Televizyon… Radyo’nun resimlisidir. Vizontele filminin efsane repliklerinden yalnızca bir tanesi. Peki ya Sinema? Sinema benim için kitabın resimlisidir. Oyuncular ve yönetmenlik… Yeterli mi? Bence değil. 12 Angry Men bir başyapıttır ama en iyi film diyemem. Çünkü sinema sınırsız bir yol ise en iyi olmak için her zaman bir şans vardır. Sessiz sinema oyununu bilirsiniz. Bazen filmleri kelimelerle anlatırsınız. Bu zor kısımdır. Oyunu kolaylaştıran ise efsaneleşmiş sahneleri kullanmaktır. İlkokulda Usual Suspects filmini, düzgün yürürken aksayarak yürümeye geçerek anlatmıştım. Sinema’ya bağlanışımın zirvesi ise müzikler oldu. Muazzam filmler ömürde bir kere izlenerek geride bırakılmamalı. Peki ya şöyle bir şansınız var ise? Bir filmi iki kere izlediyseniz, müziklerine de hayran kaldıysanız, o film artık sizin bir parçanızdır. Müzikler zihninizde yankılandığında gözlerinizin önüne sahneler gelecektir. Müzik çalarıma bir soundtrack albümü koyarak bütün bir filmi izleyebiliyorum. Böyle bir yeteneğe sahip olmak, en iyi film müziği bestecilerinden geçiyor. Hem bu özelliği paylaşmak hem de o tanıdığınız dehaları tekrar hatırlamak istiyorum. Bu listeleri numaralandırmak, gereksiz rekabet yaratacağı için kullanamayacağım. Hadi başlayalım.

John Williams (1932, ABD)

Sanat, özgünlükle pekiştiğinde sonsuzluktan payını alır. 5 Oscar MV5BMjY5MTgzMTQ1NF5BMl5BanBnXkFtZTYwNDg3OTcz._V1_UY317_CR4,0,214,317_AL_
(E.T. – Star Wars – Jaws – Schindler’s List – Fiddler on the Roof) sahibi John Williams da gerçek bir sanatçıdır. Bahsettiğim yeteneği size sağlayabilen biridir. Imperial March’ı duyduğunuzda gözlerinizi kapatıp, karanlıkta Darth Vader sahnelerini canlandırabilirsiniz. Schindler’s List’in müziğini dinlediğinizde Oskar’ın son tiradını hatırlayarak ağlayabilirsiniz. Bunlar geçmişten günümüze gelen başarıları. Hedwig’s Theme… E250 telefonların zil sesi mi olmadı, iğrenç sesli arkadaşlarımızın mırıldanmalarına konuk mu olmadı? Harry Potter’ın kitaplarının efsaneleğini biliriz ancak bu müziği hiç duymamış olmayı diler miydiniz? Catch me if you can, The Terminal, Superman ve Star Wars’ın bütün yapımları… Jurassic Park ve Indiana Jones da efsanelerindendir. Bütün iyi filmlerin müziklerini sen mi yapacaksın ey John Williams! Hayır! O halde devam edelim.

Ennio Morricone (1928, Italya)

Geçmişten günümüze bir tat daha. Onur ödülüne ve The Hateful Eigp07871a8p80ht ile Oscar’a layık görülmüştü. Bence bu bir hakaret. Tamı tamına 522 yapımda emeği bulunan bir insandan bahsediyoruz. İnsan olduğuna inanmak bile zor. Ennio, The Good The Bad and The Ugly filminin final sahnesinde Ecstasy of Gold parçasını kullanmıştı. 5 dakika boyunca 3 kişi birbirine bakıyor. Filmin etkisi hariç, müzik olmasa filmi kapatsan kimse bir şey diyemez. Ancak müzik sahneyle öyle bir bağdaşıyor ve seni de hapsediyor ki sinema salonlarında alkışlar kopuyor. Aynı filmin yönetmeni Sergio Leone 229 dakikalık bir filmle karşımıza çıkıyor. Bir başyapıt ama o kadar uzun bir filmi izlemenizi kolaylaştıracak bir etken var. Sergio’nun ayrılmadığı bestecisi Ennio Morricone. Once upon a time in West, Mission to Mars, Dolar üçlemesi, Nuovo Cinema Paradiso, Punto e Basta, The Untouchables ve The Legend of 1900. Benim favorim sizlerin aksine 1900 Efsanesi filminin soundtracklarıdır. Sizlere de önerir, saygımı sunar ve devam ederim.

Howard Shore (1946, Kanada)

Şaşırtmadım değil mi? Benim gibi bir The Lord of the Rings hayranının es geçemeyeceği bir bestecidir kendisi. Ama bugün burda tek yapımının bu olmadığını hatırlatmak için bulunuyor. Ov tabii en iyisi Yüzüklerin Efendisi ANCAK birazdan sayacağım filmlerin müzikleri,image_howard-shore-image bir insanın ömrünün özetidir. Eastern Promises, The Aviator, The Game, Spotlight, The Departed, Hugo, (Twilight-Eclipse, neden yaptın bunu neden!), GANGS OF NEW YORK, Se7en, Ed Wood, Philedelphia, The Fly, The Hobbit Trilogy ve en iyi işlerinden biri olan The Silence of the Lamb! Birçok başarılı yönetmenin ya da senaristin geçmişinde bu kadar fazla iyi yapım yoktur. Bir insan ömrüne bu kadar harika işler sığdırmak takdire şayan bir iş. Geçen sene Yüzüklerin Efendisi müzikaline gittim ve bu senede gideceğim. Hayatımda tattığım en güzel duyguydu. Howard Shore’a borçluyuz ve ayakta alkışlamakla yetinmeyeceğiz. Her sinema muhabbetinde anıp onurlandıracağız. Yeteneğe dönersek, Lotr soundtrack albümünü baştan sona dinlerseniz filmi replikleriyle birlikte izleyeceksiniz. Bu filmde müzikler sadece sahnelerle birleşmemiştir. Replikler, mimikler, her şeyle bütündür. O yüzden bu bir şanstır. Beylikdüzü’nde oturduğum zamanlar, toplu taşımada zaman böyle geçerdi. Mükemmel soundtrackler ile filmi yeniden izleyebilmek.

Hans Zimmer (1957, Almanya)

Sadece Lion King filmiyle Oscar’a kavuşmuştur. Ama kim takar o heykel parçasını! Hans Zimmer, Yaratıcı tarafından sinemayı güzelleştirmek için dünyaya yollanmış bir hediyedir. Mükemmel filmlerde imzası vardır isterseniz yeteneği kullanıp filmi izleyebilirsiniz zihninizde. Ama es geçedebilirsiniz. Çünkü her parçasının özgün güzelliği vardır. Bir klasik müzik harikası olarak dinleyebilir, Mozart’a Beethoven’a rakip gösterebilirsiniz. Ben sözlü müzikleri pek sevmem. Müzik listem klasik müziklerle doludur. Hans Zimmer da çoğunluğu kapsar. Nolan ile umarım hiç kopmazlar. O halde sayıma geçeyim. MV5BMzc2MjMzMjY4MV5BMl5BanBnXkFtZTcwODAzODU2Mw@@._V1_UY317_CR4,0,214,317_AL_Sadece Nolan ile olanlar: Interstellar, Inception, Batman Trilogy, The Prestige. Çok uzun bir listeye gireceğiz şimdi. Rain Man, True Romance, The Thin Red Line, The Lion King, The Rock, As Good as It Gets, Gladiator, Mission Imposeble II, Hannibal, Pearl Harbor, Black Hawk Down, The Ring, The Last Samurai, Tears of the Sun, King Arthur, Madagascar, The DaVinci Code, Pirates of the Carribean Trilogy, Kung Fu Panda, Angels & Demons, Sherlock Holmes, The Pasific (Dizi), Rango, Man of Steel, Rush, 12 Years Slave, Chappie, Amazing Spider Man 2, Inferno, Hidden Figures, Batman v. Superman, Planet Earth 2(Belgesel) ... Ve Dunkirk’ü iple çekiyoruz. Ayıp değil mi şimdi bu? En iyi filmleri mi yazdım yoksa Hans Zimmer’ın işlerini mi bilmiyorum. Nolan ile olan yapımları o kadar iyi ki kelimeler yetmiyor anlatmaya. Interstellar benim favorimdir ama Inception’ın Time’ı, Batman serisinin Like Dog Chasing Cars, The Prestige’den A New Trick de atlanamaz. Peki ya Gladiator harikasından sonra benzer ezgilere sahip olan Pirates of the Carribean’a ne demeli?! Atv ana haber mi lanet olsun ki hayır! Karayip Korsanları soundtrack albümü konusunda Yüzüklerin Efendisi ile yarışabilecek nadir bir seridir. Hans Zimmer’a diyorum ki sakın ölme, S.T.A.Y. 

Ramin Djawadi (1974, Almanya)

Meslektaşlarının yanında gencecik kalan bir sanatçı olan Ramin Djawadi, listede yer alması gerekenlerdendir. Dizi dünyasında bir dev olmasının yanı sıra sinemada ve oyun sektöründe de güzel işlere imza atmıştır. Tamam tamam boş yapıyorum. GAMRamin_Djawadi_PHOTO2E OF THRONES! Çoğunuz onu bu diziyle tanıdı. Kendisi bu diziden fazlasıdır ama diğer yapımlarını toplasanız sanırım bir Game of Thrones etmeyecek. Daha iyi müzik yapamaz dedikçe, her sezon harikalar
yaratıyor. Dizinin introsuyla imzasını atmıştı ama onunla yetinmedi. Red Wedding’de Rains of Castamere ile şaha kalktı. Khalesi’ye Mhysa parçasını besteledi, hikayeye Two Sword ve You are no son of Mine bestesiyle yön verdi, The North Remembers ile Stark’ları besteledi. Doydu mu hayır! Son sezon öyle bir şey yaptı ki ben buradayım dedi. Light of the Seven ile hepsini geride bıraktı. Winds of Winter ve The Tower da şahanedir ama Light of the Seven… Daha fazla konuşamayacağım. İşlerini listeleyip veda ediyorum. Sağlıcakla kalın. Westworld, Person of Interest, Gears of War 4, Medal of Honor, Pasific Rim, Warcraft, Flash Forward, Prison Break, Iron Man, Blade, Mr. Brooks…

 

1 YORUM

CEVAP VER