Marvel evreni her ne kadar sevsek yaratıcılıkları tebrik etsek de serilere isim koyma konusunda sanırım biraz “secret” kelimesine takılıp kalmış durumda. Bunu size 11 maddelik listemizle size özetlemek istedik. Buraya küçük bir not “The Secret of Ka-Zar’s Origin”, “The Secret Origin of Tony Stark” ve “Secrets of Spider-Man Revealed” gibi çizgi romanları ya da “Secret Base, Secret Labs” gibi mekan isimlerini listeye almadım.

1- Secret Empire (1966)

Secret Empire_Tommaso Di Spigna

Hayır, yeni duyurulan eventten bahsetmiyorum. İlk olarak 1966 senesinde Tales of Astonish#81’de karşımıza çıkan bir organizasyondan bahsediyorum. HYDRA için çalışan bir grubun dikkat dağıtmak amacıyla kurduğu gizli bir örgüt olarak faaliyetlerine başlayan oluşum Baron Von Strucker’ın ölümüyle bağımsız bir örgüt haline gelip Marvel kötülük yapmak için bir araya gelenler köşesinde yerini alıyor.

2- Secret Wars (1984) 

secretwars-interior

Beyonder isimli kozmik varlık seçmece olarak topladığı süper kahramanları alıp Battleworld’e götürerek adeta bir “horoz dövüşü” yapmalarını ve dostu birbirine kırdırmayı sağlıyor. Spider-Man’in meşhur siyah simbiyot kostümüne ise burada sahip olduğuna eklemekte yarar var.

3- Secret Wars II (1985)

Secret_Wars_II_(UK)_Vol_1_60_Wraparound

İlk Secret Wars’ta hızını alamayan Beyonder dünyaya gelip “ben bir de bunlara kendim dalayım gelmişken bir de dünyayı ele geçirmeye çalışayım” falan triplerine giriyor. E böyle olunca bilumum süper kahraman ve kozmik varlık buna ağız burun dalıyor.

4- Secret Defenders (1993)

com4958a

Doctor Strange, Sorcerer Supreme #50’de karşımıza çıkan yeni bir ekip. Defenders’ın dağılmasından sonra Doctor Strange ve Doctor Druid önderliğinde Ghost Rider, Kaptan Amerika, Wolverine, Hulk, Silver Surfer, Scarlet Witch gibi karakterlerin içinde yer aldığı ve Thanos, Nebula, Xandu gibi karakterle savaşmış ömrü iki yıl sürmüş bir ekip.

5- Secret War (2004)

637732-secretwar1

Nick Fury Latveria’nın lideri Lucia von Bardas’ın terörizmi desteklediği gerekçesiyle adam toplayıp Latveria’ya karşı savaş açıyor. Kaptan Amerika, Daredevil, Luke Cage, Spider-Man, Wolverine, Black Widow ve Daisy Johnson’ın içinde yer aldığı beş sayı süren bir savaş hikayesini konu alıyordu çizgi romanımız. Daha sonra orada bulunan tüm kahramanların hafızası siliniyor ve Wolverine bunun yapılmasına engel olmaya çalışırken Daisy Quake Johnson tarafından kalbi patlatılarak durduruluyor.

6- Secret Avengers (2006)

b7cb404b530ff5af1049fd3dda045c28_xl

Amerika’da yaşayan süper kahramanları ikiye bölüp Civil War’a sebep olan “Süper İnsan Kayıt Yasası” sonrası Kaptan Amerika ve yaverleri “hay yasasına da, Amerikasına da, Avengers’a da lanet olsun!” deyip bir araya gelerek gizli bir ekip kurdular. Adına da “Secret Avengers” dediler. (Ne yaratıcı isim değil mi?) MCU içerisinde her ne kadar adının geçmeyeceğini düşünsem de Civil War sonrası hapishane basıp yaverlerini kurtardıktan sonra Wakanda’ya kaçan Kaptan’ın yeni ekibi tam Secret Avengers olacak.

7- Secret Warriors (2008)

Secret-Warrior-covers-1024x297

Furry S.H.I.E.L.D.’dan atıldıktan sonra kayıt yasasına karşı Secret Avengers’a kıyasla daha küçük sayılabilecek kahramanları bir araya getirip Secret Warriors’ı kuruyor. Yo-Yo, Quake, Alex, Hellfire gibi karakterler ekibin içinde yer alıyor. MCU içerisinde Agents of S.H.I.E.L.D. dizisinde Yo-Yo, Quake, Lincoln ve Jose bir araya gelerek Secret Warriors’ı oluşturmuştu, Tabi haliyle projenin arkasında Furry yerine Coulson ve Quake vardı.

8- Secret Invasion (2008)

Secret_Invasion_Vol_1_1_Leinil_Yu_Wraparound_2nd_Printing_Variant

Marvel’ın 2008 yazında yaptığı büyük crossover eventinin adı “Secret Invasion” idi. Skrull’ların dünyayı ele geçirme çabalarında birisine daha şahit olduğumuz event, Skrull’lar bazı ajan ve süper kahramanların yerine geçerek dünyayı içeriden fethetmeye çalışıyorlar. Tabi bu olay sonucunda Secret Avengers ve Iron Man önderliğindeki Avengers birlikte mücadele veriyorlar. MCU içerisinde bu birliktelik Thanos’un dünyaya saldırmasıyla oluşacak büyük ihtimalle ama belli mi olur belki Skrull’ları MCU içerisinde büyük bir rolde görebiliriz. At fava bekle!

9- Secret Wars (2015)

secret-wars-battleworld1

Marvel çoklu evrenlerinin birbirine girmesi sonucunda kahramanlar kendi evrenlerini kurtarmak için diğer evrenlerdeki kahramanlarla ve hatta diğer evrenlerin tamamıyla büyük bir mücadeleye giriyorlar. Sonrasında öğreniyoruz ki bütün bu mevzunun sorumlusu da Doctor Doom çıkıyor. Bir önceki Secret Wars’larda olduğu gibi yine bir şekilde Beyonder konuya dahil olmayı başarıyor. Bu arada “Secret Wars Too” isimli bir tek atımlık çizgi roman da çıktı ama hadi onu da listeye dahil etmeyelim.

10- Secret Love (2015)

secret-wars-secret-love-top-133267-1280x0

Secret Wars eventi içinde bir mini seri olarak karşımıza çıkan Secret Love o kadar mevzunun ortasında milletin aşk hayatına odaklanmayı seçiyor. Robbie Reyes/ Kamala Khan, Typhoid Marry/ Karen Page/ Matt Murdock ve daha nicesinin dünyalar çarpışırken aşkları kurtulacak mı sorusu üzerine kurulmuş bir seri.

11- Secret Empire (2017)

SECRET_EMPIRE_001_Cover

Civil War II’de Steve Rogers çıkıp Hail Hydra diyince bir “n’oluyoruz lan?” demiştik sonradan öğrendik ki olayın aslı öyle değilmiş seri taze olduğu için pek spoiler vermeden işin içinde Red Skull’ın parmağı olduğunu öğrenmiştik. Secret Empire eventinde ise Steve Rogers’ın büyük HYDRA devrimi için yaptığı planı devreye sokmasını ve kahramanlarımızın bu devrime karşı mücadelelerini okuyacağız. Açıkçası adı ne kadar tırt olsa da benim ümidim var. Bekleyip göreceğiz.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER