“Bir suç, onu işleyenin yaşamını ikiye böler.”
                                                           Jean-Paul Sartre

Hikaye üstatları Coen Kardeşlerin kült eseri olan Fargo, 2014 senesinde televizyon dünyasına adımını attı. Böyle söylediğime bakmayın, daha öncede uyarlaması yapıldı ancak pilot bölümü sonrasında iptal edildi. Sinemanın üzerine çıkan dizilerin başını çeken Fargo, True Detective ile birlikte başlamış ve arkadaş ortamında en çok konuşulan iki dizinden biri olmuştu. Mini dizi olarak tek sezon süreceği söylenen Fargo, öyle bir başarı yakaladı ki, şu an 3. Sezon ile devam ediyor. Önermemizin ilk sebebi ise, sinemada da olduğu gibi bir sürü gereksiz yapıma başlamanızdansa, hayatınızı değiştirebilecek yapımlara yönelmenizi istememizdir.

“Her parlayan şey altın değildir.”

Fargo dizisi, kendini her yerde belli edebilecek bir altındır. Bu başarısı Coen Kardeşler’den gelmiyor. Noah Hawley’den geliyor. Bu ismi hemen parlayan bir diğer altın dizi Legion’dan da duymuş olabilirsiniz. HBO ve AMC’den başka da kanallar var dedirten yapım, artı eksi şeklinde incelemeler en etkili yöntemdir ancak bu dizide eksi bir yön olmadığı için seri şekilde öveceğim.

549574416_1280x720

Dizi “True Story” imgesine sahiptir. Ancak Coen Kardeşler  “Bir şeyin gerçek olduğunu söylerseniz, insanlar da gerçek olduğuna inanır. Bir yalanı defalarca tekrarlarsanız, insanlar onun gerçek olduğuna ikna olur. Girişteki yazı da bunun için tasarlanmış bir metin.” diye açıklayarak bir beyin sarsıntı yaşatmıştır. Evet, birileri size bu gerçek dediğinde inanmak istersiniz. Ya da bazı kişilikler olarak gerçek olan şeye bile inanmazsınız. Ama çoğunluğun kanısı gerçeği sorgulamamak üzerinedir. Korku filmlerinde kullanılan bu taktik, Fargo’nun senaryosunda inanılması daha zor bir şeyi başarmıştır. Düşünün, şeytan girmesi, cin vs. gerçek olabilir ancak Fargo’nun senaryosu yuh dedirtecek bir kurguya sahiptir.

#1 Senaryo

Başlık açsam da konuya çoktan girdim. Filmin işleyişini ve yapısını birebir alarak, senaryo ve karakter isimlerini değiştirerek karşımıza çıkıyor. Filmdeki iki fidyeciyi burada tetikçi olarak görüyoruz örneğin. New York izlemek istiyor musunuz hala? Dizi Minnesota’da geçmekte ve senaryonun gerçekçiliğini sağlamlaştırmaktadır. Olaylar silsilesinin bir kasabada gerçekleşmesi daha inandırıcıdır. Coen’i bilirsiniz. Big Lebovski ve No Country For Old Men filmlerinin hikayeleri gibi Fargo’da izleyiciyi içine hapseden öykülere, kesişmelere ve sonuçlara ev sahipliği yapar. 2. Sezon’da farklı senaryo işleyen Fargo, iki sezonu öyle bir bağlamıştır ki ağızlar açık kalmış hatta anlamak için ilk sezonu tekrar izlemeniz gerekmiştir. 3. Sezon da ise takipçiler bu bağlantıyı dört gözle bekliyor olabilir.
tumblr_inline_n58nzjyD2T1sz51mk

#2 Görsellik

Bölüm bölüm yönetmen değişikliğine uğrasa da, filmin de ikonu olan beyaz renk ile – kar teması- harika kareler yakalıyor, orijinal çekimlere sahne oluyor, hikayeyi bize kusursuz bir şekilde anlatıyor. Çok net benzerlikler yapacağım ki dizi gözünüzde canlansın. Yönetmenliği, Breaking Bad, True Detective ve The Leftovers benzerliği taşır. Sade ve etkileyici. Diyalog olmadan 20 dakika izletebilir.

#3 Cast Seçimi

Gerçek hayatta da badass olarak tanımlanabilecek Billy Bob Thornton, Sling Blade filmiyle Oscar’a layık görülmüş ancak Lorne Malvo olarak tarihe adını yazdırmıştır. Karakterin ikonik saçını da belirleyen büyük oyuncu, kötü karakter dünyasında yeni bir devir başlatmıştır. Artık kimse saf kötü, canavar, acımasız bir kötü görmek istemiyor. Orijinallik ve karizma arıyor. Lorne Malvo ise başyapıt denebilecek bir karakterdir. Dexter’dan ve Tom Hanks’in oğlu olarak tanıdığımız Colin Hanks, Gus Grimly karakteri için biçilmiş kaftan olsa da birazdan değineceğim iki karakterin gölgesinde kalacaktır. Lester Nygaard ve Molly Solverson… Hadi Martin Freeman’ı biliyoruz. Adam üstad. Her oyunculuğu ders niteliğinde. Ancak Allison Tolman’ı hiç duymamış olmam ve bu dizide kesinlikle en iyi karakter olduğunu görmem beni uçurdu diyebilirim. Biraz daha açıklayayım, Meryl Streep’in yeni bir filmde harika oynamasının sıradanlığı ile Allison’un Meryl’den iyi oynamasının şaşkınlığı…

FARGO "Buridan's Ass" -- Episode 106 -- Airs Tuesday, May 20, 10:00 pm e/p) -- Pictured: Billy Bob Thornton as Lorne Malvo -- CR: Chris Large/FX

Dizi bu şekilde üç boyutlu ilerliyor arkadaşlar. Harika yönetmenlik sizi senaryonun içine bırakır, karakterlerde bu senaryoyu bir tiyatro sahnesiymiş gibi kullanıp doğaçlama güzellikler sergiler. Bu benim kusursuz bir sahneyi tanımlama şeklimdir. Ve Fargo dizisinde bu sahnelere doyacaksınız.

Diyaloglar muhteşem. Bu övgü kelimeleri bizim dilimizde etkili değildir nedense. Biz övmeyi sevmeyiz çünkü. Biz bir şeyleri kötülemeyi sevdiğimiz için, bizde yaratıcı kelimeler genellikle küfürde ve hakarettedir. O yüzden ingilizce örnekler vereceğim. Diyaloglar, gorgeous, spectacular, enormous, magnificent! Diziye hemen başlamalısınız. İzlemezseniz bir şey kaybetmeyeceğiniz ancak muhteşem yapımlar vardır. Bu dizi öyle değil. İzlemezseniz bir şeyler kaybetmişsiniz demektir. Bu yüzden Fargo; bir diziden fazlasıdır. Dizinin en iyi diyaloğuyla sizi baş başa bırakıyorum.

Gus Grimly: İyi akşamlar. Ehliyet ve ruhsat lütfen.
Lorne Malvo:
O şekilde de yapabiliriz. Evraklarımı istersin. Benim arabam olmadığını ödünç aldığımı söylerim ve gerisi meçhul. Böyle yapabiliriz. Veya arabana binip devam edebilirsin.
Gus Grimly: Neden yapayım bunu?
Lorne Malvo: Çünkü bazı yollara girmemelisin. Çünkü haritalarda ”Burada ejderhalar var.” yazardı. Artık yazmıyor. Ama yazmaması ejderha olmadığı anlamına gelmez.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER