Ben karımın karısı oldum.”

Masum Cuma günü yayınlanan 7. ve 8. bölümü ile final yaptı. Güzel başlayan dizinin sonu yeterince tatmin etmedi. Ancak, kendinin özel pozisyonundan dolayı genel olarak beğendiğimi söyleyebilirim. Dizi sektöründe yeni bir kırılım yaratıp yaratamayacağı ise ileride cevaplanacak bir soru olarak kendini muhafaza ediyor. Temennilerimden biri ise “Bayrak” oyununun tekrar izleyici ile buluşması.

İsterseniz Spoilerlı incelememize geçebiliriz.

6. Bölümün sonu ile 7. bölüme başladık. Taner, Emel’i taşırken Emel’in uyanmasıyla müthiş bir sekans başladı. Burada, sigara detayı, Emel’in nerede düştüğünü hatırlaması gibi detaylar çok güzel düşünülmüştü. Böylece Emel, Taner’in aslında kendisine bir şey yapacağını bildiğini ancak kaçamadığı için küçük histeri krizlerine girdiğini görmek keyiflendirdi. Bu konuşma sonucunda Taner’in hali iyice üzücü bir hal aldı. Rüya’ya şiddet uygulayanın kendisi olmadığını biliyorduk ancak kimin neden yaptığı ile ilgili izleyici ile bir şey paylaşılmamıştı. Burada da Rüya’nın bir ilişkisi olduğunu ve Taner’in Rüya’yı çok sevdiğinden buna göz yumduğunu anladık. Darp izleri ise Rüya’nın “aşkından” kaynaklanıyormuş. Rüya’nın bu adama karşı bir şeyler hissettiğini düşünürsek, Taner ile Rüya’nın evliliğinin neden yapıldığı konusu gündeme geliyor. Ben çok açıklayamadım bu durumu.

Bunun yanında, Emel’in Tarık’ın Selim’i öldürdüğünden bahsettiği sırada Taner’in sessiz kalması da konuşmadaki ayrı bir ilgi çekici detay oldu. Kardeşi için bir çok şeyi göze alan bir adamın, kardeşine yapılan bu haksız itham için sesiz kalmasını karakteri ile fazla bağdaştıramadım. Kaldı ki, Taner yaşadıklarını anlatsa belki daha farklı bir yola girebilirdi hikaye.

Bunun yanında, konuşmada Tarık’ın askerdeki olayından bahsettiler ancak hala ne olduğu konusunda bir aydınlatma olmadı. Komutanı ile yaşadığı tatsız bir olaydan sonra travmaya giren Tarık’ın durumu o olaydan sonra daha da kötüleşmiş.

Bu konuşma sonunda ise Taner Emel’i boğarak öldürdü. Bu ölüm için Taner’in motivasyonunu anlamadım açıkcası. Emel polise gitse, zaten her şey Taner ve Tarık’ın lehineydi. Taner kırılma anlarında hep yanlış kararlar veren bir karakter olarak karşımıza çıktı ama bu yanlış kararları neden verdiğini bir türlü çözemedik diye düşünüyorum.

Yusuf’un ses kaydı resmini Sherlockvari hatırlaması ise dizide çok da önemli bir detay değildi. O ana kadar çoğu şey açıklığa kavuşmuştu zaten Yusuf’un bunu çözmesinin sonunda da çok da önemli olmadığını görmüş de olduk. Ses kaydındaki, Taner’in “Bunun Tarık ile alakası yok.” şeklindeki beyanını da bunu Tarık yaptı diye anlamak da biraz heyecanı düşürdü açıkcası.

Bölümün en büyük süprizi ise Selim’in yaşadığını öğrenmemiz oldu.

Ekran Resmi 2017-02-18 09.44.47

2. bölüm sonundaki gömme sahnesinde Selim aslında yaşıyormuş ancak sadece bayılmış. Bagajdan çıkardıktan sonra ise ölmeyip Taner’in elinden kaçmış ve bir teknede çalışmaya başlamış. Ablası ile buluşurken Selim’i gören Taner’in de son bölümlerde neden ablayı takip ettiği de açığa çıktı. Selim’i arayan Taner teknede Selim’i öldürüyor yani başladığı işi bitiriyor. Sebebini çözemediğimiz bir ölüm daha diziye fazla yakışmadı. Okuduğum kadarıyla bunun Taner’in içindeki cani duygulardan olduğunu söyleyenler var önceki bölümlerdeki Yusuf’la yaşlı adamı öldürdüğü sahneye dayanarak bu 6 ayı neden beklediği gibi bir dünya soru karşımıza çıkıyor. Kaldı ki Emel’i öldürürken de Selim yaşıyordu, bunu Emel’e söylese belki hiç böyle bir yola girmeyeceklerdi.

Bunun yanında, araba kazası sonucu sahte ölümün de Tarık’ı korumak için yapıldığını anlıyoruz. Burada da şu dikkatimi çekti, Cevdet komiser oğluna bu ana kadar çok iyi davranırken, Yusuf’un gelmesinden sonra bir anda ona kötü davranmaya başlaması da biraz havada kalmış. Cevdet komiser, Tarık’ın Emel’i öldürdüğünü biliyordu, burada tabi Taner’in öldürdüğünü anlamasıyla mı davranışları değiştiği sorusunun cevabına bakmak gerekiyor ancak bu konu hakkında küçük bir ima bile olmadığı için bu davranış değişikliği çok havada kalmış.

Son sahnenin bir öncesinde ise Tarık nedenini bilmediğim bir şekilde ailesini öldürüyor. Bu bölüm ve önceki bölümde Tarık’ın komutanı ile tanışmıştık, hatta Tarık tekmil bile veriyordu. Bu nedenle acaba komutanından böyle mi emir mi aldı da bütün aile fertlerini öldürdü sorusu akıllara geliyor. Gerçi bunun imasını yaptılar ama belki daha da açık olabilirdi. Bu kadar olay içerisinde en masum adamın Tarık olmasıyla yarattığı tezat ise bu sahneyi kurtarıyor açıkçası.

Ekran Resmi 2017-02-18 09.44.30

Dizinin son sahnesini ise hiç anlamlandıramadım. Rüyanın ilişki yaşadığı adamın Selahattin olduğunu öğreniyoruz. Öncelikle söylemek isterim ki her ne kadar bu bir oyundan uyarlansa da sonuçta artık eleştirdiğimiz materyal, dizi. Tiyatro belki daha az kişiyle olayların geçmesi metasına uygunken, dizide bütün olayların 5 kişi arasında geçmesi cidden sıkıcı bir durum. Rüya’nın ilişki yaşadığı adam Selahattin komiser olduğunu Yusuf’un yine Sherlockvari imgelemesiyle öğreniyoruz, aslında o noktaya kadar öğrenmeyen varsa diye koyulmuş gibi geldi o sahne. Selahattin komiserin düzgün bir karakter gelişimi yokken neden bu ilişkinin sokulduğu ise ayrı bir muamma. Kaldı ki bu ilişkinin dizinin dinamiklerine hiçbir etkisi de olmadı açıkcası. Belki aileden komple kurtulmak için Selahattin komiser Rüya’yı bu iş içine sokması belki anlayışla karşılanabilir. Bunun yanında, 40 sene silah arkadaşlığı yapan Cevdet komiserin bu ilişkiden haberi olmaması da (vardıysa da hissetiremediler.) ayrı açık olarak karşımıza çıkıyor. Son sahnenin, Selahattin’in Rüya’nın evine gelmesi ile bitmesi de sadece 2. sezon olacak mı sorusu dışında diziye başka bir şey eklemiyor.

Sonuç olarak, güzel başlamış bir dizi ağzımızda kekremsi bir tat bırakarak sonlandı. Masum, bu haliyle devrim bayrağını taşımaktan çok ötede olmasına rağmen bir kıvılcım olarak dikkate aldığımı zaman güzel bir iş. Bize Haluk Bilginer, Okan Yalabık ve Nur Sürer’in karşılıklı müthiş oyunculuklarını bile izletmesi başlı başlına yeterli ki zaten senaryonun aksadığı yerlerde bu müthiş oyuncular ciddi anlamda diziyi taşımışlar.

2. sezonu yapmaya karar verirlerse görüşmek üzere!

Siz Masum hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorum yazın, tartışalım!

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER