Telltale oyunlarının bir standardı vardır. Firmanın adından da aşikar olduğu gibi, oyunun en temel öğesi her zaman hikayesi olmuştur. Bir nevi görsel romandır Telltale oyunları. Bir hikaye bize sunulur, bizde büyük ve küçük belli kararlar vererek bu hikayeyi ilerletiriz. En önemli dalı hikaye olan bir oyunun hakkında konuşurken doğal olarak en çok hikayesinden bahsedeceğim ama önce diğer mevzuların bir üzerinden geçelim.

Screenshot_Starlord_watermarked_1920x1080

Öncelikle oyunun grafiklerine bir değinmek gerek. Telltale ilk oyunlarından beri grafik stilizasyonu olarak çizgi romanvari bir hava sundu. Görsel roman yerine, görsel çizgi roman yaptıklarını söylersek çok da gerçekten uzak bir tespit olmaz. Geleneği bozmadan GotG’da bu tarzda devam edilmiş, tonlamalar, çizgiler bir çizgi romanın epikliğinden biraz, bir oyunun görsel potansiyelinden biraz alıp güzel görünen fakat ortalama grafikler ile karşımıza çıkıyor. Telltale Batman oyununda yaşadığım çözünürlük sıkıntısını ise burada yaşamadım. Batman’de çözünürlüğünüzü 1080p üzerine çıkarttığınız zaman mouse’un hareket alanında sıkıntılar oluyordu. Kısacası en yüksek ayarlarda, 4k çözünürlükte oyunu rahat rahat oynamak benim için eski hataların giderilmesi yönünde bir artı puan. Bunun haricinde söylenecek çok fazla bir şey yok. Her zaman yaptıkları grafiklerle karşımızdalar,bu grafikler ortalama ve güzel duruyor.

Oyun mekanikleri içinde geçtiği zaman dilimine uygun eklemeler ve çıkartmalar yapılmış. Eski oyunlarda olan sistemlerin bir kısmı yok, onun yerine GotG’un getirdiği teknolojik etmenler sistem olarak karşımızda. Tabi ki Star Lord olarak oynadığımız oyunda elimizdeki ekipmanları hikayede yerleri geldikçe kullanıyoruz. Bir bölgeyi araştırırken Star Lord’un hava hareket edebilmesini sağlayan mini jet packleri ile hareketimiz kolaylaşıyor, maskemiz uzaylı dillerini tercüme ediyor. Zaten Guardians’ın kullandığı pek fazla ekipman yok. Benim oyuna en güzel bulduğum ekleme, takımdan uzakken intercom ile sohbet edebilme eklentisi olmuş. Çok geniş bir konuşma yelpazesi olmasa da, çenesiyle nam yapmış Star Lord’un görev boyunca susmamasını sağlayabilmek gerçekten hem ortama çok uygun, hem de hikaye açısından eğlenceli bir mekanik. Bunların haricinde dövüşler doğru anda gösterilen tuşlara basarak, basmazsanız sizi cezalandırarak ilerliyor. E, Q, Shift-Q, yaparak dövüş sahnelerini izliyoruz. Fena da değiller, ama burada biraz eksik olduğu hissiyatını veriyor oyun. Eski oyunlarda dövüşler daha iyiydi. Pek tabi bunun başlıca sebeplerinden biri elimizdeki silahlarının çoğunun pew-pew mekaniğinde çalışması olabilir tabi.

Marvel’s-Guardians-of-the-Galaxy_-The-Telltale-Series_20170413163707

Telltale oyunlarının hikayeleri her zaman çizgi roman kıvamında olagelmiştir, kah Game of Thrones’da bir ailenin dramasını yaşadık, kah Batman olmuş yumruklarımızı konuştururken şahsi travmalarımız ile uğraştık. Guardians of the Galaxy’ninde farklı bir çizgi izlemediğini söylesem kimse şaşırmaz herhalde. Telltale formülü konusunda çok istikrarlı bir firma. Hikaye ise Thanos, Eternity Forge denen klişe her şeye kadir alet ve tabii ki Guardians ekibi etrafında dönüyor. Bir yandan Deli Titanla uğraşırken, diğer yandan bu esrarengiz nesne hakkında bilgiler ediniyoruz. Takımın sorunlarına dilersek derman oluyor dilersek sorunun başını biz çekiyoruz. Burada atmosferin filmlerin tadını tam yakaladığını söylemem gerekli. Game of Thrones ve Batman doğaları gereği ne kadar ciddi hikayelerse , Guardians of Galaxy ise doğası gereği o kadar ciddiyetsiz. En ciddi anlarda bile Rocket’den gelen bir yorum bütün ciddiyeti yok edebiliyor. Ben ne kadar ciddi hikayeleri sevsem de, bu ciddiyetsizlik tam GotG kıvamında. Hikayeyi Spoiler vermeden anlatabileceğim bu kadar aslında, henüz birinci bölümdeyiz ve hikayenin aslında giriş kısmı olduğu için nereye götüreceklerini görmeden kesin bir yargıya varmak mantıklı değil.

Kısacası oyun, filmleri gibi rahat, geniş, komik ve ilginç bir yöne doğru ilerliyor. Malesef dövüşlerin yarattığı hissiyatın yetersizliği atmosferi biraz baltasa da, Telltale’ın oyunlar içerisinde kendine has tadı burada da gayet keyifli ve güzel bir hikaye ortaya çıkartacak gibi. Eğer Telltale oyunlarını seviyorsanız veya Guardians of the Galaxy filmlerini beğendiyseniz, oyunu size samimiyetle öneririm.

2 YORUMLAR

CEVAP VER