Sıkı takipçilerimiz bilir, buralardan fırsat buldukça Hollywood sinemasına laf çakıyor, artık her haltın bir “Cinematic Universe” kapsamında değerlendirilmesine karşı çıkıyorum fakat daha önceden belirttiğim gibi bu tutumum sinematik evren tarzı bir anlatımı sevmediğim için değil ortaya konan evrenler bir türlü orijinalliği yakalayamadıkları için ortaya çıkıyor.

Madem bu sinematik evren tarzı anlatım sinema sanatının gözde anlatım araçlarından biri haline geldi ben de bu araca çok uygun birkaç anlatıyı şuraya bırakayım, “olsa ne güzel olurdu be!” dedirteyim istedim. “Eyyy Hollywood duy sesimi, çok sağlam şeyler çıkar buradan”

Başlamadan Önce Not: Yazıda önereceğimiz sinematik evrenlerin kaynak materyallerini belirtip yanına bir de bu evreni iyi yönetebilecek birer yönetmen konduracağım. Bu yazıda bahsi geçen üç evren ilk etapta aklıma gelenler, sizlerin önerileri ile bu tip daha çok yazı yazmayı planlıyorum.

1- Matrix Extented Universe


Kaynak Materyal:
William Gibson romanları ve orijinal Matrix üçlemesi
Kim Yapar: 
Tabii ki Wachowski’ler. Aynı görsel dokuyu, aynı anlatım dilini sağlayabilecek başka bir yönetmenin şu an Hollywood semalarında var olduğunu sanmıyorum. Belki bir diğer muhteşem kardeşler ekibi olan Nolan biraderler yapabilir.
Nasıl Yapılır: Açık konuşalım, Matrix geek sinema tarihinin gördüğü en muhteşem anlatılardan biri. Görsel diliyle olsun, içerdiği felsefi altyapısı ile olsun, hikaye unsurlarının kullanımındaki başarısıyla olsun üzerine kimsenin kolay kolay çıkamayacağı bir güzellik Matrix.
Geçtiğimiz günlerde Keanu Reeves’in de bir Matrix IV için gayet ılımlı konuştuğunu duymuştuk hatırlarsanız. Yalnız benim genişletilmiş Matrix evreni fikrim Reeves’e çok da ihtiyaç duymuyor. İzleyen herkes sanıyorum hemfikirdir ki Matrix evreni üzerine söylenecek sözlerin pek az kısmı orijinal üçleme ile söylendi. Matrix evreninin tarihçesi, Zion şehrinin kuruluşu, Neo’dan önceki ve sonraki mücadeleler derken Matrix evreninde yer alan onlarca film çekilebilir. Başı sıkışınca “Yeaa bi Death Star’ın planlarının çalınması hadisesi vardı ya.” moduna giren Star Wars evreninden çok daha keyifli bir şey olur.
Keşke yapsalar, umarım yaparlar.

2- Ctulhu Cinematic Universe

d78469e8b80fea1ada9d5efbf8b7c1c9


Kaynak Materyal: Howard Philip Lovecraft Kitapları
Kim yapar: David Cronenberg’e verseler bence harika yapar. Videodrome, The Fly, Existenz, gibi hem grotesk görselliği müthiş yansıtan hem de altmetin zengini filmleri yöneten adam Cronenberg’i Call of Ctulhu’yu yönetirken hayal etmek bile müthiş zevkli. Ha olmadı mı? Elimizde Darren Aranofsky gibi müthiş bir yetenek daha var. O güzel sinematik bakışını Noah gibi ebleh filmlerde harcamasın gelsin çeksin.
Nasıl Yapılır: Okuyanlar bilir H. P. Lovecraft Ctulhu Mitosu adını verdiği bir anlatılar topluluğu meydana getirmiştir. Bu anlatılar topluluğu dünyada insanlardan önce var olmuş ve şu an uykuya dalmış, dış uzaydan gelen birtakım varlıkların olduğu gerçeği üzerine kurulmuştur. Bir de sık sık karşımıza çıkan çılgın Arap Ebu el Hazret’in kitabı Necrominicon vardır tabii.
Ctulhu Cinematic Universe birçok farklı türde film barındırmak durumunda kalır yapılırsa. Yani bir tarafta pasifikte kaybolan bir denizcinin yaşadığı korkunçlukların filmi yayınlanırken bir taraftan klasik kapalı mekanda geçen gerilimin yüksek olduğu bir korku filmi sırada bekliyor olmalı. Ana materyalimiz Lovecraft’ın kitapları olsa da yapımcı hikayeyi 1800lerin sonunda 1900lerin başında bırakmak istemezse serinin ikinci fazı güncel zamanımızda geçer, ton belki biraz değişip bilimkurgu-korku türüne evrilir ama güzel yönetmenlik ve iyi hikayeyle müthiş şeyler ortaya çıkar.
Keşke yapsalar, hatta neden hala yapmadılar ki?

3- Fantastik Osmanlı Tarihi:

fatihjpg-728x728-728x728


Kaynak Materyal: Reşat Ekrem Koçu’nun kitapları, İhsan Oktay Anar Romanları, Mehmet Berk Yaltırık’ın çalışmaları falan derken koca bir evreni dolduracak hikaye çıkar korkmayın
Kim Yapar: Karagöz ve Hacivat Neden Öldürüldü? filminde harikalar yaratan Yedi Kocalı Hürmüz ile güzel iş çıkaran fakat sonrasında ortalarda çok gözükmeyen Ezel Akay bu işi fevkalade yapar. Olmazsa Gölgeler ve Suretler, Nokta, Rüya gibi filmlerle tarihi bakış açısını sinemanın içine çok güzel yediren Derviş Zaim de çok tatlı olur
Nasıl Yapılır: Öncelikle birilerinin ciddi şekilde para yatırması gerekir bu işe. Makyajından sanat yönetmenliğine kadar çok acayip prodüksiyon isteyen bir iş. Osmanlı tarihindeki enteresan olayları biraz olsun kurcalayan herkes ne kadar eğlenceli bir şey çıkacağını tahmin edecektir. Köy ahalisinin gecenin bir yarısı vampir avına çıkması olsun, padişahı okuyup üfleyerek zengin olan, devlete borç verecek kıvama gelen Cinci Hoca’nın hikayesi olsun, düzgün senaristlerin eline geçerse çok eğlenceli hikayeler ortaya koyabilecek bir kaynak materyal var elimizde. Sadece olayı siyasileşmekten korumak gerek. Yani birileri kalkıp “Ecdadımızı cinli, büyülü gösteriyorlar” diye ortalığı velveleye vermesin başka birileri “Bu ülkeyi tekrar Osmanlıya çevirmeye çalışıyorlar” diye dellenmesin diye baya çaba harcamak gerek.

İlk etapta aklıma gelen çekilse çok güzel olacak sinematik evrenler bunlar sevgili okuyucu. Varsa senin de içinde tuttuğun “ulan çekseler ne güzel olurdu” dediğin şeyler yorumlara beklerim. Yazının devamını hazırlama sürecinde yorumlardan faydalanacağım.
Görüşmek dileğiyle.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER