Hala Pokémon Go oynuyor musunuz? Yoksa siz de vazgeçenlerden misiniz? Ben telefondan silmeye kıyamıyorum ama oyuna da hiç girmiyorum uzunca bir süredir. Facebook grupları ve geek çevreden de gözlemlediğim bu. Ya komple silinmiş oyun ya da benim gibi silmeye kıyılamamış ama oynanmıyor da.

Niye böyle oldu peki? Oyun duyurulduğunda yaşadığımız heyecanı, çıkar çıkmaz indirip Pokémon yakalamak için kendimizi sokağa atışımızı, her sokakta diğer oyuncularla karşılaşıp sohbet edişimizi ve bunun gibi daha pek çok duygusal anı hatırlıyor musunuz? Hiçbir oyunun yaşatamayacağı duyguları yaşatan ve dünyanın en çok oynanan oyunu olan Pokémon Go ne oldu da unutuldu? Kimileri buna “kapitalizm”, “tüketim çılgınlığı” ve “insanların maymun iştahlı oluşu” gibi büyük cümlelerle açıklama getirdi ama ben daha farklı düşünüyorum. Bunu da tane tane açıklamak istedim.

1- Oyun Çıktığında Hazır Değildi

nianticlabstnw

Evet oyun çıktığında ne doğru düzgün test edilmişti ne de gerekli alt yapı çalışmaları tamamlanmıştı. İlk günlerde yaşadığımız server çökmeleri ve oyun donmaları arkasından gelen “nearby” krizi de bunun net bir örneği. Hatta oyun ilk geldiğinde bazı telefonlarda oynanamıyordu mesela Asus Zenfone kullanıcıları oyun için baya bir beklemek zorunda kaldı.

2- Oyunun Global Açılış Yapmamış Olması

pokemon-go-release-date-availability

Farkında mısınız bilmiyorum ama oyun hala Türkiye’ye açılmadı. Sadece burada da değil Asya kıtasının büyük bir bölümü, Afrika ve Güney Amerika’nın pek çok yerinde hala oyun yasal olarak oynanılabilir değil. Pokémon gibi bir dünya markasının bu denli geriden gelmesi oyuncuları soğutan başka bir durum oldu.

3- Botların ve Hile Yapan Oyuncuların Engellenmemesi

pokemon-go-bot

Evet şuan da bir nebze olsun aştılar bu sorunu ama çok geç kalındı. Pek çok insan GYM’lerdeki 35-40 level oyunculardan bezip oyunu bıraktı. Oyuncu kaybetmemek için ilk başlarda sevimli uyarılarla önlem almak isteyen şirket bu hamlesiyle daha çok oyuncu kaybetmiş oldu.

4- Yetersiz Özellikler

pokemon-go-hile

Evet aslında oyun AR teknolojisini çıkartınca diğer Pokémon oyunlarına kıyasla oldukça düzdü. Hata belki de AR çıkınca en kötü Pokémon oyunu bile diyebiliriz.

5- Candy Candy Candy

copy_of_screenshot_2016-07-14-16-59-53-xlarge_transyibxajlcy_en5fjlbb9in41_bnx9uindc_xc5lrmtxq

Pokémon’unuzu istediğiniz kadar geliştirin ya da istediğiniz kadar evrimleştirmiş olun transfer edince aldığını sadece 1 candy. Pokémon yakalamak ve transfer etmek dışında da candy bulma şansınız yok! Ha, buddy Pokémon var o ayrı.

6- GYM Dövüşleri

pokemon-go-gym-fight

GYM dövüşlerinde sadece Combat Power’a değil aynı zamanda Pokémon türüne de dikkat edilmiş olması güzeldi. Ama sadece ekrana basıp ekranı kaydırmanın dışında bir numarası yoktu dövüşün her hangi bir taktik yapamıyorsunuz. Bas babam dur, bas anam dur!

7- Monotonluk!

pokemon-go-2

Oyunu bir ay kadar oynadıktan sonra sıkılıyor olmaya başlamanız. Bütün ilgi çekiciliğini yitirmeye başlıyor her hangi bir yenilik yok, düz sıkıcı bir oyun oluyor.

Bir sonraki Pokémon yazımda da bu sorunların nasıl çözüleceğini yazacağım.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER