DC, televizyon evrenini yeteri kadar ele geçirmemiş gibi hem süper kahramanları hem de mizahı işin içine katarak bomba gibi bir diziyle karşımıza geldi: Powerless! Peki nedir bu Powerless? Öncelikle burada izleyeceğimiz neredeyse tüm karakterler senden, benden izler taşıyor. Neden derseniz, çoğumuzun çizgi roman okurken hissettiği o BENDE KAHRAMAN OLMAK İSTİYORUM ideası vardır ya? Onu iliklerinize kadar hissediyorsunuz. Çünkü süper kahramanların ve süper kötülerin cirit attığı bir dünyada sıradan insan olmak hiç de kolay bir durum değil. Powerless, bizlere sürekli olarak empoze edilen süper kahramanın gözünden dünya bakış açısını tam tersini çevirerek hiçbir gücü olmayan ve Tanrılar arasında yaşamak zorunda kalmış, sıkıcı hayatları ve işleri olan insanların gözünden bu dünyayı tanımamızı sağlıyor. Şu an için sadece 1. bölümü yayınlandığı için bu bölümü incelemekle birlikte dizinin artıları ve eksilerini anlatarak izleyip/izlememe kararını siz geeklere bırakmak istiyorum.

Dipnot: Yazının en aşağısında yer alan Easter Egglere kadar sizi rahatsız edecek kadar SPOILER yoktur. Ancak easter egglere geldiğiniz an, bölümü izleyip onlara öyle bakmanızı öneririm.

 

Artılar:

Vanessa Hudgens (Emily Locke)

Ana karakterimiz Emily, yeni başlangıçlar yapmak amacıyla hem şehrini hem de iş yerini değiştirerek yolu Charm şehrine düşüyor ve çalışmaya başladığı şirket ise Wayne Security oluyor. Şirketi ise Bruce Wayne’in kuzeni Van Wayne yönetiyor. Van, Bruce kadar başarılı olamamış ve Gotham City’nin ışıltılı binasında iş hayalleri kuran bir patron. Başardığı şeyler oldukça yetersiz olduğu için aramadığı halde sekreterine insanlar içinde Bruce Wayne’in onu aradığını söyleterek hava atmayı seven biri. Ancak şirketi, Lex-Corp’un ürettiği şeylerin aynısını daha ucuz maliyetle taklit etmeye çalışan bir yer. Kısacası Wayne Security, patronu Van Wayne kadar güçlü! bir şirket. Emily ise girdiği andan itibaren çalışanlar tarafından bir önyargıyla karşılaşıyor. Çünkü kendisinden önce çalışan 4 kişi kovulmuş. Herkes onun 5. olacağını düşünürken, şirketin süper kahramanı oluveriyor!

Bu dünyada aklınıza gelebilecek her DC Comics karakteri yaşamakta olduğu için adeta referansları yakalamak için bölümü durdurmak ve geri alıp tekrar izlemek durumunda kalıyorsunuz. Batman, Superman, Wonder Woman ne ararsanız var. Tabii ki görünüşleriyle değil, sadece isimleriyle. Vanessa Hudgens ise dizinin mizahi yükünü çok güzel sırtlamış. Ekrana çok yakıştığını düşünmekle birlikte, diziyi size anında sevdiriyor. Verdiği enerji ve karakterine kattığı sorumluluk ile sempatiklik oldukça tadında ve yerinde. Birazcık rolünü FAZLA oynadığını ve izlerken hafif beni yorar gibi hissettim. Onun dengesini ise ilerleyen bölümde oturtacağını düşünüyorum.

Referanslar;

Powerless, süper kahraman dizilerinin hakettiği ve bahsettiği ne kadar referans varsa size aynı şekilde bunu sunuyor. Nasıl ki The Flash, Arrow multiverse kavramlarını bize kazandırdıysa Powerless’te aynı şekilde bizi bu dünyaya çekmek için her yolu denemeye kararlı! Bir bakmışsınız daha çok animasyonlardan bilinen Crimson Fox, klasik tren raylarının havaya uçması sonucu treni durduruyor, bir bakmışsınız Kriptonit’in insanlar için ne kadar kırılgan olup Superman için ölümcül olabileceğini yüzümüze vura vura anlatıyorlar. Hem de çok normalmiş gibi! Spoiler vermemek için zor tutuyorum kendimi ancak izleyince bunu daha iyi anlayacaksınız.

Empati;

Powerless, biz çizgi roman severler için enfes bir yapım. Nedeni çok basit! Başta bahsettiğim gibi çoğumuz çizgi romanları okurken istemsiz bir iç çekilir. Yine çoğumuz otobüste, minibüste güzel bir kız/yakışıklı bir çocuk camı açar mısın dediğinde o camı tek hamlede açmayı isteriz. İşte bu duyguların en güzel karşılığı Powerless oluyor. Karakterlerin süper kahramanlarla veya süper kötülerle birebir yakınlaşması henüz gerçekleşmedi. Ancak bu olmayacak anlamına gelmez. Emily’nin çocukluğundan beri gökyüzüne bakıp süper kahramanların uçuşlarına bakarak büyümesi, bizim gökyüzüne baktığımız zaman hissettiğimiz ile aynı duygu. Bu yüzden empati kurdurtabilmek, dizinin en önemli artılarından biri.

Süresi ve mizah tonu;

Powerless aslında tehlikeli sularda yüzüyor desek yalan olmaz. Süper kahraman işlerinden herhangi bir unsurun eksikliği, o filmi veya diziyi oldukça etkiliyor. Bakınız Batman v Superman: Dawn of Justice, Suicide Squad ne tür eleştiriler aldı. Bu yüzden dizimiz başladığı gibi anında 20 dakikasını dolduruyor ve o 20 dakikanızı keyifli bir şekilde geçirmesini biliyor. Mizahi tonu ise mühim. Çünkü süper kahraman filmlerinin EN ÇOK BEN KARANLIK OLACAĞIM teması sıkmaya başlamışken, böylesine aydınlık bir dizi yapabilmek bence başarıdır. How I Met Your Mother + Gotham dizisini birleştirin, işte öyle bir dizi Powerless.

Eksiler:

Süper kahramanların asla gözükmemesi/gözükmeyecek olması;

Bu elbette benim tahminim. Gotham dizisinde bile Batmanlik yapan bir James Gordon izliyoruz. Bruce Wayne son 2 bölümdür kendine gelebildi ama Batman olmak için hala çok yetersiz. Gotham gibi bir dizi bile başlangıçta elini böyle korkak alıştırmıştı. Powerless ise süper kahramanları uzaktan göstermekle ve isimlerini orada burada geçirmekle sezonu tamamlayacak gibi. Tabi Jack O’Lantern ve Criminal Fox’u anında gösterdiler ama benim bahsettiklerim A sınıfı kahramanlar/villainlar. Joker’in gülme gazına karşı yaratılan Anti-Venom panzehiri referansı ve Joker’i kafasına bir çuval geçirerek göstermek maalesef bizi tatmin etmeyecek. Şu açıdan düşünecek olursak, bu süper kahramanların değil sıradan insanların dizisi. Göstermeleri zorunlu değil ama arada bunu yapmaları diziye olan ilgiyi bir kat daha arttırır.

Easter Eggler:

CHARM CITY

Charm şehrini daha önce hiç duymadığım için yabancı kaynaklardan araştırmak istedim. Buranın zaten çizgi romanlarda da olmayan yepyeni bir şehir olduğunu öğrendim. Bildiğimiz bir yerden başlatmayarak iyi bir seçim yaptıklarını düşünüyorum.

BAŞKAN LEX LUTHOR

Powerless-President-Luthor-Newspaper-Easter-Egg

Tüm DC Comics çizerleri ve DC dizi evrenlerinde süren Trump’a laf sokma yarışı kesintisiz sürüyor efenim. Burada ise Lex Luthor anladığım kadarıyla başkan oluyor ve Trump’ın kullanmış olduğu “Make America Great Again” sloganı olmuş sana “Make Metropolis Great Again!”

CRIMSON FOX ve JACK O’LANTERN

Emily’i raydan çıkan trenden kurtaran ve Charm City’nin süper kahramanı olan Crimson Fox, daha çok DC’nin animasyon ve Justice League Europe çizgi romanlarından bilinen bir süper kahraman. 89 yılında yaratılan Crimson Fox, iki kız kardeş olan Vivian and Constance D’Aramis adıyla bilinir. Kız kardeşlerden hangisi olduğunu bilmiyoruz tabii. Güçleri arasında ise özellikle erkekleri etkileyebilen feromonların kontrolünü sağlamaktı. Flashpoint evreninden sonra ise ortalarda bir daha gözükmedi.

Jack O’Lantern ise normalde süper kahraman olup burada HogGoblin gibine benzer bir villain oluşu. Çizgi romanlarda ilk görünüşü 1977 yılında yayımlanan Super Friends sayısıdır. Karakterin ilk versiyonunda ismi Daniel Cormac olarak geçtiğini ve İrlandalı olduğunu öğrendim. Powerless dizisi için arka planda şehirleri yıkmaktan başka pek önemli olmayacağını düşünüp bu karakteri rahatça geçebilirim.

SODER COLA

powerless-soder-cola-vanessa-hudgens-229575

DC Comics içerisinde kendine fazlaca yer bulan içecek markalarından biridir. Reklam tanıtımları bile BAZEN SÜPER KAHRAMANLAR BİLE SUSAR olan bir markanın en çok gösterildiği yer ise elbette ki Booster Gold!

YİNE JIMMY OLSEN HEP JIMMY OLSEN!

e662302cd4a99e53e3832038b3284a61

Jimmy Olsen karakterine ne çizgi romanlarda ne Supergirl dizisinde alışamayan biriyim. Zack Snyder’in yaptığı en iyi işlerden biri daha filmin başında Olsen’ı öldürmekti. Ancak bu sefer güzel bir detayı var. Emily’nin çiçekçi babasını canlandıran aktör Marc McClure, daha önce çekilen Christopher Reeve’li 4 Superman filminde Jimmy Olsen’ı ve Geleceğe Dönüş filminde Marty McFly’ın kardeşi Dave’i oynayan ile aynı kişi. McClure tam bir geek anlayacağınız!

STARRO THE CONQUEROR

Emily evindeyken camdan gözüken ve su tankına çıkmış kocaman Patrick gördüyseniz, doğru gördünüz. Bu villainın adı Starro olarak biliniyor. Justice League’in ilk zamanlarında takım olarak dövüştükleri ilk kötülerden biri. Dizide ise onu patlatan kişinin Green Lantern’llardan biri olduğunu düşünmek zor olmasa gerek.

 

HEY! BIG BELLY BURGER!

Powerless-Easter-Egg-Big-Belly-Burger

VANDERVEER “VAN” WAYNE

1962 yılında yayımlanmış olan Batman #148’de son kez gözükmüş olan şımarık kuzen Van Wayne, Bruce ve Dick Grayson’ı etkilemek amacıyla Wayne malikanesinde gördüğü Batman ve Robin kostümünü çalarak kendi başına kahramanlığa atılıyormuş. Bir arkadaşını Batman, kendisini ise Robin yapıyor ancak çeteler bunları Batman ve Robin diye yakalıyorlar. Sonrasında elbet Batman tarafından kurtarılıyor ve dersini alıyor. O günden bugüne çizgi romanlarda hala gözükmemiş olması ise ilginç olan bir başka detay.

Sizlere Powerless’ın enfes tatlı olan açılışı ile veda ediyorum. Powerless hakkında kendi görüşlerinizi bizlere yorum atın, birlikte tartışalım. 

Görüşmek üzere!

 

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER