Arkadaşlar bilen biliyor; Tuhaf kostümlü birtakım gençlerin tuhaf kostümlü birtakım yaratıkları dövdüğü, maketten yapılma robotların maketten yapılma canavarları patakladığı doksanlı yılların efsanevi serisi Power Rangers mart ayında bir film ile karşımızda olacak. Film ile ilgili elimizde birkaç teaser dışında pek bir şey yok. Bir önceki teaser gerçekten hiç bir şey göstermeme konusunda müthiş bir örnekti. Duygusal bir Amerikan Slow gençlik şarkısı eşliğinde ana karakterlerimizin ne kadar ezik tipler olduklarını falan izlemiştik. Birkaç gün evvel yayınlanan yeni trailer ise ilkine nazaran oldukça cömert davrandı ve kafamızdaki birçok soru işaretine cevap getirdi.

Öncelikle aranızda gerçekten muhteşem bir Power Rangers filmi bekleyen var mı bilmiyorum. Cidden bekliyorsa neden böyle bir şey bekliyor onu hiç bilmiyorum. Gayet geyik, gayet özensiz olan ana materyalden çok sağlam bir iş çıkarabilmek mümkün değil mi? Elbet mümkün. Olaya farklı bir açıdan yaklaşır, yapımın hem görsel hem hikaye bazında tonunu değiştirir, zekice bir senaryoyla izleyiciye sunarsan tabii ki efsane bir iş yapma olasılığın var fakat bu fragman bana hiç de öyle bir şey yapacaklarmış izlenimi vermedi.

Buyrun bir de birlikte bakalım.

Fragman bize ilk teaserda gösterdikleri ezik çocukların nasıl adamın canına okuyan Power Rangers’lara dönüştüğünü gösteriyor. Başlangıçtaki “Ben siyahım” esprisi gerçekten, bakın gerçekten fiziksel acıya neden olacak kadar kötü. Tamam anladık artık ırkçı değilsiniz, eski Power Rangers’larda siyah olan hep siyahi biri tarafından sarı olan hep uzak doğulu tarafından canlandırılırdı siz bunu aşmışsınız aferim ama daha az gözümüze soksanız.

Bir de yapım ırkçılıktan sıyrılmış olsa da cinsiyetçilik konusunda hala gıdım ilerleme kaydedememiş. Siyahi oyuncuya siyah, uzakdoğuluya sarı rangers rolü vermeyi ırkçı bulan firma ekibin kadın üyesini yine ısrarla pembe giydirmeye devam ediyor. Tamam pembe kostümle kötülere karşı savaşan bir erkek görmek istemeyebilir izleyici, o zaman da Pembe Ranger koymayıverin kardeşim. Bakın Orijinal serinin en karizmatik karakteri Yeşil Ranger ortalarda yok ama pembe olan hala orada.

Film belli ki bize bir orijin hikayesi anlatacak. Ofsayt noktaların başında da bu geliyor. Tahmin ediyorum benim gibi bir çok izleyici artık Orijin hikayeler izlemekten bıkmıştır. Ki orijinal materyal Mighty Morphin Power Rangers isimli dizide bile adamlar orijin hikayesini yirmi dakikada anlatıp geçtiler. Siz hiç yoksa bir buçuk saat ezik gençlerin dünyayı kurtaracak kıvama gelip kötü büyücünün ağzını kırmasını izleteceksiniz bize. Zekice senaryo derken tam olarak bundan bahsediyordum mesela. Hani bize karakter tanıtımı- karakterlerin gücü edinmesi- inanayım mı inanmayayım mı mücadelesi- inanma- eğitim- düşmanın ağzını kırma- düşmanın büyümesi sonucu robota binme- robotların tek başına yetmemesi- birleşme- düşmanın böğrüne kılıç saplama çizgisinde giden bir film izletecekler. Bu çok belli. Halbuki film direkt aksiyonun ortasında açılsa mesela Rangers’lar daha evvel birkaç kez dünyayı kurtarmış olsa biz de o sahneleri ufak ufak flashbackler ile izlesek bundan daha iyi olmaz mıydı?

MV5BNmM2NmE3NjItYWYyOC00MTQ3LTk4YjctMmRkYjE1YmNjMDI3XkEyXkFqcGdeQXVyNDQxNjcxNQ@@._V1_

Bu arada bu orijin hikayesi de zannediyorum sıfırdan başlamayacak. Eski Power Ranger serisiyle bağdaşık halde gidecek. Zordon’un çıkması Alpha 5’i görmemiz falan belli ki buna delalet. Bu arada açık konuşayım ikisinin de yeni görünüşlerini sevdim. Ranger kardeşlerimizin dönüşme şekli de hoşuma gitti fakat eski şekillere nazaran bu değişikliği nasıl açıklayacaklar onu bilemiyorum. Zordon kendine root mu atmış? Dönüşme olayı nasıl bir anda giyinen adamlardan vücudu saran nanoteknolojik zımbırtılara dönüşmüş açıklanacak mı? açıklanmaya tenezzül edilecek mi bilmiyorum.

Alpha arkadaşımız orijinal serideki sinir bozuculuğu bırakıp biraz sarkastik eğlenceli bir karakter olacak gibi duruyor. Umarım öyle olur yoksa karargahta “ayy ayy ayy bunlar işin altından kalkmadı alayımız yandı” diye dolanacak bir robot gerçekten gereksiz.

Kostümlere ve Zord’lara değinmek gerekirse: Kostümler dizidekilere nazaran biraz daha iyi duruyor gibi ama en fazla ne olabilir yani? kask ve tamamı bir renkten oluşan bir zımbırtı. Zordlar ise fragmandan azıcık gördüğüm kadarıyla gözüme bir hoş geldi. Rita Repulsa net güzel olmuş diyebiliyorum. Hani filmin ne olduğu belli, bu filme olabilecek en güzel Rita yaratılmış. Yaratık tasarımları da iyisiyle kötüsüyle beklediğimiz cinsten şeyler.

Yazıyı kapatıp gitmeden önce duyduğumuz kadarıyla da olsa müziklerle ilgili iki kelam etmek istiyorum. İlk çocukluk evresini doksanlı yıllarda yaşamış biri olarak birkaç soundtracki hayatım boyunca unutmadım unutamam. Bunlar Digimon’un sondtrackindeki Butter-Fly ve Braveheart şarkıları, biri Teenage Mutant Ninka Turtles’ın muhteşem giriş şarkısı biri de Power Rangers’ın harika giriş müziği. Gerçekten arkadaşlar diziye dair en güzel şey o başlangıç müziği olabilir.  Ron Wasserman tarafından yapılan giriş müziği bir neslin “Ben altı yaşımdan beri metal dinliyorum ulan” söylemlerini haklı çıkartacak bir şey. İngilizce öğrenmeye başladığım andan itibaren “olm bizim çocuklar alayınızın ağzını kırar haydin aslanlarım yakalayın” temalı sözleri olan bir şarkının bu kadar sağlam bir müziğe sahip olmasına şaşırdım yeni film müzikler konusunda müthiş bir mirasın üzerinde yükselip o mirasi çöpe atacak gibi duruyor. Bir şu güzelliği dinleyin bir de teaserlarda falan karşımıza çıkan dandik şarkıları.

Her neyse sevgili okuyucular. Sizler Power Rangers filminden neler bekliyorsunuz fragmanları nasıl buldunuz? Yorumlara yazın ki muhabbet olsun.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER