Herkese merhabalar. Oyun sektöründe, birkaç ufak haber dışında çok hareketli olmayan bir haftanın içerisindeyiz. Yamalar çıkıyor, ufak tefek haberler sızıyor ve oyun firmaları büyük duyuruların ardından gömüldüğü sessizlik içerisinde çalışmalarına devam ediyor. Madem oyun firmaları sessiz, biz de oyun firmaları hakkında konuşalım.

Az sonra söyleyeceğim şeyleri söylemeden önce her bahsedeceğimiz konunun birer firma olduğunu unutmamak gerek. Bize eğlence, ucu bucağı olmayan dünyalar, sizi içine çekip sabahları gördüren hikayelerin her biri, kar amaçlı yapılan bir ürünün sonucunda var olan şeyler. Bir firma yaptığı oyundan kar etmezse o oyunun devamı gelmez. Bizim gibi oyunlara gönülden bağlı insanlar için bazen unutulan ve sıkça şok yaratan bir konu bu. Tıpkı sevdiğimiz Youtube içerik yapımcılarının bu içeriği yapmalarının iki sebebinden birinin gelir olması gibi basit ve anında, orada kabul edilmesi gereken bir konu. Ayrıca çoğu şeyi basit bir dilde anlattığımında altını çizmeliyim, bu işin çok büyük ve farklı detayları var, fakat bizi alakadar eden konular ile doğrudan ilgili başlıkları aldım.

Bu konuları kabul ettiğimize göre gelin oyun firmalarına, satış politikalarına ve bunun oyunlar üzerinde yarattığı etkilere bakalım.

paradox-og-image

1) Paradox Interactive

Paradox hem oyun yapan, hem de dağıtımcılık yapan bir firma. Biz burada oyun yapan Paradox Development Studio’dan başlayacağız. Paradox Dev Studio, çağlara yayılmış, detaylı ve uzun olan “Devasa Strateji” oyunları üreten bir firma. Ürettikleri arasında Europa Universalis, Crusader Kings, Hearts of Iron ve Stellaris gibi farklı zaman dilimlerinde geçen, tarihe bağlı fakat alternatif tarihler yaratma fırsatı veren seriler var.

Paradox burada ilginç bir satış politikası izliyor. Kendimce izledikleri politikayı sürekli-gelişim-sürekli-satış olarak tasvir edebilirim. Paradox oyunlarına her hangi bir platformdan şöyle bir göz attıysanız, her oyununun milyon tane “DLC”si olduğunu fark edersiniz. Bu direk politikalarının bir sonucu. Paradox oyunları çıkar, çıktıktan bir süre sonra indirilebilir içerikler ile büyümeye başlar. Yapımcılar oyunu geliştirmeyi hiçbir şekilde bitirmez. Her altı ayda bir yeni bir sistem, yeni bir oyun mekaniği oyuna eklenir oyun sürekli değişir, büyür. Bunun haricinde sürekli kozmetik içeriklerde oyuna eklenir.

Bu sistem hakkında olumlu ve olumsuz pek çok şey duydum. Eleştirilerin temel odağı, çıkarılan içeriklerin paralı olması ve paranın karşılığını vermemesi üzerinden döner. Olumlu eleştiriler ise yukarıda bahsettiğim sürekli gelişen oyun mantığı, oyunun kendini sıkmadan tekrar tekrar oynatabilme yeteneği üzerinden yapılır. Burada, benim gözümde Paradox çok güzel bir hareket yapıyor, çünkü, yaptıkları oyunlar, her hangi bir indirilebilir içerik edinmeden de oynanabiliyor.  Firma düzenli gelir ediniyor, bu gelir ise yeni içerikler ve oyunların yapılmasında kullanılıyor, kar ediyor ve bize sürekli daha iyi içerikler sunuyor.

Burada ince bir çizgi var. Paradox’un yaptığı ilk oyunun içerisinden içerik çıkarmaması veya ilk oyunun eksik, bitmemiş olmaması yaptıkları işin meşruluğunu yok eder. Son dönemde, özellikle son çıkan Hearts of Iron serisinin en yeni oyunu ve Stellaris biraz bu dengeyi bozacak şekilde yapılmış. İkisinde de bir olmamışlık var. Stellaris yeni başlayan bir seriydi, bir sonraki oyunlarında bu konuda hayranlarını ne kadar dinlediklerini birlikte göreceğiz.

Burada ufak bir dipnot geçeyim; Paradox Türkiye için yerli fiyat uygulayan firmalardan. Avrupa’da 20 Euro, ABD’de 25 dolar olan ek paketler Steam Türkiye üzerinden yaklaşık 30 liraya satılıyor.

2529004-cdprlogo

2) CDProjekt Red 

Polonya çıkışlı bir firma CDPR. Hiç adı sanı duyulmamışken ilk yaptıkları oyun Witcher ile dünya çapında büyük satış başarıları elde ederek oyunlarını bir seriye çevirdiler. İkinci oyunlarının başarısı ile gerçek anlamda sektörü değiştirme kuvveti bulunan bir firma haline geldiler. Witcher 3: Wild Hunt’ın başarısından, kalitesinden sürekli bahsetmenin bir anlamı yok. Fakat burada CDPR’ın satış politikasından bahsetmeden olmaz.

CDPR, bitmiş oyun, mantalitesine sahip bir firma. Yaptıkları her ürünün birmiş olması CDPR’ın zaman içerisinde edindiği prestij ile satış yapma politikasının bir sonucu. Şu an için CDPR’ın yaptığı her hangi bir oyunu satın aldığınızda, o oyunun içerikle dolu olduğunu, alıp sadece ana konuyu takip ederseniz bile 40-50 saat oynayacağınızı bilerek alıyorsunuz. Bunun yan içeriklerini yaptığınız zaman oyunda geçirdiğiniz zaman 100-150 saatlere kadar ulaşabiliyor.

Çıkarttıkları indirilebilir içeriklerde de aynı mantığı görüyoruz. Witcher 3’ün iki ek paketinden iki oyun yapılabilir. Fiyatları buna göre normal indirilebilir içeriklerin üzerinde. Burada CDPR bedava içerik ile hem hayranlarının gönlünü kazandı, hem de gerçek anlamda sektörde bir trend başlattı. Bugün hem oyun basını, hem oyun firmaları CDPR’ı büyük bir ciddiyetle takip ediyorlar.

CDPR hem yapımcı, hem dağıtımcı bir firma. Kendi online platformları bile var. Bilmeyenleriniz için GOG (Good Old Games), hem kendi oyunlarını, hem ufak firmaların indie oyunlarını, hem de, adından da anlayacağınız gibi, eski oyunları edinebileceğiniz bir platform. Maalesef dolar bazında satış yaptığı için şu an ülkemizde çok popüler bir konumda değil. Ülkemizde potansiyel alıcılar gerekli ilgiyi gösterirse TL bazında satışta yapmaya başlayabilirler. Steam’de ise oyunlarını 50-70 lira seviyesinde edinebiliyorsunuz, gene yerli fiyatlandırma uygulanıyor.

Yeni oyunları Cyberpunk 2077’yi ise büyük bir ilgi, merak ve heyecan ile bekliyoruz. Umuyorum ki başarılarını bir üst kademeye taşıyarak sektörde oyuncuların desteği ile oyuncuların menfaatine olan yeni trendler başlatacaklar.

0y2lUWO

3) Bethesda Game Studios

Son olarak bahsedeceğim firma Bethesda Softworks. Diğerlerinden biraz farklı bir güce sahip ve farklı bir konumda. Bethesda, bilmeyenler için, Elder Scrolls serisini yaratan ve uzun zamanlar boyunca bu seriden edindiği gelir ve prestij ile büyümüş bir firma. Fallout serisini edindikten sonra kendi formüllerini oyuna katarak bir seriyi tekrar canlandırdılar.

Bethesda’nın uzun zamanlardan beri süregelmiş politikası, oyuncuların geliştirdiği oyunlar olmuştur. Bütün oyunlar arasında en geniş mod topluluğu ve en kaliteli modlar her zaman Bethesda oyunlarında var olmuştur. Mesela Skyrim için yapılmış Enreal modu, oyunun kendi ek paketlerinden daha kapsamlı bir çalışma, ve bunu ücretsiz olarak edinebiliyorsunuz. Bethesda oyunlarının seneler boyunca tazeliğini koruması hayranlarının elindeki imkanların hayal gücü ile sınırlı olmasından kaynaklı.

Bethesda burada yeni yükselen değil, benim gözümde, düşüşe geçen bir firma. Seneler içerisinde, her firmada var olan kontrol manyaklığının çıta atlamasından sonra hayranlarını kendinden soğutarak, modları ücretli hale getirmeye çalışarak büyük kayıplar verdi. Daha sonrasında dağıtımcılığını yaptığı firmaların çıkarttıkları oyunlar, Bethesda’dan beklenen kaliteyi veremeyince ayrı bir darbe yedi.

Sonuç olarak Bethesda büyük kayıplar verdi, hala pek çok hayranı var, sonuçta açık dünya mantığını en iyi işlemiş, formülünü yaratmış firmadan bahsediyoruz. Hayranlarından alacağı geri dönüş burada Bethesda’nın gelecek politikalarını belirleyecek. Eğer ne yapsam satılır, ne karar versem destek bulur mantığını sürdürürse, kalitesi düşük içerikler edinmeye devam edeceğiz.

Şu anlattığım üç firma, sektöre üç farklı satış politikasını ve kitle tutundurma yöntemlerini temsil ediyorlar, bunun gibi pek çok var. Ne yapsam alırlar politikası izleyen firmalar da var, ben bunları gerçekliği olmayan fragmanlarla gaza getirir, orta şekerli bir oyun ile tutarım diyen firmalarda var. Burada en büyük görev alıcının. Oyun hayranlarının elinde çok mühim bir güç var, ve bu güç ile biz bu firmaları büyütüp küçültüyoruz. CDPR’ın son dönemin en başarılı firması olmasının sebebi oyuncular, aynı şekilde Bethesda’nın yerinden olması, EA’in sürekli aynı oyunu bize satmasının sebebi de oyuncular. Biraz bilinçlenmek, biraz neyi aldığınızı, içeriğinin ne olduğunu, en önemlisi de hangi iş şeklini desteklediğinizi bilmeniz gerekli. Ancak bu şekilde, kaliteli içeriğin ön plana çıkmasını sağlayabiliriz.

 

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER