Powerless, süper kahramanların dünyasında uzaylılarla, canavarlarla uğraşmayan ve tüm arka planda binbir zorluklarla yaşam mücadelesi veren insanların hikayesi. Bu tanımı sık sık yapıyorum çünkü Powerless’in bize vermek istediği alt metni iyi anlamak ve beklentiyi ona göre şekillendirmek lazım. Geçtiğimiz haftanın incelemesinde çok daha fazlasını yapması gerektiğinden bahsetmiştim. Powerless ise daha fazla çizgi roman referansı ile daha fazla mizah işlemeyi tercih ederek doğru bir yola girdi. Şahsen kahkaha atarak izlediğim çoğu sahneyi ve yine bahsetmiş olduğum gibi How I Met Your Mother + Big Bang Theory + Çizgi Romanlar= Powerless denklemim iyiden iyiye sağlamlaştı. Artık bundan şikayet etmeyeceğim. Bu denklemden son derece memnun olduğumu farkederek bölüm incelemesine geçelim.

SPOILER!

Klasik olarak devam eden Van Wayne’in yetersiz bir patron ve gelişememiş karakterini iyiden iyiye işlediler bu bölüm. Dizinin başlangıcı ve bitişinde neler olacağını yani 2-3 adım sonrasını görebiliyoruz. Van saçmalar, Emily ve ekibi toparlar. Bu klişenin devam etmemesini dileyeceğim ancak 3.bölüm için bunu gayet güzel ilerletiyorlar. 2-3 adım sonrasını bilmek, görmek bir dizi için hiç iyi bir gidişat değildir. O yüzden devam ettirmemeleri gerektiğini söyledim ama korkarım bu süreç sezon finaline kadar devam edecek. Her neyse diyelim ve devam edelim. Emily, Wayne Güvenlik adına süper kahramanlar ile kötülerin dövüşmelerinden insanları korumak amaçlı AR-GE çalışmalarına devam etmekle birlikte, bu bölüm her ay 3 yeni palyaço çıkmasına sebep olan ve durduk yere kimyasallara düşen zır deliler için kimyasalların ağzını kapatma formülünü geliştirmişlerdi. Bu arada cidden, kimyasallara düşüp duran -Joker hariç- zilyon karakterle çok güzel alay etmişler. Bu sırada ise gelen b.k kafalı müşteri, Van’a böyle bir şey istemediğini ve istediği şeyi mail ile ona anlattığını söyledi. Tabi konu Van olunca bunu da ihmal etmiş ve 75 milyon dolarlık anlaşma, beceriksizliğinden ötürü uçtu gitti. Van’ın ise en çok elde etmek istediği şey olan SAYGI, babası tarafından da elinden alınınca patronunu kurtarmak Emily’e düştü.

Bu sırada ise Emily’nin ekibi, ofislerinde çalışan Alex’in süper kahraman Olympian olduğunu düşünerek bunu kanıtlama çabalarına girdiler. Ron’un Atlanta’lı değil Atlantis’li olduğunu öğreniyor ve dumur oluyoruz. Atlantis vatandaşları şirkete geldiğinde verdiği yumruk selamına karşılık vermesi de oralı olduğunu anlatmak istedi yavrum. O ekibi sempatik buluyorum o yüzden kendi aralarında Alex’in süper kahraman mı değil mi uğraşlarını gayet gülerek izledim. Tabi Jackie ise burada ayrı bir yer tuttu. Her kadının bir süper kahramanı arzulaması olayını hiç göstermezler. Çünkü Superman Lois Lane ile Spider-Man Mary Jane ile zaten beraberdir ve bunların dışına çok çıkılmaz. Sıradan insanların süper kahramanlara bakışı açısından Jackie’nin davranışları hem yerinde hem çok komikti. Bunu sevdim.

Van ise başına bela almaya devam etti ve Atlantis’li adamların bile daha görmediği Aquaman’i tanıdığını söyleyerek iş anlaşmasının yatmasına sebep olacaktı. Emily ise partiyi -ton balığından iyi yırttı- güzelce idare ederek Van’ı yine kurtardı. Bu parti öncesi Emily’nin sabrının sınırına gelip Van’a söylediği -çiçekçi dükkanı sahibi babası dışında- sözler DA BOSS’a ağır geldi ve gücünü göstermek istedi. Bu da gelen müşterileri araştırarak onların istediği hediyeleri vermek ve onları tanımak olduğunu Emily’e gösterdi ve Emily’nin saygısını geri kazandı.

Easter Eggler

  • Bölümün başında Aquaman’in en büyük düşmanı Black Manta’dan bahsettiler. Anlaşılan komple Aquman’in üzerine oynamışlar ve bence başarılı da oldular.
  • Ron’un Bruce Wayne’i Flash olarak düşünmesi beni koltuktan düşürerek gülmeme neden oldu. Çok yaklaştın Ron ama ı-ıh.
  • Spider-Man: Homecoming’te oynayacak olan Donald Glover’a laf atıldı.
  • Elbette ki DC dünyasının en önemli şirketlerinden biri olan Ace Chemicals için üretim yapıldı.
  • Aquaman’den sonra en önemli olay ise Olympian oldu. Bu karakter Wonder Woman’ın Gargarealı muhafızıdır. Asıl adı olan Achilles (Aşil) olarak bilinir. Alex ismini sahte olarak almıştır eleman ama yakın zamanda Achilles olduğunu ortaya çıkarırlar. Olympianslar evlerini Darkseid tarafından kaybettikten sonra Tanrı Zeus, şampiyon bir ırk yaratması gerektiğine inanır. Diana’ya eşlik edecek bir şampiyon yaratmak amacıyla, Tanrı Kane Milohai’nin kalbini söken Zeus, bu kalp ile Olympiansların kralını ve yeni şampiyonunu yaratıyor. Tabi Powerless dizisi için bu bilgiler ve karakter oldukça fazla ama siz okuyucularımız için eksik bilgi vermek istemedim.

3.bölümünü geride bıraktığımız Powerless, hem genç nesile hem olgun yaştaki bizlere hitap etmeye güzel bir şekilde devam ediyor. Bu dengeyi ilerletebildikleri takdir de bir ihtimal 2.sezonu alabilir. Ancak seviyeyi bazen oldukça düşürüyorlar -espriler ve ciddiyet açısından- bunun önüne geçmeleri gerekli.

Powerless’ın 3.bölümü hakkında ki düşüncelerinizi bizlere söylemeyi unutmayınız!

 

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER