Geliyor gönlümün efendisi şarkısının yazılma sebebi olduğunu düşündüğüm BBC Sherlock 4.sezonuyla uzun yıllar sonra karşımıza geldi. Geçen sene gelen ve ŞEYİNİ ÇIKARMAYALIM amaçlı çekilmiş yılbaşı özel bölümü Abominable Bride bölümünü es geçmek lazım. 2-3 sene aralıklarla gelen bir dizi için süreler uzadıkça konuyu da unutmaya başlıyorduk inanın. Bu sezon öncesi Benedict Cumberbatch’in SHERLOCK’UN YAŞLILIĞINI GÖRMEK İSTİYORUM açıklamalarına karşılık bu sezonun son olma ihtimali şu aralar hayli yüksek. Biz ise ilk bölüm sonrası akıllarda oluşan soruları bir derleyelim, toparlayalım istedik.

İlk bölümü henüz izlemeyenler için SPOILER uyarımı yapmak isterim.

1- KİMDİR BU “E” ?

e

Watson’a bölüm boyu sövme sebebimiz olan otobüsteki gizemli kadınımız E’den bahsediyorum. Henüz ismini ve kim olduğunu bilmiyoruz. Sadece John Watson’ın boş bulduğu her an telefonuna E olarak kaydettiği kadınla konuştuğunu biliyoruz. Watson’ın bunu yapma sebepleri arasında Mary’nin geçtiğimiz sezon söylediği yalanların ortaya çıkması, Sherlock’u vurması gibi olaylarından sonra ona olan güvensizliğinin sürmesi gibi gözüküyor. Bazı siteler bu kadının Moriarty’nin ölüm sonrası planının bir parçası olduğu görüşünde ancak ben Sherlock gibi beyin eriten bir dizi için çok basit kalacağı görüşündeyim. Mary’nin ölümü sonrası Watson’ı kurtaran kişi olarak diziye girmiş olması kuvvetle muhtemel.

2- SHERRINFORD KİMDİR?

sherlock

Holmes kardeşlerin daima ikisi bilinir ancak Sherlock’un bir ağabeyi daha vardır o da 4. sezonun tanıtımlarından beri ismi dolanan Sherrinford Holmes. Üçüncü ağabeyin belirtileri aslında 3.sezon 3.bölüm de Mycroft tarafından da dile getirilmişti (Sir Edwin ile konuşmasında bahsettiği “Don’t be absurd. I am not given to outbursts of brotherly compassion. You know what happened to the other one” diyaloğu). Yine geçtiğimiz sezon Mary, Sherlock’u vurduğu vakit zihnine girmiştik ve orada Sherlock’un çocukluk travması olan köpeği Redbeard’a kısa bir yer verilmişti. Redbeard’ın köpek değil de Sherrinford’un lakabı olabileceğini düşünenlerdenim. Şu an için hatırlamıyorum ancak sanırım Abominable Bride bölümünde Mycroft’un defterinde yazan yine bir REDBEARD ayrıntısı vardı.

Sezon 3 Sherlock / Redbeard

gallery-1451992772-sherlock-mycroft-notebook

Ayrıca Mycroft gibi tehlikeli bir adamın dahi telefonda beklediğini farketmiş olmalısınız. Sherrinford Holmes karakterinin ağırlığı çok etkili olacaktır. Hatta bana kalırsa Moriarty’nin geri dönmesinin altında Sherrinford’un bir parmağı var. Yeni Moriartymiz büyük ağabey Holmes olabilir.

3- FINAL PROBLEM SON MUDUR ?

610202888

4. Sezon 3.bölüm yani son bölümün adı SON PROBLEM. Buradan istediğimiz anlamı çıkarabiliriz. Moriarty, tıpkı Sherlock gibi ölümünü sahte göstermiş olabilir ve tekrar bu sezon kendini gösterebilir ki hiç kimse OHA AĞZINA SIKTI NASIL DÖNDÜ? diye sormaz çünkü o, Moriarty. Sherlock dönüyorsa o da dönebilir ancak zihnimizi ciddi anlamda tatmin etmeliler. Moriarty gerçekten öldüyse ise 2 numaralı soru da dediğim gibi son problem büyük kardeş Sherrinford olabilir. Bazı siteler de kız kardeş olabileceği de konuşuluyor. Bu ihtimal gerçek olursa güzel bir ters köşeyle diziye yedirebilirler ama şu an için erkek gibi duruyor. Son problemin ise kim olduğunu anlamak için çok erken. Moriarty’nin ölüm sonrası oyunu herkesi derinden etkileyeceğine eminim.

4- SAMARRA HİKAYESİ

sherlock-jpg

Bu hikaye Somerset Maugham’ın ‘Samarra’da Randevu’ adlı hikâyenin dizi de azıcık değiştirilmiş haliyle karşımıza çıktı. Radikal gazetesinden aldığım alıntıya göre hikaye şöyle;

Zamanın birinde, bir asker, (Maugham’ın hikâyesinde Bağdat’ta) pazar yerinde dolaşırken birden Ölüm’le karşılaşır. İkili göz göze gelir ve adam Ölüm’ün kendisine işmar ettiğini sanarak korku içinde saraya koşar ve en hızlı atını kendisine vermesi için sultana yalvarır. Tek arzusu, Ölüm’den kurtulmak için mümkün olduğunca çabuk, bir gün uzaklıktaki Semerkand’a gitmektir. Sultan atı verir, adam telaş içinde Semerkand’a doğru yola koyulur. Ardından Sultan en iyi adamını korkuttuğu için çıkışmak üzere Ölüm’ü sarayına çağırır. Ölüm şaşkınlıkla cevaplar Sultan’ı: “Onu korkutmak istememiştim ki!. Onu pazar yerinde görünce çok şaşırdım, çünkü kendisiyle yarın Semerkand’da randevumuz vardı.”

Hikayeyi ilk kez duyduğum için kendimi edebiyat yobazı ilan ettim ancak duyduğum andan itibaren ölümüme kadar beni etkileyecek bir hikaye ile tanışmış oldum. Sherlock için bu hikaye ile başlamak bir mesaj mıydı? Tek ölen kişinin Mary olmayacağı ve ölümün Samarra da beklediği kişi Sherlock olabileceği söylentileri var. Son sezon ihtimali, son problem ve Moriarty ile Sherlock’un birlikte düştükleri şelale ile son bulma ihtimali var mı ? Bunları merakla bekliyorum!

Sizin teorileriniz neler? Düşüncelerinizi yorum atmayı unutmayın. 

Görüşmek üzere!

 

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER