Sıkıcı bir sezon geçirdiğimizin farkındayım. Gösterip de tattırmayan bir sezon diyelim çünkü ilk bölümler inanılmaz iyiydi. Tek plan çekimler, kareografiler vs. düşüş, ardından bir bölüm yükseliş şeklinde ilerlerken sezon finali kapıya dayandı. Missing ise sezon finaline atılan son adım oldu. İncelemenin büyük kısmını ise, atılan adımın başarısı oluşturacak. Spoiler dolu, samimi ve açık yazıma geçebiliriz.

arrow-missing-photo007-1494543459821

Oliver Queen’in doğum günüyle bölüm başlar. Bu tarz sahneler bölüm sonunda olduğunda finalin göstergesi olur. Ancak bölüm başındaysa, partidekilerin başına bir şey geleceği açıktır. Çünkü ortam samimidir ve doğum günü çocuğu sevdikleriyledir. Geçen bölüm kendisini yakalatan Chase’in planı, gardlarını indirtmekmiş. Bu kurguya 3-4 bölüm ayırıp gereksiz birçok bölümden kurtulabilirlerdi. Sezon hakkında yegane yorumumu bu bölümle yapabildim. Çünkü gerçekten başarılı bulduğum nadir bölümlerdendi.

Devam edelim. Chase’in planını çok başarılı bulamadım. Ayrıntı görmek isterdik çünkü. Misal, Joker’in kendisini yakalatma planı, bu senaryoya çok benzer. Chase yakalanıyor, kaçışını planlıyor, mesaj vermesi gereken kişileri kaçırıyor ve tuzağını kuruyor. Bunu Joker’de ağzımız açık izlemiştik. Ancak bu bölümde ekip çok sıradan bir şekilde – yani kolayca – kaçırılıyor. William asıl plan oluyor. Kaçırdığı kişiyle kendisini serbest bıraktırması, mükemmel finalin gölgesinde kalıyor. Hatta flashback gölgesinde kalmış diyebilirim.

Screen-Shot-2017-05-10-at-6.05.08-PM-640x300

Yine benzetmelerle gideyim. Batman gelip Joker’i döver ama faydasızdır. Ama biz bunun faydasız olduğunu çok iyi biliyor ve hissediyoruz. Chase de psikopatı iyi oynasa da, sahne esnasında ben Chase’in kafasına sıkmalı diye düşündüm. İşkence etmeli ya da elinde koz olarak tutmalı. Esire esir olabilirdi. Daha çılgın bir savaş ve kurgu oluşabilirdi. Ama senaryo bizi Lian Yu’ya götürecek ve bu bölüm tamamen geçiş bölümü olarak kullanıyor. Peki bu esnada nelere tanık olduk?

Bildiğimiz gibi flashbackler, gelecek zamanla paralel gitmekte. Oliver, bir ilaç yüzünden – nasıl bir ilaçsa artık- acılarını tekrar yaşıyor ve her şeyle tekrar yüzleşiyor. Konstantin Kovar’ın harika oyunculuğuna tanık oluyoruz ancak savaşı sezon finaline taşıyoruz. Acısından kurtulması için Karayip Korsanları misali tek kurşunlu bir silah veriyor ve Oliver’ı ölüme terkediyor. Tamam, ilaca çok güvenmiş olabilirsin ki harbiden ilaç güçlü gelmeliydi. Kanda dolaşan ya da beyne hükmeden bir kimyasal ile maneviyatı savaştıramazsın. İlacın gücüyle Yao Fei ile yüzleşiyor. Onun da devamında tüm fiziksel acılarını tekrar yaşıyor hatta yaşadığı tüm acılar üst üste biniyor. Bundan kurtulabilecek insan olabileceğini düşünmüyorum, Kovar’ın da dediği gibi en fazla 12 dakika dayanabilmeliydi. Ama Laurel ile yaptığı konuşma Oliver’a güç veriyor. Hadi Yao Fei’yi ilaç gösterdi. Laurel nasıl geldi de moral veriyor? Gerçekçilikten uzak ancak derin bir sahneydi. Starling City’nin Oliver’a ihtiyacı var. Tek kurşunuyla kapıyı – ki imkansız gibi bir şey yine – açıyor ve aksiyon diğer bölüme taşınıyor.

arrow-missing-photo003-1494543459817

Stephen Amell’in oyunculuğunu aşan bir bölüm yazıldığında hemen sırıttığını görebilirsiniz. Sevdiklerini kaybetmiş, oğlu tehlikede, psikolojik acılar çeken, çaresiz, muhtaç bir adamı oynayabildiğini sanmıyorum. Beni tatmin etmedi. Bölüme dönersek demin bahsettiğim şeyleri çok severim. Başrolün bu duruma düşmesi sinema açısından çok tatlı olur. Güzel açılar, güzel oyunculukla kaybolur gidersin. Bu bölümde bu fırsat tepildi, sezon finaline yol yapmaktan öteye gidemedi. Quentin ile Laurel, olmayan Rene, Felicity ve Diggle’ın Oliver’ı bırakış, Chase’in kaybettikleri, Oliver’ın çırpınışı, bu saydığım dram konuları bir bölüme sığdırıldı ve akıcı bir bölüm sağlandı. Şüphe etmeden söyleyebilirim ki bu sezonun en az sıkan bölümüydü. Bir çırpıda bitti ve kan pompaladı resmen. Diziye can geldi.

Diziye can geldi dememin nedenini, karakterlere bağlayabilirim. Villian bolluğu yaşadık; Black Siren, vasıfsız Evelyn, Chase, Kovar, sanırım Maskeli Talia, Malcolm (iki tarafa da yazabiliriz gerçi). Tekrar Malcolm, Nyssa Al Ghul, Yao Fei, Shado ve çarpıcı finaliyle Slade Wilson namı diğer DEATHSTROKE! Manu Bennett’in dönecek olması bile mükemmel bir şey.

a35033001f274669c6f62d7cfc142e8d

O halde toparlayalım. Kusursuz bir final yapımı için gerekenler: Flashback ile gerçek hayat aynı mekan, Bir iyi ve iki villian karşılaşması , İki taraf olmasına rağmen taraf tanımayacak acı biberler: Malcolm, Black Siren, Nyssa, DEATHSTROKE. Eldeki bu malzemeler ile mükemmel bir final yapılabilir. Tabi yönetmen, senarist ve oyuncular bu işe sevgilerini katarlarsa. Beklentimiz büyük. Haftaya görüşmek dileyiğle, sağlıcakla kalın.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER