Bu sahneyi görür görmez Suicide Squad filminde Joker’in mekanı basarken ki Batman maskeli silahlı adamlar aklıma geldi. Tabi onunla alakası yok ama eklemek istedim. Spider-Man’in düşmanlarıyla dövüşürken onları konuşmasıyla sinir ettiğini herkes bilir. Bunu geçtiğimiz 5 filmde çok görememiştik. Homecoming ile birlikte konuşmalarıyla düşmanın düzgün düşünebilmesini engelleyip, sinirini bozan bir Spidey göreceğimiz kesin. Burada banka soyanları ise çok tanıdığımız bir duruş ve konuşmayla karşılıyor ; Bugs Bunny.

spidey4

O duruş ve Türkçe’ye muhtemelen NABER CANIMS olarak çevrilmeyecek bile olsa WHAT’S UP GUYS seslenişi tamamen Bugs Bunny değil de ne ? Aşırı güldüm ve hala büyümeyen bir Spidey için esinlenebilecek müthiş bir karakter çağırımı. Marvel’ın en iyi filmlerinden biri olacağını şimdiden hissediyorum ve heyecanımı dizginleyemiyorum!

chit

Banka soyguncularının bu teknolojiyi muhtemelen Avengers filminde gördüğümüz Chitauri saldırısı sırasında kazandığını söylemek güç değil. Agents of Shield dizisinde sıkça Chitauri teknolojisini kullanan düşmanlar izlemiştik.

spidey9

Burada ise 2 şey dikkati çekiyor. Birincisi Peter’ın lise belası Flash Thompson’ın Peter’a attığı bakış. İkincisi ise tahtanın üstünde tarihin en zeki bilim adamlarının sıralandığı fotoğrafların sonuncusu Bruce Banner’a ait olması. Tesla, Einstein vb. olduğu tablo da Banner’ın olması MCU içerisinde ona ne kadar saygı duyulduğunu anlamamız için önemli bir olay.

a1bff22d8b3eeca3791c00e5a97989a333b68c0f

Filmin baş düşmanı Vulture ile tanışalım. Tom Holland’ın bir röportajında verdiği demeçte Vulture’ın korkutucu bir düşman olduğunu ve korku öğelerini barındırdığından bahsetmiş. Gerçi Marvel aynısını Dr. Strange için diyerek en korkutucu filmimiz olcak demişti ancak öyle olmadığını görmüştük. Umarım Tom’un dediği gibi çıkar ve Vulture’dan etkileniriz. Çünkü çizgi romanlarda Vulture (Akbaba) çok güçlü bir düşman olamamıştır. Ancak dediğimiz gibi bu Spider-Man’in Marvel’a dönüş hikayesi. Her olay en baştan anlatılıyor ve çizgi romanlarla bağlantılı gittikleri görülüyor. Mesela Vulture, Spider-Man’in ikinci sayısında ortaya çıkan ilk düşmanlarından biridir.

spider-man-homecoming-vulture-costume

Vulture’ın korkutucu olması bir yana tecrübesi bizi daha çok düşündürüyor. Marvel, çok iyi düşünerek güçsüz ama tecrübeli bir düşmanla, güçlü ama tecrübesiz bir kahramanın kapışmasını bizlere izletecek. Genç ve yaşlı, tecrübesiz ve tecrübeli karşılaşmasında kimin kazanacağını az çok tahmin edebiliyoruz ama zıtlıkların kapışmasını izlemek çok büyük zevk verecek buna eminim. Ayrıca Vulture, Iron Man’in teknolojisini kullanan ve Tony Stark’ın eski bir çalışanı olacağı teorisi var. Böylece Iron Man/Tony Stark bağlantısı da filme bu şekilde bağlanabilir.

spidey12

Tony ve Peter’ın arasındaki bağ Civil War’dan beri çok güçlü. Çizgi romanlarda da Civil War’a kadar gördüğümüz saygı önplanlı bir ilişkileri vardı. Burada ise Tony, Peter için bir öğretmen ve bunu o kadar sık yapıyor olacak ki Peter kendini kanıtlamaya çalışmak için SORUMLULUK almadan başını belalara sokacak. Fragmanda sürekli Tony’nin bu davranışlarından sıkıldığını söylüyor olması ve az sonra koyacağım fotoğrafta kendi yaptığı kostümüyle sağlam bir dayak yiyor olması bunu gösteriyor. Üst kısma koyduğum fotoğraf ise Tony ve Peter Avengers binasında gözüküyor. Buna benzer bir olay Spider-Man’in çizgi roman ilk sayısında Fantastic Four’un binasına girmeye çalışmasıyla benzerlik gösterebilir. İki tarafta da bir gruba(Avengers-Fantastik Dörtlü) ait olmanın ayrıcalıklarından yararlanmak ve kendini kanıtlamak istiyor.

spider-man-homecoming-old-costume-full

El yapımı kostümüyle sağlam dayak yediği kare ise bu. Teoriler arasında Stark’a sinirlenerek onun yaptığı kostümü giymeyerek ve onu dinlemeyerek düşmana tek başına saldırmasıyla aldığı karşılık, bir diğeri ise flashbackler arasında bu sahnenin gösterildiği. Sonuçta Civil War’dan önce 6 aydır kahramanlık yapan biriydi Peter. Bu sırada olanları öğrenebiliriz.

1b5e279041516873d0bf389d54659b08e1a0072c

Ve inanılmaz bulduğum o sahneye gelelim. Spider-Man, parçalanmış bir gemiyi ağlarıyla bir tutmaya çalışıyor ve arkasında Özgürlük Heykeli var. Herkesin mutlaka Spider-Man 2 filminde Peter’ın tren durdurma sahnesi aklına gelmiştir. O filme kesin olarak bir gönderme olduğunu düşünüyorum. Olmasa bile Civil War’dan beri bize anlatılmak istenen düşünce, burada da sürüyor olması; Spider-Man’in fiziksel gücü. Civil War’da yumruklarıyla Kaptan Amerika’yı dahi haşat eden Winter Soldier’ın yumruğu, Spider-Man ters çevirip hiçbir şey olmamış gibi durdurmuştu. Burada kocaman bir gemiyi ağlarıyla tutmaya çalışması fiziksel gücüne yapılabilecek en güzel betimleme. Tek kelimeyle ba-yıl-dım!

c964dd2b20c9e254ad17e75df3f7f81eb316490c

Fragmanın son sahnesi bizi gururdan öldürecek seviye bir görüntüyle son buluyor. 2008 yılında Iron Man ile başlayan Marvel Sinematik Evreninden yaklaşık 9 sene beklediğimiz o sahneyi bizlere izletiyor; Spidey ve Iron Man yan yana! NASIL DUYGULANMAYALIM ? NASIL GURURLANMAYALIM SAYIN OKUR ? Spider-Man sonunda ait olduğu yerde, geri kalan diğer kahramanların yanında. O halde bizde tekrarlayalım ; EVİNE HOŞGELDİN SPIDEY!

İncelememi sonlandırmadan önce Zendeya’nın Michelle karakterini mi yoksa hala MJ mi olduğu fragmanda anlaşılmadı. Filmin içinde aniden KAPLAN diye çıkabilir. Bununla birlikte yazmayı bırakıyor ve sözü sizlere bırakıyorum. Kendi bulduğunuz referansları ve teorileri bizlere sunun, birlikte tartışalım!

Görüşmek üzere! 

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER