Arkadaşlar sitenin olağan dizi, film, çizgi roman eksenini biraz saptırarak size bir haber vermek istiyorum. Müsaadenizle Türk Edebiyatı’na dair müthiş bir haberden bahsedeceğim. Şu an çok çoşmuş durumdayım lütfen beni durdurmayın.

Futbol turnuvalarında, müzik yarışmalarında falan başarı kazanınca çoşuyoruz ya arkadaşlar, yer gök milli gururumuz diye inliyor televizyonlar haftalarca haber yapıyor ya? Şimdi size milli gururun alasını göstereceğim. Tartışmasız şekilde Türk Edebiyatı’nın en büyük yazarlarından kabul edilen Oğuz Atay’ın tartışmasız şekilde muhteşem kitabı Tutunamayanlar 1 Mart 2017 tarihinde dünyanın en yaygın dili olan İngilizce tercümesiyle piyasaya sürülüyor. Duyduğuma göre ön siparişler başlamış bile.

Yani arkadaşlar bir ay içerisinde dünyanın büyük kısmı Oğuz Atay okuyabiliyor olacak. Hayatının büyük kısmını edebiyata, akademik hayatının tamamını Türk Edebiyatı’na vakfetmiş biri olarak şu an gözlerim dolmuş halde ciddi ciddi.

41wu9qn-X9L._SX314_BO1,204,203,200_

Çevirinin Oğuz Atay’ın yakın arkadaşı (bazı yorumlara göre sevdiği kadın) olan Sevin Seydi’ye ait olduğu söyleniyor. Bu haber doğruysa sevincimiz kat kat artmalı arkadaşlar zira Sevin Seydi, Oğuz Atay’ın Tehlikeli Oyunlar ve Tutunamayanlar kitaplarını ithaf ettiği kişidir. Hatta bu hanım bu iki kitabın orijinal kapak tasarımlarını da kendi yapmıştır. Atay’ın günlüklerinde  “Artık Sevin olmadığına ve başka kimseyle konuşmak istemediğime göre” dediği insandır.

Bu müthiş haber muhtemelen bir Eurovision yedinciliği, bir uluslararası turnuvada atılan gol kadar yankı uyandırmayacak ana akım basında. Biz de bizden öğrenin dedik.

Umarım İngilizce’yi ve Oğuz Atay’ı çok iyi bilen bir cengaver çıkar da kitabın tercümesini şöyle güzelce bir inceler, biz de fikir sahibi oluruz. Şu an için elimizde sadece kitabın İngilizce ismi ve kapak tasarımı olduğunu düşündüğümüz bir görsel var o da yukarılarda bir yerlerde. Kitabın İngilizce ismi The Disconnected olarak belirlenmiş, ismin kitabın içindeki “disconnecticus erectus” tabirine bir gönderme olduğu aşikar.

Bu güzel haberi almamızı sağlayan Sevin Seydi’yi bir kez daha minnetle anıyor ve ekliyoruz: İnsanlarımız keşke diğer “milli gurur”larımıza sevindikleri kadar bunlara da “Sevinseydi”

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER