Sinema dünyasında bazen filmin kurgusundan çok, karakterler hafızalara kazınmıştır. Bunlardan bazıları efsanevi ikililer olmuştur. Örnek film söylemek gerekirse Bad Boys, Salak ile Avanak, Laurel ve Hardy, Fight Club, Cehennem Silahı vs. Hatta bazı filmler birden fazla ikili barındırır. Yüzüklerin Efendisi’de Frodo-Sam ayrı , Merry- Pippin ayrı, Legolas-Gimli ayrı dünyalardır. Star Wars’ta C3PO-R2D2 , Han Solo ile Chewbacca akıllarda kalmıştır. Biz ise bugün dizi tarihini ele alacağız. Karışık ele alacağım, sıralamayı siz oluşturabilir, unuttuğumuz varsa ekleyebilirsiniz.

Earl ve Randy Hickey (My Name is Earl)

giphy-8
Dizi tarihinin en ince senaryolarından birine sahip My Name is Earl dizisi, aslında bir ana karakterin yolundan gider. Earl’ün listesini konu alan dizi, iki kardeşin unutulmaz absürt diyaloglarına şahit olur. Her bölüm sonunda, uyumadan önce Randy’nin iyi geceler soruları ise hala aklımdadır. Ekstra olarak paylaşacağım izninizle;

-Hey Earl
+Hey Randy
-I’m gonna enter your dream tonight.
+What?
-I’m gonna concentrate really hard when i sleep and i’m gonna enter your dream.
+Why?
-I don’t know. just to see what you’re doing.
+I’m not sure if i want you in my dream Randy. I could be with a lady or something.
-I just wanna stop by. Can’t you concentrate on not being with a lady just for the night?
+I guess. I will concentrate on being on a space station or something.
-Thanks. Goodnight Earl. See you in a little while.

Mecnun ve İsmail Abi  (Leyla ile Mecnun)

giphy-5
Geç duyulan ama çabuk sevilen Leyla ile Mecnun dizisinden, bir Mecnun ve İsmail abi efsanesi geçti, gitti. Dizinin absürtlüğünün yanı sıra bu ikilinin duygusal sahneleri içimize işlemiştir. “Bu acı geçiyor mu?” ve “Atlayacaksak beraber atlayalım” sahneleri öneridir.

Walter White ve Jesse Pinkman (Breaking Bad)

giphy
Çok mu erken girdim efsaneye. Dizi olarak zirvede sarsılmayacak yere sahip olması bir yana, Kimyacı ile Torbacının hikayesi bir başkadır. Birbirlerini çok farklı bir şekilde seven iki insan, beraber kararmaktadır. Gaz maskeleri ve sarı elbiseleriyle bira içtikleri sahne, dizinin imzasıdır.

Stewie ve Brian (Family Guy)

giphy-1
Dizinin genel işleyişinin yanında, bu ikilinin absürt maceraları dillere destandır. Stewie ingiliz aksanıyla konuşan küçük bir dahi, Brian ise entel tavrından ödün vermemeye çalışan bir köpektir. Daha derinlerde ise enteresan özellikler barındırması bu ikiliyi orijinal kılar. Her ne olursa olsun bölüm sonu klasiği olarak dostlukları baki kalır. “Where is my money?” ve “Brian’s Novel” sahneleri önerimdir.

Joey Tribbiani ve Chandler Bing (Friends)

tumblr_inline_nd1kp7rvbu1qdh7nt
Sitkom kategorisinde yere göğe sığmayan Friends dizisinde en çok dikkati Joey karakteri çekmektedir. Ama Chandler ile olan arkadaşlığı bir başkadır. Tezat karakterler olmasına rağmen, ortak eğlenceleri, farklı espri anlayışları hafızalardan çıkmayacaktır. Chandler’dan intikamını, bütün kıyafetlerini üzerine giyerek alan Joey, bu ikiliyi açıklamaya yeter.

J.D ve Turk (Scrubs)

tumblr_n0j1pmmtb31tr6ksno1_400
Bu iki karakteri anlamanın en kısa yolu Guy Love klibini izlemektir. Eşcinsel bir konu barındırmadan, iki erkeğin sonsuz sevgisini ve dostluğunu konu alır. Scrubs dizisinin temellerini atar ve diziyi absürt kategorisinde zirveye taşır. “Arm Wrestle” sahnesi önerimdir.

Hannibal Lecter ve Will Graham (Hannibal)

ad04c75adb9a35c5e441e8a590a67c00
Dizinin genel olarak puslu ilerlediğini düşünürsek, bu ikiliyi anlamak kolay olmayacaktır. Ölümüne düşman olmakla birlikte, birbiri olmadan yaşamanın zor olduğunu içten içe düşünen iki karakter. Ateşle barutun yakınlaşması, normal olarak patlamayla sonuçlanacaktır.

Sherlock Holmes ve Dr. Watson (Sherlock)

giphy-7
Uzun yıllardır birçok sürümünü gördüğümüz bu ikili, benim için Sherlock dizisinde zirveye ulaşmıştır. Martin Freeman ve Benedict Cumberbatch‘ın da bunda etkisi olabilir elbette. Sherlock, istemsizce dostunu ezmeye meyilli olsa da, 3. sezonda düğün sahnesinde tüm dünyayı ağlatmıştır. Bu da ikiliyi anlatmaya yeter.

Yagami Light ve Ryuzaki Lawliet (Death Note)

tumblr_martrn9wxo1rxui9eo1_500
Ryuzaki, L lakaplı, uluslararası çalışan özel bir dedektiftir. Kolay kolay kimseyle arkadaşlık etmez. Kira lakabıyla dünyayı sarsan, tanrının bir gücüne sahip biriyle tanışır. Yagami Light ! Birbirlerinin açığını yakalamaya uğraşan ikili, yağmurlu bir günde, çatıda tarihi bir ana şahitlik ederler. Anime/Manga tarihinin en can alıcı ikilisidir.

Bran Stark ve Hodor (Game of Thrones)

tumblr_o7pebvhzgq1tn718oo1_500
Son sezona kadar bu ikilinin derinliğini tam anlayamamıştır. Hold the Door inceliğiyle kalbimizin en derinine yerleşmesi, bu ikiliyi de unutulmazlar listesine sokmuştur. Hatırladıysanız zorlamayın kendinizi, dolsun gözleriniz. Her göz yaşı şerden akmaz.(Ak Gandalf)

Cengiz ve Kirli (Ekmek Teknesi)

hqdefault
Eklemesem çocukluğuma ihanet etmiş gibi hissederdim. “Oy oy oy oy” “Bu para bizi bozmasın” replikleriyle Kirli, “Yarayan bi kana” “Bulaşık” “Şatobiryantin” replikleriyle Cengiz. Benim espri anlaşıyımın temelini atmıştır bu ikili. Seyyar köfteci bölümleri favorimdir.

Rick ve Morty (Rick and Morty)

rammf
Sevenlerinin sınırlı ancak fanatik olduğu bu çizgi dizi, zaten bu iki efsanenin maceralarını konu alır. Rick’in efsanevi tarzı ve düşünce şekli, Morty’nin saflığı bizi onlara bağladı. Dudaklarının bükülmeleri favorimdir. Yeni sezonu dört gözle bekliyoruz.

Dean ve Sam Winchester (Supernatural)

know-how-gracious-winners
12. sezonuna adım atan Supernatural, elbetteki efsane ikiliyi hayatımıza sokmuştur. Dizi her ne kadar inişler çıkışlar yaşasa da bu ikili için izlemeye devam edilmiş, bırakılmamıştır. Dizi ne zaman biter bilinmez ama o kardeşlik asla bitmez. 5. sezon finalindeki “Burdayım Sam!” sahnesi diziyi unutulmazlar arasına sokmuştur.

Spartacus ve Crixus (Spartacus)

giphy-4
Trakyalı bir köle ile Galyalı Gladyatör’ün inişli çıkışlı, dünyayı sarsan dostluğu… Mertliğin kitabını yazmış, kardeşlikleri ise dünyanın bir ucunda yankılanmıştır. Dizinin özgürlük teması herkesi içine çekse de Crixus bir başkadır. O yüzden sevmeyeni de vardır. Ama inandığı şeylerden asla vazgeçmez. Spartacus’e ise saygısı sonsuzdur. Omuz omuza verdikleri her mücadele efsanevidir.

Naruto ve Sasuke (Naruto)

giphy-3

Manga kültürünün en sıkı dostları, aynı zamanda en sıkı düşmanları olan Naruto ve Sasuke’nin hikayesi yaklaşık 2 sene önce sona ermişti. Tabi ana hikaye bittikten sonra Japon firmaların para kaynağı kesilmemeli felsefesini benimsediklerinden Naruto serisi bir şekilde hala devam ediyor. Listemize bu ikilinin 1999’da başlayan dostluklarının, günümüze kadar sürmesinin etkisiyle koymazsak ayıp olur diye düşündük ve ekledik.

BONUS ;

Çarli ve Afakan (Çarli)

tumblr_m77vz83kvt1ro330po1_500
90’ların efsanesi bu ikili elbetteki dizi tarihinin unutulmazlarından. Kımıl zararlımız Afakan ile evde yaşayan bir adet maymunumuz ile diziler çektiğimiz dönemler. Kız meseleleri, at yarışı muhabbetleri, eniştesine açtığı belalar olsun dizi kusursuzdu. Bu ikili de dizinin her şeyiydi tabi. Hey gidi günler.

 

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER