“You are in the mountains, Lou.. My Mountains.”

Çizgi roman dünyasında bazı ikililer vardır, bir çalışma yaptıklarında mutlaka okumak isteyeceğiniz. Garth Ennis ve Steve Dillon, Tim Sale ve Jeph Loeb, Bendis ve Maleev (evet Bendis, çünkü Maleev) gibi. Bu ikililerin uyumu o kadar üst düzeydedir ki ortaya çıkacak işler gözü kapalı iyi addedilir. En azından benim için öyle.

Bu klasmana adlarını Eisner ve Harvey Ödüllü “100 Bullets” serisi ile yazdıran Brian Azzarello ve Eduardo Risso ikilisi, şimdi karşımıza yeni bir çizgi roman ile çıkıyor, Moonshine.

Image Comics tarafından yayımlanmaya seri, alkol yasağının uygulandığı, mafyaların ve kaçak alkolün cirit attığı 1920’lerin Amerika’sında geçiyor. Ana karakter olan Lou Pirlo West Virgiana’da küçük bir kasabada bulunan Hiram Holt adındaki yerel kaçak içkici ile anlaşma yapıp içkilerinin New York’ta satılması için patronu tarafından gönderilmiştir. Ancak Hiram Holt ve ekibi sadece kaçak içki üretmemektedir, arkalarından daha korkunç bir sır daha vardır. Hiram Holt ve arkadaşları kana susamış birer kurt adamdır.

moonshine01_03

İlk sayısı nelerle karşılaşacağımız, karakterlerin tanıtımı ve diğer sayıları merakla bekletecek birkaç soru ortaya atarak biten Moonshine, yeni başlayan serilerden takip etmesi keyifli olacak gibi duruyor.

Hikaye anlatımı bakımından, Azzarello iyi bir tempo tutturmuş ilk sayıda. Okuyucunun gerçekleşen olayları sindirmesini isteyen yazar, pürüzsüz geçişlerle ve tadında anlarla hikayenin devamı için merak uyandıran güzel bir başlangıç yapıyor. Ancak belki de ilk sayısı olmanın getirdiği dezavantaj yüzünden ana karakterler Lou Reed ve Hiram Holt’un karakterizasyonunun sınırlı bir şekilde yapılması, ağızda az da olsa buruk bir tad bırakıyor. Özellikle, karakterlerin motivasyonlarının tam bir şekilde veril(e)memesi karakterleri umursamayı zorlaştırıyor. Ancak bu yukarıda dediğim gibi ilk sayı olmanın getirdiği bir özelliktir. İlgi çekici karakterleri bulunan serinin, karakterlerin motivasyonlarının da açıklanması ile daha iyi bir yola girebileceğini şimdiden söylemek yanlış olmaz.

İşin çizim kısmına ise ayrı bir parantez açmak gerekiyor. Bence ilk sayısının en ilgi çekici kısmı çizimleri ve renklendirmesi. Risso müthiş bir iş başarmış. İddialı olacak ama Moonshine’nın, Risso’nun en iyi işlerinden biri olacağını kestirmek zor görünmüyor. Usta olduğu ve benim de hayran olduğum sinematik kareler ve müthiş gölgelendirmesini Risso bu seride de okuyucularından mahrum bırakmamış. Bunun yanında çizimleri ile okuyucunun hikayeye çekilmesi konusunda büyük rol oynayan Risso, Azzarello’nun vermek istediği atmosferi başarıyla panellere yansıtmış. Bunun yanında renklendirmeyi de üstlenen çizer, sepya ve mavi tonlarının ağır kullanımı ile bizleri eski bir hikayeyi okuduğumuzu göstermekte müthiş bir iş çıkarmış.

Sonuç olarak, küçük eksiklerle birlikte, Moonshine, biz çizgi roman okuyuculara güzel bir okuma vaadediyor gibi görünüyor.3. sayısı bu ay içinde yayınlanacak seri, süper kahramanlar dışında bir alternatif arayanlar ve bağımsız çizgi roman sevenler için güzel bir seçenek gibi duruyor.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER