Çizgi roman tarihinin en sevilen kahramanlarının başında gelmek kolay bir iş değildir. Beklentiler daima yüksektir ve doğal olarak bu beklentiyi karşılaması gereken bir sürü kişi bu sorumluluğu tıpkı Peter Parker gibi üzerinde taşır. Spider-Man’in film hayatı ise bildiğiniz üzere oldukça hareketli. 2002-2017 arasında geçen 15 sene içerisinde çıkan 6. Spider-Man filmini izleyeceğiz. Hatta Civil War katılırsa bu sayı 6.5 olarak adlandırılabilir. Tobey Maguire’lı ciddi bir Spider-Man sonrası Andrew Garfield’lı daha soft ancak fazla dikkat çekici olmayınca bugünlere kadar geldik. Tom Holland’ın Peter Parker rolünde neler yapacağı ise çok merak ettiğim bir konuydu. Başta görsel olarak hiç beğenmesem de, Peter Parker olabilmek için çok büyük fedakarlıklar yaptığını görebiliyoruz. Estetik olarak yaptığı değişimler, vücudunu geliştirmesi hatta jimnastik hareketlerini mükemmelleştirmesi onu Spider-Man için doğal bir yetenek haline getirdi. Şu an için ise Stan Lee’nin bile söylediği EN İYİ SPIDER-MAN ARTIK TOM HOLLAND vurgusu bizim açımızdan ne olur bilinmez. Temmuz ayında görüşümüz belli olacaktır ancak Stan Lee yanılıyor olamaz.

Bugün gelen yeni fragman sonrası birkaç eksiklik ve anlamlandıramadığınızı tahmin ettiğim ufak sorunlar dışında son derece gaza getiren, Spider-Man’in gerçek doğasını en doğru şekilde anlatan bir filmin fragmanını izledik. Şahsen ben konu Spider-Man ise her şeye daha ayrıntılı bakmaya başlarım. Spider-Man için mükemmelliyetçi oluyorum. Bu yüzden gördüğüm eksiklikleri elbette söylerim ama inanın yıllardır aradığımız o Spider-Man tadını Temmuz ayında almış olacağız. Şimdi fragmanda gördüğüm önemli detaylara bir başlayalım.

sm0

Peter Parker’ın muhtemelen arkadaşı Ned’e yakalanmadan hemen önce evine giderken ki bir görüntünün bir önemi var mı derseniz, evet yok. Ancak Parkerların yaşadığı ev yapıları klasiktir. Bunu en son Tobey’li Spider-Man’de görmüştük ve Spider-Man: Animated Series’den ne kadar görsel arasam da bulamadım ancak oturdukları mekan ve ev ortamı orijinine oldukça sadık olmasından hoşuma gitti.

sm2

Trailer ortamlara düşmeden önce Kaptan Amerika’nın bir cameo olarak yer alacağı dedikoduları vardı ve bir şekilde bu gerçek oldu. Ancak sadece bu ekran görüntüsü ile sınırlı kalır mı? Bence hayır. Çünkü bugüne kadar izlediğimiz her fragmanın içeriği Tony’nin korumacılığı Peter’ın kendini ispatlama çabasıyla ilerledi. Film aynı şekilde ilerleyecek gibi ancak burada olan sorun, Tony ile Peter’ın inatlaşması sonucu diğer insanların göreceği zarar ve Peter’ın her seferinde yeniden öğrenmek zorunda kaldığı SORUMLULUK meselesi. Tony Stark yaptığı kostümü geri aldığında Peter kendi el yapımı kostümüyle kendini ispatlamaya ve sorumluluklarını almaya devam ediyor. Kaptan Amerika’ya gelirsek ise bu çatışmanın tam ortasında yer aldığını düşünüyorum. Sonuçta henüz Sokovia Accords meselesi Peter’ın önüne gelmedi. Ve Tony ile tüm bu atışmalarının bir sonucu olarak Sokovia Accords’u reddeden bir Peter Parker izleyebiliriz. Civil War sonrası Kaptan, hapiste yer alan Falcon, Scarlet Witch, Ant-Man ve Hawkeye’i kaçırmıştı. Çizgi romana benzer bir şekilde bu ekip yer altına sığınmış olabilir ve Spider-Man’in de bu ekibe katılması içten bile değil. Al sana Civil War sonrası hem çizgi roman hem film benzerliği hem de Kaptan Amerika sahnesi!

sm3-vert

Bu iki görseli özellikle alt alta koymak istedim çünkü önemli detaylar öğreniyoruz. Toomes yani Akbaba elinde Iron Man maskesini tutuyor. Adrian Toomes gibi biri bu maskeyi nereden temin etti? Cevabını ise hemen öbür görselden alıyoruz, DAMAGE CONTROL! Bilmeyenler için Damage Control, tüm bu süper kahraman ve süper villain kapışmaları sonrası ortalığı toparlayan, temizleyen ekip. Bir ara dizisi bile geliyor söylentileri vardı. Spider-Man filmi sonrası ihtimali artacaktır ama konu bu değil. Spider-Man: Homecoming’in yönetmeni Jon Watts Damage Control firmasının sahibinin Tony Stark olduğunu açıklamış. Röportajı merak eden varsa şuradan ulaşabilir. Eğer konuşulanlar doğruysa Adrian Toomes, Akbaba kostümüne ve tüm bu Chitauri teknolojisi olduğu iddia edilen silahlara Damage Control ekibinde çalıştığı günlerden elde ettiği anlaşılıyor. Zaten fragmanda Toomes, Tony Stark gibi adamların onları anlayamayacağından bahsediyor. Bu açıdan bakarsak tüm olayları daha net görmüş oluruz.

sm6

Spider-Man’den baya rol çalacağa benzeyen Iron Man’i görev başında ilk kez burada görüyoruz. Vapurun ikiye ayrılmasını önlemeye çalışan Spider-Man’e yardıma gelen Stark, daha sonrasında Peter’a azarı çekiyor. Bu kısımların çok fazla hoşuma gitmediğini söyleyebilirim. Tony Stark bencilliği ile tanınan biri ve filmlerde de bu çok fazla değişmedi. Peter’a olan yoğun ilgisi ve üstüne düşmesi Spider-Man kavramının geride durmasına sebebiyet veriyor. Bu biraz Superman’in Men of Steel’de kimliğini açığa çıkma riskine karşılık bile olsa babasının onu kurtarmasına izin vermemesine benziyor. Farklı bir Spider-Man yorumu olması elbette güzel ancak Tony Stark’ın babacan ilgisini azaltmak Peter’ın sorumluluğu anlamasında daha çok yardımcı olacaktır.

sm8

Bu görseli sırf hoşuma gittiği için koydum. May Hanım ne yapıyorsunuz bu ne güzel hala olmak?

sm9

Vulture gibi D sınıfı bir villain’ın 16 yaşındaki Spider-Man’i yendiği an. Çizgi romanlara göre daha güçlü ve oturaklı bir Akbaba izleyeceğimiz kesin gibi. Bu sahne ise Tony Stark’ın giysiyi aldığı, Peter’ın bu işin peşini bırakmarak kapalı mekanda başlayan savaşın, gökyüzünde uçakla devam etmesinin sonucu gibi duruyor. Uçağın yönünü değiştiren, vapurun ikiye ayrılmasını önleyen enfes bir Spider-Man izlemek beni şimdiden deli gibi heyecanlandırdı ancak tüm bu yorgunluğun ardından Vulture’ın Spider-Man’i öyle yendiğini düşünüyorum. Güçsüz düşmüş bir Peter’ı ancak yenebilirdi ki, öyle de olmuşa benziyor. Yani asıl büyük savaşı fragmanlarda görmemiş olabiliriz. Uçak sahnesi final savaşı gibi dursa da, umarım daha iyi sahneleri filme saklıyorsundur Marvel.

sm10

Teaser da görmüştük bu sahneyi ama incelemeye saklamak istedim. Spider-Tracer olarak adlandırdığımız örümcek vericiyi çoğunuz biliyordur. Peter, animasyon serisi ve çizgi romanların çoğunda düşmanları kaçmak üzereyken bu vericiyi fırlatır ve doğru bir plan düşünebilmek için zaman kazanırdı. İzleyici için boyutu birazcık büyük ancak Peter’ın o izleyicinin orada olduğunu bile bilmiyor olma ihtimali yüksek. Zamanla bunu küçültüp orijinal Spider-Tracer haline getirmesi muhtemel.

 

sm4-vert

Buram buram nostalji kokan bu sahneyi koymasam olmazdı. Venom ile savaşmaya gitmeden önce yaşanan Spider-Man 3’ün en gaza getirici sahnelerinden birinin bir benzerini Homecoming de görmek çok tatlıydı.

Benim dikkat ettiğim ve önemsediğim anlar bunlardı. Eğer benim atladığım bir nokta varsa bunu yorumlarda belirtin, yoksa yorumlarınızla incelememe değer katın.

Spider-Man: Homecoming 7 Temmuz 2017’de sinemalarda.

2 YORUMLAR

CEVAP VER