Bugün geek dünyası tuhaf bir haberle karşı karşıya geldi arkadaşlar. Hollywood sinemasının son yirmi yıldır yaptığı en iyi işlerden biri olan Matrix serisinin yeni filminin çekilmesi konusunda net birtakım adımlar atılmış. Pek kısa bir zaman önce Olsa Çok Güzel Olur Dediğimiz Sinematik Evrenler başlıklı yazımızda bu ihtimalin ne kadar güzel sonuçlar doğurabileceğinden bahsetmiş, mutlu olmuştuk fakat görünenler pek iç açıcı değil gibi.

Bir kere işin içinde Wachowskiler yok. Keanu Reeves’in “Ben öyle bir işe Wachowskiler olmadan girmem aga.” minvalindeki sözleri baz alırsaki Reeves de yok. Kim var peki? Incredible Hulk, Elektra gibi filmleri yazan Zak Penn var. Başrollerden biri için ise günümüzün sevilen aktörü Michael B. Jordan düşünülüyor.

Yani cidden olay hiç iç açıcı durmuyor değil mi?

Matrix gibi efsanevi bir işin altından kalkmak gerçekten kolay değil. Felsefi altyapısı, görsel dili, hikaye anlatımı muhteşem olmalı ki efsaneye yeni bir şeyler eklendiğine değsin. Şimdilik filmden pek umutlu olmadığımızı belirterek aslında işi ele alsa harikalar yaratacak birkaç kişiden bahsedeceğiz size. Şu bahsettiğimiz isimler Matrix evreninde geçen bir film çekse nasıl efsanevi şeyler doğardı bir düşünün lütfen.

Alfonso Cuaron:

Alfonso-Cuaron

Şimdi bir düşünün Children of Men, Gravity, Harry Potter and the Prisoner of Azkaban gibi filmleri çekmiş bir adamdan bahsediyoruz. Gravity’deki yönetmenlik kabiliyetini, Children of Men’deki atmosfer yaratma başarısını falan kullanıp pesimist bir Matrix filmi çekse Alfonso abimiz. Beyaz perde karşısından mutlu ayrılmaz mıyız? Belki daha az dövüş sahnesi olur, orijinal seriye göre daha durgun bir film izleriz ama size yemin ediyorum film iliklerimize kadar işler yakamızı bırakmaz.

Vincenzo Natali:

Vincenzo-Natali

Cube isimli efsane filmi kaç kişi hatırlar, kaç kişi izlemiştir bilmiyorum fakat az prodüksiyonla güzel bilim-kurgunun nasıl yapılacağına muhteşem bir örnektir film. Bilim kurgunun “vicıvvv vicıvv” sesleri çıkartan CGI oyuncaklardan arınıp fikir seviyesinde güçlendirildiğinde ne kadar derinlikli olabileceğini çok güzel gösteriyor Natali. Bir taraftan da bu adamın tv tarihinin yönetmenlik bakımından en başarılı işlerinden sayılacak Hannibal’da altı, Westworld’de bir bölüm yönettiği gerçeği var. Yani adam fikir üretme konusunda iyi, Kamerayı nasıl kullanacağını biliyor. Eğer Matrix evreni izlediğimiz diğer sinematik evrenler gibi bir gelişim gösterip yan hikayelere sapacaksa Natali bence muhakkak bir film yönetmeli. Adam zaten az prodüksiyonla çok şey başarabiliyor. Oldurun be…

Alex Proyas:

Tamam, Gods of Egypt rezil bir film olabilir, Knowing de ilk bakışta deli klişe bir dünyanın sonu geliyor filmi kabul edilebilir ama Alex Proyas, Dark City gibi bir film yaptı arkadaşlar. Dark City, Matrix’e giden yolun taşlarını döşeyen filmlerden birisidir çok net. Knowing, pek parlak bir film sayılmasa da mitolojik, ezoterik göndermeleriyle saygıyı hakeden bir işti. Kendisine mesela şöyle Matrix evreninde geçen bir Cyber Polisiye yazılsa bence çok iyi iş çıkar.

Nolan Biraderler:

landscape_movies-christopher-nolan-the-dark-knight

Bakın bunu uzun uzun anlatmaya bile gerek yok ama uzun uzun anlatacağım yine de. Inception’ın seveni var sevmeyeni var fakat özel efekt kullanımının böylesine estetik bir şekilde başarıldığı pek az film olduğu konusunda sanıyoruz hepimiz hemfikiriz. Bir taraftan Christopher Nolan’ın Interstaller’ı çekmek için yıllarca Kuantum Fiziği dersi aldığı gerçeği var. Hollywood sinemasında, özellikle bilim-kurgu janrasında iş yapıp işine bu kadar saygı duyan gerçekten az kişi kaldı.

Tüm bu bahsettiklerimin yanına bir de Jonathan Nolan’ın televizyona yaptığı iki yapımda da (Person of Interest, Westworld) yapay zekaya eğildiği adeta yapay zekaya taktığı gerçeğini koyalım. Ben olsam adamların önüne kömür çuvalıyla para yığar “Kardeşim oturun Matrix’e orijin yazın, sistem nasıl oluşturuldu, işler bu hale nasıl geldi. Zion nasıl kuruldu, üçleme mi beşleme mi siz bilirsiniz yeter ki yapın.” derdim. Hani gerçekleşmeyeceğini bildiğim halde düşündükçe heyecanlanıyorum.

Daren Aronofsky:

movies-darren-aronofsky

Bakın sevgili Hollywood yapımcıları. Lütfen Aronofsky’e bir sinematik evrende görev verin yoksa adam dehasını Noah gibi ebleh ebleh filmlerle heba etmeye başladı. Adam Batman Year One yapacaktı proje iptal oldu, bir ara Robocop ile anıldı oradan da bir şey çıkmadı. Neden böyle yapıyorsun Hollywood?!?!?!

Şaka bir yana Aronofsky’i yaşayan en büyük yönetmenler listesine koysak kimsenin gıkı çıkmaz sanırım. Adam yapı ve hikaye bakımından koca koca saçmalıklar içeren Noah gibi bir filme bile yönetmen olarak damgasını vurdu, imzasını attı. Bir tane olsun kötü yönetilmiş filmine rastlamak mümkün değil. Fountain gibi Black Swan gibi muhteşem filmler çeken adama Matrix’in dünyasını emanet etseler neler yapar azıcık hayal edin. Mest olmuyor musunuz?

Şimdilik yeni çekilecek Matrix filmlerine dair söyleyeceklerim bunlar. Hollywood yine efsanevi bir işi aslına yakışmayan basitlikle karşımıza koyacak gibi bekleyelim görelim

Peki sevgili okuyucu: siz neler bekliyorsunu Matrix’in yeni filmlerinden? Durumdan memnun musunuz? Yazın konuşalım.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER